REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić pracownikowi warunki pracy i płacy

Ewa Wronikowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Procedurę wypowiedzenia zmieniającego stosuje się w sytuacji, gdy pracodawca jednostronnie chce pogorszyć pracownikom warunki zatrudnienia. Natomiast w przypadku gdy pracownik godzi się na zmiany, strony stosunku pracy mogą posłużyć się porozumieniem zmieniającym.


Wypowiedzenie zmieniające jest jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy wywołującym określoną zmianę po upływie okresu wypowiedzenia (pod warunkiem że na przedmiotową zmianę wyraził zgodę pracownik). Instytucję tę stosuje się w razie potrzeby pogorszenia warunków pracy lub płacy. Zgodnie z art. 42 par. 1 k.p. przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

REKLAMA


Wypowiedzenie zmieniające


Oznacza to, że w tym przypadku stosuje się przepisy określające długość okresu wypowiedzenia, obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia, doręczenia oświadczenia woli drugiej stronie oraz konsultacji ze związkiem zawodowym zamiaru wypowiedzenia. Ponadto w tym przypadku stosuje się także przepisy dotyczące zakazów wypowiedzenia, m.in. zakazu wypowiadania w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, urlopu pracownika, w okresie ciąży, w wieku przedemerytalnym, a także chronionym działaczom związków zawodowych.


Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

REKLAMA


W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Pomocniczy wzór pisma o wypowiedzeniu warunków umowy stanowi załącznik do rozporządzenia z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.).


Nowe warunki zatrudnienia


Pracodawca, chcąc skorzystać z wypowiedzenia w celu zmiany warunków pracy lub/i płacy, powinien:

l ustalić zakres zmiany warunków zatrudnienia, np. zmiana warunków wynagradzania, warunków pracy lub i jednych, i drugich,

l ustalić przyczynę wypowiedzenia zmieniającego (np. problemy finansowe pracodawcy, mała wydajność pracownika w pracy, przeniesienie na inne stanowisko pracy) i dokładnie ją sprecyzować, odnosząc do konkretnego pracownika,

l skonsultować zamiar wypowiedzenia ze związkiem zawodowym reprezentującym pracownika (wystosować do związku zawodowego pismo o zamiarze złożenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy wraz z określeniem konkretnej zmiany oraz uzasadnienie),

l rozpatrzyć opinie związku zawodowego (jeżeli związek zajmie stanowisko w sprawie, pracodawca nie ma obowiązku wzięcia go pod uwagę, aczkolwiek jeżeli argumenty przekonują go, może zrezygnować z dokonywania wypowiedzenia),

l sporządzić dla pracownika pismo wypowiadające warunki płacy wraz z podaniem uzasadnienia i wskazać w nim propozycje nowych warunków wynagradzania,

l ustalić, czy pracownik nie znajduje się w okresie ochronnym lub nie należy do grupy pracowników chronionych,

l doręczyć pracownikowi pismo (w taki sposób, aby pracownik mógł się z nim zapoznać).

REKLAMA


Niedopuszczalne jest wskazywanie przyczyny zbyt ogólnie, np. utrata zaufania do pracownika, niewłaściwe wykonywanie obowiązków, nieprzydatność na dotychczasowym stanowisku pracy. Przyczynę należy dokładnie określić, a w razie potrzeby nawet opisać w wyczerpujący sposób.


Do zmiany warunków wynagradzania dochodzi wraz z upływem okresu wypowiedzenia, pod warunkiem że pracownik je przyjmie, tzn. nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na nowe warunki zatrudnienia, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu wraz z upływem okresu wypowiedzenia.


Porozumienie zmieniające


Innym sposobem zmiany warunków pracy lub płacy jest porozumienie zmieniające. Jest to dwustronne oświadczenie woli stron stosunku pracy. Porozumienie zmieniające nie podlega szczególnym rygorom prawnym. Instytucji tej nie reguluje kodeks pracy, brak też jest pomocniczego wzoru takiego pisma. W tym przypadku możliwość jego stosowania wynika z zasady autonomii woli stron stosunku pracy i wolności umów.


Strony, godząc się na określonego rodzaju zmiany, muszą wskazać sposób, w jaki ulegają one zmianie, oraz termin, w jakim zaczną obowiązywać. Brak określenia terminu powoduje, że zmiany wywierają skutek w momencie podpisania porozumienia. Jedynym ograniczeniem jest niemożliwość zawierania takich postanowień, które byłyby mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.


Za pomocą porozumienia zmieniającego można zatem pogorszyć pracownikowi warunki jego zatrudnienia, oczywiście pod warunkiem że wyrazi on na to zgodę. Można zatem obniżyć pracownikowi wynagrodzenie, pozbawić go dodatków do wynagrodzenia, zwiększyć zakres jego obowiązków lub przenieść go na inne stanowisko pracy.


Zmiany dokonywane porozumieniem zmieniającym nie wymagają podawania uzasadnienia ani nie podlegają konsultacji związkowej. Ponadto nie obowiązują w tym przypadku zakazy wypowiadania.


4 KROKI DO ZMIANY WARUNKÓW ZATRUDNIENIA PRZEZ POROZUMIENIE ZMIENIAJĄCE

1 Ustal zakres zmiany warunków zatrudnienia oraz datę, od kiedy mają obowiązywać.

2 Przedstaw propozycje zmiany pracownikowi i postaraj się uzyskać jego zgodę.

3 Sporządź pismo (dwa egzemplarze) zawierające przedmiotowe zmiany i uzyskaj podpis pracownika (zgodę pracownika).

4 Doręcz jeden egzemplarz podpisanego pisma pracownikowi.


PRZYKŁAD

ZMIANA WYMIARU CZASU PRACY

Czy za pomocą wypowiedzenia zmieniającego można zmniejszyć pracownikowi wymiar czasu pracy z pełnego etatu na 1/2?

Obniżenie wymiaru zatrudnienia to jeden z elementów umowy o pracę, czyli stanowi on istotny warunek zatrudnienia. Dopuszczalne zatem będzie wypowiedzenie warunków pracy w zakresie zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika z pełnego etatu na połowę.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


EWA WRONIKOWSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA