reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Jak poradzić sobie z długiem na karcie kredytowej

Jak poradzić sobie z długiem na karcie kredytowej

Karta kredytowa może być bardzo pomocnym narzędziem w zarządzaniu budżetem rodzinnym. Daje nam ona możliwość odroczonej płatności za dokonane zakupy podczas okresu bezodsetkowego. Jednak używać jej powinniśmy bardzo rozważnie.

Możliwość odroczonej płatności za usługi i zakupy dokonane kartą kredytową podczas okresu bezodsetkowego (tzw. grace period) w wielu przypadkach może uchronić domową skarbonkę przed dodatkowymi kosztami. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku napiętych finansów rodzinnych, gdy odroczenie płatności za zakupy lub usługi umożliwi nam opłacenie innych rachunków, których nie spłacenie wiązałoby się z opłatą karną lub wysokimi odsetkami.

Używanie karty kredytowej jednak wymaga dużej dyscypliny. Bardzo często świadomość, że płacimy wirtualnymi pieniędzmi powoduje, że lekkomyślnie posługując się kartą kredytową popadamy w zadłużenie, które później trudno jest spłacić na koniec okresu rozliczeniowego.

Bank obsługujący kartę oczywiście nie będzie wymagał spłaty całego zadłużenia, zaproponuje nam spłatę jedynie kwoty minimalnej, czyli w zależności od regulaminu ok. 5-10%. Od nie spłaconego zadłużenia jednak zapłacimy bardzo wysokie odsetki. Najczęściej oprocentowanie długu na karcie kredytowej jest zbliżone do maksymalnego oprocentowania kredytu dopuszczalnego przez ustawę antylichwiarską. Według ustawy, maksymalna wysokość odsetek kredytu w stosunku rocznym nie może przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP.

Zobacz: Aktualne stopy procentowe

Spłacając jedynie kwotę minimalną, znajdujemy się o krok od spirali zadłużenia, którą trudno jest później opuścić – w następnym miesiącu nie łatwo będzie znaleźć środki na pokrycie bieżących wydatków, zadłużenia na karcie i wysokich odsetek. Jeśli w kolejnych miesiącach skorzystamy z propozycji banku i spłacać będziemy jedynie kwotę minimalną, używając cały czas karty, oznacza to, że znaleźliśmy się w spirali kredytowej, z której trudno będzie się wydostać. W sytuacji, gdy z miesiąca na miesiąc wzrasta zadłużenie na rachunku karty, powinniśmy szybko zabrać się za ratowanie domowego budżetu.

Zobacz też serwis: Karty kredytowe

Sposobów na usbilizowenie domowych finansów jest kilka:

Metoda ta oparta jest na dużej wewnętrznej dyscyplinie finansowej. Powinniśmy wyznaczyś sobie stałą, możliwie dużą kwotę pieniędzy, jaką co miesiąc możemy poświęcić na spłatę karcianego długu. Najlepiej, gdy suma ta znacznie przekracza kwotę minimalną, wymaganą przez bank. W czasie stosowania tej metody, najlepiej całkowicie powstrzymać się z dalszego korzystania z karty kredytowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dług kredytowy na karcie.
Dług kredytowy na karcie.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama