REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kłopotliwy elektroniczny napiwek

Używając karty płatniczej do płacenia rachunków w restauracjach punktach usługowych coraz częściej spotykamy się z możliwością zostawienia napiwku za miłą obsługę w lokalu. Napiwek dopisujemy długopisem na potwierdzeniu z terminala płatniczego.

Zawarcie układu z wierzycielem może uratować firmę

Zadłużony przedsiębiorca może zawrzeć układ z wierzycielami nawet wówczas, gdy w sądzie toczy się postępowanie upadłościowe jego firmy. Zamiast likwidacji przedsiębiorstwa nastąpi jego restrukturyzacja.

W 2009 roku może zabraknąć pieniędzy na pomoc dla niepełnosprawnych

Powiaty otrzymają w 2009 roku o 254 mln zł mniej na zadania związane z rehabilitacją niepełnosprawnych. O ponad połowę zmniejszą się też środki na realizację programów PFRON.

Składki na ubezpieczenie stażysty

Wkrótce planuję przyjąć do swojej firmy bezrobotnego stażystę na podstawie skierowania z urzędu pracy. Chciałbym wiedzieć, czy taki stażysta podlega ubezpieczeniom? Jeżeli tak, to czy ja będę zobowiązany odprowadzać za niego składki do ZUS?

REKLAMA

1 mld euro na renty, a nie na firmy

Przemysł spożywczy i małe firmy na wsi dostaną po 500 mln euro mniej z unijnych dotacji. Odebrany przedsiębiorcom 1 mld euro trafi m.in. na renty strukturalne dla rolników. Przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa zmiany mają być przyjęte 25 września.

Poziom pestycydów w żywności jednakowy w UE

Od 1 września w całej Unii obowiązuje jednakowy poziom dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydów w żywności.

Inflacja i płace sugerują brak podwyżki stóp

Szczytu inflacyjnego w sierpniu nie było. Roczny wskaźnik CPI wyniósł w sierpniu 4,8 proc., czyli tyle samo co lipcu.

Jak prawidłowo rozliczać gabinet rehabilitacyjny

Podatnik, który zdecyduje się otworzyć gabinet rehabilitacyjny, ma do wyboru dwa sposoby opodatkowania takiej działalności: progresywna skala PIT bądź 19-proc. podatek liniowy.

REKLAMA

Skruszony uczestnik zmowy może liczyć na wyrozumiałość

UOKiK pracuje nad wytycznymi w sprawie metody ustalania grzywien za udział w niedozwolonym porozumieniu. Połączenie nieuchronności sankcji z zagwarantowaniem przewidywalności oraz jednolitości orzecznictwa będzie miało pozytywny wpływ na efektywność walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Transakcja DCC (w walucie karty)

Dzięki usłudze DCC zagraniczni turyści odwiedzający Polskę mogą za pomocą swojej karty płatniczej dokonać transakcji rozliczonej w euro, dolarach lub funtach. W terminalach obsługujących transakcje DCC, turyści mogą wybrać transakcję w złotych, lub w walucie karty.

Kosztowna karta kredytowa

Długi karciane w dawnych czasach należały do długów honorowych. Kodeks etyczny hazardzistów wymagał, aby tego typu zadłużenie spłacić w krótkim terminie. W obecnych czasach sformułowanie „długi karciane” nabrało innego znaczenia. Należy je jednak nadal szybko spłacać.

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Jaka jest odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i czy istnieje możliwość zwolnienia się z tej odpowiedzialności?

Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Prowadzę sklep z artykułami używanymi oraz gospodarstwa domowego. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem vatowcem. Czy i kiedy będę musiała zakupić kasę rejestrującą?

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy

Wynagrodzenie przysługuje pracownikom za wykonywaną pracę. Jednak w pewnych sytuacjach pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikom pensję, gdy nie wykonują żadnej pracy.

Czym jest pomoc de minimis i kiedy można ją otrzymać

Jednym z rodzajów pomocy publicznej jest pomoc de minimis. Jest to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom. Zachowanie limitu tej pomocy nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.

Tylko niektóre wydatki będą kosztem

Od 2009 roku będą nowe zasady rozliczania odsetek od kredytów na zakup akcji.

W 2008 najem biur zdrożał o 10 proc.

O ile na rynku mieszkaniowym deweloperzy ograniczają inwestycje, o tyle nadal trwa boom na powierzchnie biurowe.

Ulepszanie programu bez amortyzacji

Niewielkie wydatki poniesione na aktualizację programu komputerowego księguje się jako koszt.

Dwa tygodnie więcej na wnioski o dotacje od firm i samorządów na Mazowszu

Dłużej potrwają konkursy o unijne dotacje na Mazowszu. To efekt problemów z systemem informatycznym do składania wniosków, o których pisaliśmy.

Będzie nowy NIP-1

 Ministerstwo Finansów opracowało nowy wzór zgłoszenia identyfikacyjnego (aktualizacyjnego) dla osób fizycznych samodzielnie prowadzących działalność NIP-1.

Jak poza państwowym sądem rozstrzygnąć spór z kontrahentem

Arbitraż, czyli postępowanie przed sądem polubownym, to prywatna metoda rozpatrywania sporów. Może być wybrana przez strony zarówno w stosunkach krajowych, jak i międzynarodowych, zamiast procesu przed sądem państwowym. Opiera się na umowie, z której wynika zobowiązanie się stron do współdziałania z sądem arbitrażowym i do dobrowolnego wykonania jego wyroku.

Nabór wniosków o dofinansowanie usług elektronicznych

Od poniedziałku przedsiębiorcy zainteresowani świadczeniem usług elektronicznych lub tworzeniem zintegrowanych systemów informatycznych mogą ubiegać się o wsparcie UE - informuje PARP.

E-sprzedawca odpowiada przez dwa lata

Sprzedawcy internetowi odpowiadają za niezgodność towaru z umową przez dwa lata od jego wydania kupującemu.

Dla rodziny firma bez podatku

Od otrzymanej w spadku firmy nie zawsze trzeba zapłacić podatek. Sposób skorzystania ze zwolnienia podatkowego zależy od daty śmierci spadkodawcy. Po 1 stycznia 2007 r. łatwiej uniknąć podatku od odziedziczonego przedsiębiorstwa.

Fiskus chce zwiększyć limit od 2010 roku

W większości krajów UE zwolnienie podmiotowe VAT jest na wyższym poziomie niż w Polsce. Zwiększenie limitu w Polsce wymaga zgody Komisji Europejskiej.

Za dużo umów na czas określony

NSZZ Solidarność uważa, że umowy na czas określony nie powinny być zawierane łącznie na dłużej niż 18 miesięcy.

Zatrudnienie pracownika tymczasowego

Pracownik tymczasowy zatrudniony jest przez agencję pracy tymczasowej, która jest jego pracodawcą, a wykonuje pracę na rzecz pracodawcy użytkownika. Zachodzi więc tu relacja pomiędzy trzema, a nie dwoma podmiotami.

Czy likwidując działalność, należy ująć maszynę w remanencie likwidacyjnym

Od 2002 r. jako osoba fizyczna prowadzę zakład stolarski. W listopadzie 2003 r. zakupiłem do firmy frezarkę. Od tego zakupu odliczyłem VAT. 30 września 2008 r. chcę zlikwidować stolarnię. Czy w związku z likwidacją działalności powinienem ująć maszynę w remanencie likwidacyjnym i czy powinienem naliczyć podatek VAT?

Skargę złożymy w swoim województwie

Skargami na interpretacje podatkowe znów będą zajmowały się wszystkie sądy administracyjne.

Sądy administracyjne skontrolują dotacje

Stosowana dla funduszy unijnych procedura odwoławcza kłóci się z zasadą państwa prawa. Przedsiębiorcy, którzy nie dostali dotacji, będą mogli skarżyć się do sądów administracyjnych. Sąd administracyjny w ciągu 30 dni będzie musiał wydać ostateczną decyzję.

Gotówka ze sklepowej kasy, Cash Back

Do jednej z najnowszych usług oferowanych przez operatorów kart płatniczych zaliczyć możemy Cash Back. Jest to możliwość zrobienia wypłaty gotówki w kasie sklepu, przy okazji robienia zakupów.

Dług na karcie czy kredyt

Karty kredytowe pozwalają na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu niemal dwa miesiące. Potem dług już kosztuje.

Kupowanie obcej waluty przed wyjazdem się nie opłaca

Powszechność kart bankowych skłania do korzystania z nich za granicą. Jest to rozwiązanie wygodniejsze i bezpieczniejsze niż kupowanie walut przed wyjazdem w kantorze.

Zamiana karty kredytowej

Banki coraz częściej oferują karty kredytowe, które przejmują zadłużenie kart konkurencji. Proponowane warunki promocyjnych ofert są dużo lepsze od tych, które mieliśmy na starej karcie.

Nie trać karty z oczu

Korzystanie z kart jest bezpieczne. Jest jednak warunek: przestrzega się kilku prostych reguł, które zabezpieczają nas przed zagrożeniami.

Akceptant

Akceptant - przedsiębiorca, który zawarł z agentem rozliczeniowym umowę o przyjmowanie zapłaty przy użyciu kart płatniczych.

Złote karty są dobre dla wyjeżdżających za granicę

Korzystanie ze złotej karty kosztuje rocznie od 125 do 250 zł (to nawet cztery razy więcej niż opłata za wydanie zwykłej karty kredytowej). Za taką opłatę klient otrzymuje dodatkowe usługi - głównie pakiety ubezpieczeniowe. Jednak nie każdemu posiadanie złotej karty się opłaca.

Bank nie może sam ustalać kursu walut

Regulamin karty kredytowej IKEA HSBC Bank Polska zawarła w regulaminie karty kredytowej IKEA postanowienia niezgodne z prawami konsumentów. Bank nie może w sposób dowolny ustalać kursu, po jakim będzie przeliczał wierzytelności wyrażone w walucie obcej na walutę polską.

Karty platynowe bardziej dostępne

Banki coraz rzadziej pytają o źródło dochodów. Prestiżowe karty złote i platynowe stają się dostępne dla większej liczby Polaków.

Discover odkrywa polski rynek kart

Niepostrzeżenie na polski rynek wszedł jeden z największych na świecie wydawców kart – amerykański Discover. Jest obecnie właścicielem marki Diners Club. I choć na razie nie ma mowy o wydawaniu w Polsce kart Discover, to jednak Visa i MasterCard mają obecnie znacznie silniejszą konkurencję w naszym kraju.

Dzięki płatnościom kartami przedsiębiorca może zwiększyć przychody

Klienci dokonujący transakcji kartami z reguły wykazują skłonność do nabywania większej ilości towarów. Przekłada się to na dochód punktu akceptującego. Przy tego typu płatnościach występuje także sporo usług dodatkowych.

Korzystanie z karty debetowej w Kanadzie nie zawsze jest bezpłatne

Niektóre kanadyjskie sklepy i punkty usługowe pobierają dodatkowe opłaty za transakcje z użyciem karty debetowej. Czasem trzeba też zapłacić za skorzystanie z bankomatu.

Karty w systemie motywacyjnym firmy

Karty płatnicze w przedsiębiorstwie mogą pełnić dodatkową funkcję motywacyjną. Oprócz kart firmowych, motywatorami mogą być również karty podarunkowe.

Kilku posiadaczy karty głównej

W przypadku kart dla osób prywatnych warto rozróżnić karty dodatkowe od kart wydawanych dla współwłaścicieli rachunku. W tym przypadku mamy do czynienia z wydaniem na rzecz każdego ze współposiadaczy rachunku karty głównej.

Wniosek o kartę dodatkową

W przypadku kart płatniczych, których posiadaczami są osoby fizyczne, karty dodatkowe mogą być wydane zarówno na rzecz członków najbliższej rodziny (współmałżonek, rodzice, dzieci), jak i innych osób, których nie łączą z posiadaczem więzi rodzinne.

Wybór terminala dla nowej placówki

W nowej placówce konieczne jest rozważenie przede wszystkim, jak wygląda sytuacja w firmach prowadzących w okolicy działalność o zbliżonym profilu, w sytuacji gdy większość z nich wyposażona jest w terminale, wejście w posiadanie takiego urządzenia jest wręcz czynnością niezbędną.

Posiadacz i użytkownik

Definicje prawne tych podmiotów zawarte są w ustawie z 11 października 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych.

Karty płatnicze bezpieczniejsze od kont internetowych

Banki ponoszą odpowiedzialność tylko za nieautoryzowane korzystanie z elektronicznych kart płatniczych. Prawo nie mówi nic natomiast o odpowiedzialności banków za oszukańcze przelewy w Internecie.

Korzyści i koszty posiadania terminala

Jednym z pierwszych etapów podejmowania decyzji dotyczącej terminala, jest rozważenie korzyści, jakie może nam przynieść instalacja terminala i ocena, czy przewidywana ich skala jest zadowalająca z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Rodzaje systemów lojalnościowych

Zadaniem kart lojalnościowych (tzw. kart klienta) jest z jednej strony zwiększenie obrotu i przyciągnięcie nowych klientów a z drugiej strony danie sieci emitującej karty informacji o zakupach dokonywanych przez stałych klientów.

REKLAMA