| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zawieszenie przepisów prawa pracy

Zawieszenie przepisów prawa pracy

Często zdarza się, że dobrze prosperująca firma przeżywa przejściowe problemy finansowe. Nie zawsze musi się to jednak od razu wiązać ze zwolnieniami z pracy.


W takiej sytuacji pracodawcy próbują różnych sposobów, aby firma przetrwała trudny czas. Niektórzy pracodawcy zaciągają kredyty w bankach, inni redukują zatrudnienie. Dla tych pracodawców, którzy nie chcą skorzystać z pożyczek ani zmniejszać zatrudnienia, wyjściem z sytuacji może być czasowe zawieszenie stosowania niektórych przepisów prawa pracy bądź czasowe zawieszenie niektórych postanowień poszczególnych umów o pracę.

 


W przypadku gdy jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może zostać zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub części przepisów prawa pracy obowiązujących w zakładzie pracy.


Przepisy nie określają, jak zła musi to być sytuacja finansowa zakładu pracy, aby uzasadniała zawarcie porozumienia zawieszającego. Tak więc kondycja pracodawcy musi być każdorazowo oceniana indywidualnie w zależności od okoliczności konkretnego przypadku. Przy czym sytuacja finansowa pracodawcy nie podlega kontroli sądu (wyrok Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2005 r., III PK 91/05, OSNP 2006/21-22/316).


Przepisami prawa pracy są nie tylko przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw regulujących prawa i obowiązki stron stosunku pracy oraz rozporządzeń wykonawczych, ale także układy zbiorowe pracy, porozumienia zbiorowe, regulaminy i statuty określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy (art. 9 § 1 k.p.).


WAŻNE!

Zawieszeniu w żadnym przypadku nie mogą ulec przepisy Kodeksu pracy, a także inne przepisy rangi ustawowej oraz przepisy wykonawcze regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy.


Gwarantują one pewne minimum uprawnień pracowniczych, poniżej których nie można już „zejść”. Oznacza to, że porozumienie zawieszające (art. 91 k.p.) może dotyczyć tylko tych przepisów prawa pracy, które są charakterystyczne dla gałęzi prawa pracy, czyli regulaminów, porozumień normatywnych oraz statutów.

Porozumienie zawieszające można zawrzeć na okres do 3 lat, choć w zasadzie powinno ono obejmować jedynie czas niezbędny do poprawy sytuacji finansowej zakładu pracy.
A zatem możliwe jest zawarcie porozumienia na krótszy okres, np. kilku miesięcy lub nawet kilku tygodni, jednakże nie dłużej niż na 3 lata. Natomiast dyskusyjne jest, czy dopuszczalne jest zawarcie kolejnego porozumienia zawieszającego po upływie okresu poprzedniego porozumienia.


W czasie kiedy obowiązuje zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy, zawieszone przepisy nie obowiązują, a pracownicy nie nabywają uprawnień wynikających z tych przepisów.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »