REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON dopłaci do miejsc pracy

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zrefunduje pracodawcy koszt wyposażenia stanowisk pracy dla takich osób.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA


Starosta będzie mógł przyznać przedsiębiorcy, który zatrudni niepełnosprawnego bezrobotnego na co najmniej 36 miesięcy, zwrot kosztów wyposażenia jego stanowiska pracy - wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowisk pracy osoby niepełnosprawnej. Refundacja ta stała się możliwa dzięki nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), która weszła w życie 30 lipca 2007 r.


Aby otrzymać zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego, pracodawca będzie musiał złożyć wniosek do starosty właściwego ze względu na miejsce tworzenia stanowiska pracy. Starosta, rozpatrując wniosek, sprawdzi m.in. kondycję finansową pracodawcy (która musi uprawdopodobnić możliwość zatrudnienia pracownika przez co najmniej trzy lata), jego wkład w wyposażenie tworzonych stanowisk pracy, okres, w jakim działa, oraz koszt wyposażenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.


Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, pracodawca przystąpi do negocjacji warunków umowy o refundację, która musi być podpisana w ciągu siedmiu dni od zakończenia negocjacji. W umowie starosta zobowiąże się do przekazywania pracodawcy wynegocjowanej kwoty refundacji i kontroli sposobu jej wykorzystania, a pracodawca m.in. do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, której dotyczy refundacja, i poniesienia kosztów wyposażenia jej stanowiska pracy w ciągu trzech miesięcy od dnia zawarcia umowy.

REKLAMA


W ciągu siedmiu dni od poniesienia ostatnich takich kosztów wnioskodawca przedstawi staroście zestawienie wszystkich wydatków związanych z wyposażeniem miejsca pracy. Refundacja zostanie wpłacona na rachunek bankowy przedsiębiorcy nie wcześniej niż w terminie 14 dni od przedstawienia takiego rozliczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- To realna, finansowa zachęta, dlatego sądzę, że coraz więcej pracodawców będzie zatrudniać osoby niepełnosprawne. Problemem jest jednak znalezienie rencistów, którzy chcą podjąć pracę - uważa Piotr Nosal z krakowskiej firmy Alpena.


W urzędach pracy zarejestrowanych jest obecnie tylko 90 tys. bezrobotnych niepełnosprawnych z grona 3,3 mln osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, które nie mają pracy. Te osoby utrzymują się zazwyczaj wyłącznie z rent. Z danych GUS wynika, że aktywnych zawodowo jest tylko 15 proc. osób niepełnosprawnych, dla osób sprawnych wskaźnik ten wynosi 59 proc.


Pracodawcy muszą pamiętać, że zakup środków objętych refundacją należy dokumentować fakturą, rachunkiem lub dowodem zapłaty. Natomiast wytworzenie takich środków wymaga przedstawienia oceny technicznej rzeczoznawcy wraz z dokonaną przez niego wyceną.


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA