REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poradzić sobie z długiem na karcie kredytowej

Sławomir Łuniewski
Sławomir Łuniewski
Dług kredytowy na karcie.
Dług kredytowy na karcie.

REKLAMA

REKLAMA

Karta kredytowa może być bardzo pomocnym narzędziem w zarządzaniu budżetem rodzinnym. Daje nam ona możliwość odroczonej płatności za dokonane zakupy podczas okresu bezodsetkowego. Jednak używać jej powinniśmy bardzo rozważnie.

Możliwość odroczonej płatności za usługi i zakupy dokonane kartą kredytową podczas okresu bezodsetkowego (tzw. grace period) w wielu przypadkach może uchronić domową skarbonkę przed dodatkowymi kosztami. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku napiętych finansów rodzinnych, gdy odroczenie płatności za zakupy lub usługi umożliwi nam opłacenie innych rachunków, których nie spłacenie wiązałoby się z opłatą karną lub wysokimi odsetkami.

REKLAMA

REKLAMA

Używanie karty kredytowej jednak wymaga dużej dyscypliny. Bardzo często świadomość, że płacimy wirtualnymi pieniędzmi powoduje, że lekkomyślnie posługując się kartą kredytową popadamy w zadłużenie, które później trudno jest spłacić na koniec okresu rozliczeniowego.

Bank obsługujący kartę oczywiście nie będzie wymagał spłaty całego zadłużenia, zaproponuje nam spłatę jedynie kwoty minimalnej, czyli w zależności od regulaminu ok. 5-10%. Od nie spłaconego zadłużenia jednak zapłacimy bardzo wysokie odsetki. Najczęściej oprocentowanie długu na karcie kredytowej jest zbliżone do maksymalnego oprocentowania kredytu dopuszczalnego przez ustawę antylichwiarską. Według ustawy, maksymalna wysokość odsetek kredytu w stosunku rocznym nie może przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP.

Zobacz: Aktualne stopy procentowe

Spłacając jedynie kwotę minimalną, znajdujemy się o krok od spirali zadłużenia, którą trudno jest później opuścić – w następnym miesiącu nie łatwo będzie znaleźć środki na pokrycie bieżących wydatków, zadłużenia na karcie i wysokich odsetek. Jeśli w kolejnych miesiącach skorzystamy z propozycji banku i spłacać będziemy jedynie kwotę minimalną, używając cały czas karty, oznacza to, że znaleźliśmy się w spirali kredytowej, z której trudno będzie się wydostać. W sytuacji, gdy z miesiąca na miesiąc wzrasta zadłużenie na rachunku karty, powinniśmy szybko zabrać się za ratowanie domowego budżetu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też serwis: Karty kredytowe

Sposobów na usbilizowenie domowych finansów jest kilka:

Systematyczne spłacanie

Metoda ta oparta jest na dużej wewnętrznej dyscyplinie finansowej. Powinniśmy wyznaczyś sobie stałą, możliwie dużą kwotę pieniędzy, jaką co miesiąc możemy poświęcić na spłatę karcianego długu. Najlepiej, gdy suma ta znacznie przekracza kwotę minimalną, wymaganą przez bank. W czasie stosowania tej metody, najlepiej całkowicie powstrzymać się z dalszego korzystania z karty kredytowej.

Rozłożenie długu na raty

Zawsze warto sprawdzić, jakie rozwiązanie naszego problemu zaproponują nam pracownicy banku. Wiele banków proponuje rozłożenie zadłużenia rachunku karty kredytowej na równe raty.

Kredyty konsolidacyjny

Wiele banków posiada w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne. Konsolidowanie polega na zastąpieniu nawet kilku drogich kredytów jednym, tańszym. Bank przejmujący nasze zadłużenie zazwyczaj zaproponuje niższe odsetki, odsetki na karcie kredytowej należą do najwyższych na rynku.

Zamiana na inną kartę

Duża konkurencja na rynku kart kredytowych powoduje, że niektóre banki, chcąc zwiększyć liczbę klientów proponują karty kredytowe, które mogą przejąć zadłużenie z naszej starej karty kredytowej. W nowym banku oferowane jest zazwyczaj promocyjne dużo niższe oprocentowanie kredytu. Tego typu promocję stosuje dla swoich kart np. Bank Millennium. Oprocentowanie kredytu służącego do spłaty zadłużenia karty w innym banku to 9,9%.

Zamieniając kartę kredytową na tańszą, zawsze powinniśmy jednak pamiętać o dyscyplinie finansowej, beztrosko używając nowej karty wrócimy do starych kłopotów.

Oferta kart kredytowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA