REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spółka komandytowa z udziałem osoby prawnej

W ostatnim czasie można zaobserwować wzmożone zainteresowanie zakładaniem spółek komandytowych przez udziałowców spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy czynią komplementariuszami właśnie owe spółki z o.o. Na powodzenie tego typu konstrukcji organizacyjno-prawnej w dużym stopniu wpływają korzyści podatkowe, jakich osiągnięcia spodziewają się udziałowcy.

Polisy ochrony prawnej dla firm

W przyszłym roku można spodziewać się nowych ofert polis ochrony prawnej dla przedsiębiorców. Do tej pory firmy rozwijały takie ubezpieczenia skierowane głównie do klientów indywidualnych.

Kiedy należy przenieść się do urzędu skarbowego właściwego do obsługi dużych podatników

W związku z przekroczeniem progu obrotu przechodzimy pod właściwości tzw. urzędu skarbowego do obsługi dużych podatników. Prosiłbym o podanie, jakich formalności i w jakich terminach musimy dokonać w związku ze zmianą?

Związki zawodowe naruszyły zasadę swobodnego przepływu usług

Działalność przedsiębiorstwa z innego kraju UE nie może być blokowana przez związki zawodowe - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości

REKLAMA

Najbardziej wzrosną zyski firm budowlanych i medialnych

W 2008 roku zyski spółek notowanych na warszawskiej giełdzie powinny być wyższe niż tegoroczne. Największa poprawa wyniku oczekiwana jest w Pekao, ale ma ona związek przede wszystkim z przejęciem oddziałów Banku BPH.

Coraz trudniej eksportować

O 0,6 punktu wzrósł w grudniu wskaźnik informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce. Obecny wzrost nie daje jednak na razie podstaw do zbytniego optymizmu.

Wystarczy aktualna polisa OC

Zamawiający nie może żądać ubezpieczenia ważnego przez cały okres realizacji umowy.

Jak ustalić koszt poniesiony i dzień zapłaty

Podatnicy, którzy otrzymują faktury na kwoty opiewające w walucie obcej, mają wątpliwości, czy dla obliczenia różnic kursowych przyjąć kurs waluty obcej z dnia poprzedzającego dzień fizycznego otrzymania faktury, czy też z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

REKLAMA

Co wybrać - faktoring czy kredyt

Perspektywa utraty płynności finansowej zmusza przedsiębiorców do poszukiwania środków na bieżącą działalność z zewnętrznych źródeł. Do takich należy faktoring, który jest zwykle droższy od kredytu bankowego. Jest jednak bardziej dostępny i w tym właśnie tkwi jego przewaga. 

Zatrudnienie menedżera

 Rozważamy zatrudnienie osoby do zarządzania naszym przedsiębiorstwem. Do tej pory to właściciel firmy sam nią zarządzał. Kandydaci zgłaszają chęć podjęcia współpracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Czy taka forma w porównaniu z normalnym etatem nie jest zbyt niezależna od pracodawcy? Czy taki kontrakt warto zawrzeć?

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS przez spółkę jawną

Nasza spółka jawna sporządza roczne sprawozdania finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Nie mamy jednak obowiązku poddawania tych sprawozdań badaniu przez biegłego rewidenta ani ich ogłaszania. Czy w tej sytuacji ciąży na nas wymóg składania naszych sprawozdań finansowych do KRS?

Jakie zmiany w PIT i VAT od nowego roku

Przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmian w PIT i VAT. Warto przede wszystkim zapoznać się z nowymi wskaźnikami skali i limitami VAT. Według nich będzie trzeba dokonywać rozliczeń od 2008 roku.

Już od stycznia pracodawca musi zapłacić pracownikowi wyższą pensję minimalną

Wysokość pensji pracownika jest wynikiem negocjacji stron stosunku pracy. Ustalając jej wysokość, pracodawca powinien jednak pamiętać o tym, że polskie prawo gwarantuje pracownikom pewne minimum, które muszą oni otrzymać. Od 1 stycznia 2008 r. wyniesie ono 1126 zł brutto.

Wyższy limit już w 2008 roku

Już w 2008 roku może zacząć obowiązywać nowy, wyższy limit zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Pracodawca może monitorować korespondencję elektroniczną swoich pracowników

Bardzo często ze względów bezpieczeństwa przepływu informacji pracodawcy starają się monitorować treść e-maili wysyłanych przez pracowników. W takiej sytuacji zdarza się, że pracodawcy stają przed wyborem złamania ochrony prawa do tajemnicy korespondencji lub ochrony prawa do poszanowania tajemnic handlowych firmy.

PIT przesyłamy elektronicznie

Osoby fizyczne będą od 1 kwietnia 2008 r. przesyłać zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38 drogą elektroniczną. Od 1 stycznia podatnicy mogą występować do urzędów skarbowych o niezbędne zaświadczenia do składania e-deklaracji. Za przyznanie elektronicznego podpisu, który umożliwia składanie zeznań elektronicznych, trzeba zapłacić.

Inflacja wróci do celu w 2009 roku

Przed nami wzrost inflacji, która powinna obniżać się od połowy 2008 roku. Jednak w ciągu roku sprowadzenie jej do 2,5 proc. może nie być możliwe i konieczne będą podwyżki stóp procentowych.

Zmienią się zasady badania i oceny ofert przetargowych

Łatwiejsze będzie poprawianie błędów w ofertach i korygowanie omyłek rachunkowych.

Jak założyć spółkę europejską, która będzie działała w Polsce i w UE

W krajach UE Polacy mogą prowadzić działalność gospodarczą nie tylko w formie jednoosobowej firmy.

Księga zamiast ryczałtu

Utrata prawa do ryczałtu z powodu przekroczenia limitu przychodów oznacza konieczność zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich

Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez pracownika osobom trzecim, która powstała tylko przy okazji wykonywania przez niego pracy, a nie podczas realizacji obowiązków pracowniczych.

Pomysł na własny biznes - sklepy z glazurą

Od 2006 roku produkcja budowlano-montażowa dynamicznie rośnie. Od stycznia do września bieżącego roku wzrosła o 20,3 proc. I choć w budownictwie brakuje fachowców, popyt na usługi i materiały budowlane wciąż jest ogromny. Rokuje to dobrze sprzedaży glazury, akcesoriów łazienkowych i materiałów wykończeniowych oraz multisklepom, które ją prowadzą.

Obowiązujące limity kapitału zakładowego utrudniają założenie przedsiębiorstwa

Ministerstwo Gospodarki zamierza obniżyć minimalną wysokość kapitału zakładowego spółek. Prawnicy zaś proponują nowy typ spółki.

Sankcje dla firm utrudniających pracę inspektorom

Nawet 100 tys. euro zapłaci firma za brak wykonania poleceń generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Pracownicy stacji paliw mogą odmówić pracy w święta

PIP pomoże zatrudnionym na stacjach paliw złożyć skargę do sądu, jeśli pracodawca zmusi ich do pracy w święta. W Boże Narodzenie i Nowy Rok pracownicy stacji mogą odmówić świadczenia pracy. Kodeks pracy powinien określić, których placówek handlowych nie dotyczy zakaz pracy w handlu w święta.

Plan zakupów obniży podatki w firmie

Przedsiębiorcy znaleźli sposób na równoważenie zysków i strat w firmie. Zmniejszają podatki przez planowanie zakupów na podstawie prognozy sprzedaży. Taka optymalizacja się opłaca i korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorstwa.

Likwidując firmę, trzeba pamiętać o dokumentach pracowników

Czy dokumentacja pracownicza jest dobrze chroniona?

Przedstawiciel załogi w radzie nadzorczej

W firmie powstałej po połączeniu spółki polskiej ze spółką zagraniczną pracownicy będą reprezentowani w radzie nadzorczej.

Podatnik może wskazać konkretny cel wpłaty

Podatnik, który przekazuje 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, będzie mógł w PIT dopisać cel, na jaki mają trafić pieniądze.

Rozliczenie wigilii fiskus może zakwestionować

Nie ma jednoznacznej interpretacji dotyczącej zaliczania wydatków na wigilię dla pracowników do kosztów firmy.

Po co i jak potwierdzać fakt nadania numeru identyfikacji podatkowej

Od pięciu lat prowadzę działalność gospodarczą. Miesiąc temu mój kontrahent (polski przedsiębiorca) poprosił mój urząd skarbowy o przedstawienie potwierdzenia nadania mi numeru identyfikacji podatkowej. Spotykam się z tym po raz pierwszy.Po co kontrahentowi takie potwierdzenie? Czy ja sam mógłbym o takie potwierdzenie wystąpić

Jak przygotować się do spotkania z bankiem w sprawie kredytu

Jednym z warunków uzyskania unijnej dotacji jest zapewnienie finansowania całości projektu. Jak przygotować się do spotkania z bankiem?

Informacja o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

Pracodawcy mają obowiązek poinformowania na piśmie pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, jego przyczynach prawnych i ekonomicznych oraz o socjalnych skutkach dla pracowników.

Rejestracja wzoru przemysłowego zapewnia skuteczną ochronę

 Co możemy zrobić, jeżeli konkurencja podrabia nasze produkty? Czy odpowiednią ochronę zapewni nam rejestracja wspólnotowego wzoru przemysłowego?

Czy można wypowiedzieć udział w spółce cywilnej

W marcu 2007 r. jeden ze wspólników spółki cywilnej zaciągnął niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą zobowiązanie wekslowe w wysokości 17 600 zł. W grudniu 2007 r. (po bezskutecznych próbach odzyskania pieniędzy) wierzyciel zamierza wypowiedzieć jego udział w spółce cywilnej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać zaspokojenie z udziału? Czy jest możliwe wypowiedzenie, jeśli umowa spółki jest zawarta na czas oznaczony i wyraźnie wyklucza taką możliwość?

Zatrudnienie emerytów nie będzie dofinansowane

Wielu spośród prawie 300 tys. niepełnosprawnych pracowników powyżej 50 roku życia może stracić pracę, bo dofinansowane będą pensje tylko tych, którzy nie mają prawa do emerytury.

Przedsiębiorcy potrzebują wolności gospodarczej

Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń do nowych przepisów, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu. Wtedy dokonanie zmian jest już trudne.

Dane na płytach zastąpią paragony

Pięcioletni okres przechowywania paragonów fiskalnych skrócony do roku, a docelowo przechowywanie danych w formie elektronicznej, to pomysł na uproszczenie obowiązków podatkowych.

Mimo wzrostu gospodarczego płace Polaków są wciąż niskie

Zarobki ponad 65 proc. Polaków nie przekraczają średniej płacy. Mężczyźni zarabiają o 21 proc. więcej niż kobiety, najniższe pensje otrzymują młodzi. Najlepiej wynagradzani są m.in. prawnicy, informatycy i górnicy.

Dochody z oddziału firmy są opodatkowane

Posiadanie przez spółkę niemiecką biura w Polsce oznacza, że prowadzi ona zakład w rozumieniu polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Odmienne traktowanie jest niedopuszczalne

Odrzucenie przez sąd nieopłaconych zarzutów od nakazu zapłaty, wniesionych przez przedsiębiorcę, który nie był reprezentowany przez pełnomocnika, bez uprzedniego wezwania do zapłaty, ogranicza konstytucyjne prawo do sądu.

Przedsiębiorca zapłaci za kłamliwą reklamę

Za nieuczciwe praktyki rynkowe firmy poniosą odpowiedzialność karną oraz cywilną. Konsumenci będą mogli występować z indywidualnym roszczeniem przeciwko przedsiębiorcom.

Ubezpieczenia majątkowe - czy warto zabezpieczyć finanse firmy

Działalność gospodarcza, a tym samym finanse firm - zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw - są narażone na różnego rodzaju ryzyka spowodowane czynnikami losowymi lub zewnętrznymi. Wpływ na to ma również coraz większa specjalizacja przedsiębiorstw oraz działanie na rynkach niszowych. Warto zatem pomyśleć o korzystnym pakiecie ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele nowych produktów. Wśród nich znajdują się ubezpieczenia pakietowe, w tym również branżowe.

Zakaz stosowania nieuczciwych praktyk handlowych

Dziś wchodzi w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. To kolejna ustawa w naszym systemie prawa, która z założenia ma chronić konsumentów. Czym różni się ona od dotychczasowych regulacji?

Jak starać się o odroczenie terminu złożenia deklaracji

Podatnik, który nie ma możliwości złożenia zeznania podatkowego w ustawowym terminie, może przed jego upływem zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o jego odroczenie.

Jak przeciwdziałać mobbingowi w pracy

Nawet gdy mobbing spowodowany jest przez innego pracownika, odpowiedzialność za to ponosi pracodawca. Jakie działania powinien podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia mobbingu w swoim zakładzie i ewentualnie zmniejszyć ryzyko własnej odpowiedzialności?

Właściwy dobór kadr poprawia pozycję firmy na konkurencyjnym rynku

Zawody stają się coraz bardziej wyspecjalizowane i wymagające konkretnych kwalifikacji i umiejętności. Coraz mniejsze znaczenie ma narodowość fachowca.

Teraz pracodawcy szukają pracownika

Pozycja pracodawców w stosunku do pracowników uległa osłabieniu. Dziś warunki dyktują kandydaci do pracy, zwłaszcza jeśli są specjalistami.

Nowe obowiązki dla firm inwestycyjnych

Doradcy inwestycyjni, którzy rekomendują kupno produktu finansowego, będą musieli przekształcić działalność w dom maklerski. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych straci monopol na rozliczanie transakcji.

RPP wróci do podwyżek stóp procentowych na posiedzeniu w styczniu

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w grudniu stóp procentowych. Ekonomiści nie mają wątpliwości: stopy wzrosną w styczniu.

REKLAMA