REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić pracownikowi warunki pracy i płacy

Ewa Wronikowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Procedurę wypowiedzenia zmieniającego stosuje się w sytuacji, gdy pracodawca jednostronnie chce pogorszyć pracownikom warunki zatrudnienia. Natomiast w przypadku gdy pracownik godzi się na zmiany, strony stosunku pracy mogą posłużyć się porozumieniem zmieniającym.


Wypowiedzenie zmieniające jest jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy wywołującym określoną zmianę po upływie okresu wypowiedzenia (pod warunkiem że na przedmiotową zmianę wyraził zgodę pracownik). Instytucję tę stosuje się w razie potrzeby pogorszenia warunków pracy lub płacy. Zgodnie z art. 42 par. 1 k.p. przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

REKLAMA


Wypowiedzenie zmieniające


Oznacza to, że w tym przypadku stosuje się przepisy określające długość okresu wypowiedzenia, obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia, doręczenia oświadczenia woli drugiej stronie oraz konsultacji ze związkiem zawodowym zamiaru wypowiedzenia. Ponadto w tym przypadku stosuje się także przepisy dotyczące zakazów wypowiedzenia, m.in. zakazu wypowiadania w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, urlopu pracownika, w okresie ciąży, w wieku przedemerytalnym, a także chronionym działaczom związków zawodowych.


Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

REKLAMA


W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Pomocniczy wzór pisma o wypowiedzeniu warunków umowy stanowi załącznik do rozporządzenia z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.).


Nowe warunki zatrudnienia


Pracodawca, chcąc skorzystać z wypowiedzenia w celu zmiany warunków pracy lub/i płacy, powinien:

l ustalić zakres zmiany warunków zatrudnienia, np. zmiana warunków wynagradzania, warunków pracy lub i jednych, i drugich,

l ustalić przyczynę wypowiedzenia zmieniającego (np. problemy finansowe pracodawcy, mała wydajność pracownika w pracy, przeniesienie na inne stanowisko pracy) i dokładnie ją sprecyzować, odnosząc do konkretnego pracownika,

l skonsultować zamiar wypowiedzenia ze związkiem zawodowym reprezentującym pracownika (wystosować do związku zawodowego pismo o zamiarze złożenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy wraz z określeniem konkretnej zmiany oraz uzasadnienie),

l rozpatrzyć opinie związku zawodowego (jeżeli związek zajmie stanowisko w sprawie, pracodawca nie ma obowiązku wzięcia go pod uwagę, aczkolwiek jeżeli argumenty przekonują go, może zrezygnować z dokonywania wypowiedzenia),

l sporządzić dla pracownika pismo wypowiadające warunki płacy wraz z podaniem uzasadnienia i wskazać w nim propozycje nowych warunków wynagradzania,

l ustalić, czy pracownik nie znajduje się w okresie ochronnym lub nie należy do grupy pracowników chronionych,

l doręczyć pracownikowi pismo (w taki sposób, aby pracownik mógł się z nim zapoznać).

REKLAMA


Niedopuszczalne jest wskazywanie przyczyny zbyt ogólnie, np. utrata zaufania do pracownika, niewłaściwe wykonywanie obowiązków, nieprzydatność na dotychczasowym stanowisku pracy. Przyczynę należy dokładnie określić, a w razie potrzeby nawet opisać w wyczerpujący sposób.


Do zmiany warunków wynagradzania dochodzi wraz z upływem okresu wypowiedzenia, pod warunkiem że pracownik je przyjmie, tzn. nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na nowe warunki zatrudnienia, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu wraz z upływem okresu wypowiedzenia.


Porozumienie zmieniające


Innym sposobem zmiany warunków pracy lub płacy jest porozumienie zmieniające. Jest to dwustronne oświadczenie woli stron stosunku pracy. Porozumienie zmieniające nie podlega szczególnym rygorom prawnym. Instytucji tej nie reguluje kodeks pracy, brak też jest pomocniczego wzoru takiego pisma. W tym przypadku możliwość jego stosowania wynika z zasady autonomii woli stron stosunku pracy i wolności umów.


Strony, godząc się na określonego rodzaju zmiany, muszą wskazać sposób, w jaki ulegają one zmianie, oraz termin, w jakim zaczną obowiązywać. Brak określenia terminu powoduje, że zmiany wywierają skutek w momencie podpisania porozumienia. Jedynym ograniczeniem jest niemożliwość zawierania takich postanowień, które byłyby mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.


Za pomocą porozumienia zmieniającego można zatem pogorszyć pracownikowi warunki jego zatrudnienia, oczywiście pod warunkiem że wyrazi on na to zgodę. Można zatem obniżyć pracownikowi wynagrodzenie, pozbawić go dodatków do wynagrodzenia, zwiększyć zakres jego obowiązków lub przenieść go na inne stanowisko pracy.


Zmiany dokonywane porozumieniem zmieniającym nie wymagają podawania uzasadnienia ani nie podlegają konsultacji związkowej. Ponadto nie obowiązują w tym przypadku zakazy wypowiadania.


4 KROKI DO ZMIANY WARUNKÓW ZATRUDNIENIA PRZEZ POROZUMIENIE ZMIENIAJĄCE

1 Ustal zakres zmiany warunków zatrudnienia oraz datę, od kiedy mają obowiązywać.

2 Przedstaw propozycje zmiany pracownikowi i postaraj się uzyskać jego zgodę.

3 Sporządź pismo (dwa egzemplarze) zawierające przedmiotowe zmiany i uzyskaj podpis pracownika (zgodę pracownika).

4 Doręcz jeden egzemplarz podpisanego pisma pracownikowi.


PRZYKŁAD

ZMIANA WYMIARU CZASU PRACY

Czy za pomocą wypowiedzenia zmieniającego można zmniejszyć pracownikowi wymiar czasu pracy z pełnego etatu na 1/2?

Obniżenie wymiaru zatrudnienia to jeden z elementów umowy o pracę, czyli stanowi on istotny warunek zatrudnienia. Dopuszczalne zatem będzie wypowiedzenie warunków pracy w zakresie zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika z pełnego etatu na połowę.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


EWA WRONIKOWSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA