| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Dług na karcie czy kredyt

Dług na karcie czy kredyt

Karty kredytowe pozwalają na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu niemal dwa miesiące. Potem dług już kosztuje.

Umiejętne korzystanie z kart kredytowych ma wiele zalet. Przez półtora miesiąca albo prawie dwa można żyć nie wydając własnej gotówki. Kartami można płacić za wszystkie zakupy i usługi, a nawet regulować rachunki, jeśli złoży się odpowiednie dyspozycje w banku. Karty są też jednak pokusą do wydatków ponad stan i kupowania rzeczy, na które płacąc gotówką byśmy się nie zdecydowali. Można więc łatwo wpaść w pułapkę zadłużenia, zwłaszcza gdy ma się kilka kart.

Druga karta czy kredyt odnawialny

Większość banków wymaga miesięcznie spłaty 5 proc. zadłużenia. Przy braku gotówki wydaje się więc dobrym rozwiązaniem. Tylko że spłacając kwotę minimalną, spłaca się praktycznie odsetki, a kapitał pozostaje nienaruszony. Korzystając z karty przez kolejnych kilka miesięcy i spłacając tylko sumę wymaganą przez bank, dość szybko można wyczerpać wysokość przyznanego limitu, a wówczas nie tylko nie da się „na kartę” żyć, ale spłacanie rosnących „rat” będzie coraz trudniejsze.

zobacz też serwis:Kredyty

Najgorszym rozwiązaniem problemu jest złożenie wniosku o kolejną kartę z takim samym oprocentowaniem i większym limitem, do czego banki będą zachęcały. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że dość szybko zadłużenie będzie się zwiększać, a historia zacznie się powtarzać. Znaczenie lepszym wyjściem z takiej sytuacji jest wzięcie kredytu odnawialnego w koncie osobistym, który będzie znacznie tańszy.

Karta za kartę

Wyścig banków o klienta można jednak wykorzystać posiadając bardzo zadłużoną kartę kredytową o wysokim oprocentowaniu. Wiele banków oferuje bowiem promocje polegające na przeniesieniu zadłużenia karty kredytowej z innego banku. W ten sposób zamiast spłacać kartę, której oprocentowanie wynosi 19 lub 23 proc., można uzyskać kartę z oprocentowaniem nawet 9,9 proc.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na okres promocyjny. Często trwa on bowiem zaledwie 6 miesięcy, a po tym czasie oprocentowanie może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Jeżeli nie zdąży się spłacić całego długu w czasie promocji, lepiej wybrać kartę z oprocentowaniem np. 13 lub 15 proc., i mieć pewność, że nie zmieni się ono drastycznie po kilku miesiącach.

Wybierz kartę kredytową

Comperia.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »