REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

WOŚP, darowizna, odliczenie od podatku
Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Poza faktem wsparcia słusznego celu, przekazaną darowiznę możemy również, w określonych sytuacjach, odliczyć od podstawy opodatkowania. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przy przekazanych darowiznach na cele charytatywne przysługuje możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Jednak abyśmy mogli skorzystać z preferencji, muszą być spełnione określone przez ustawodawcę warunki.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

Doradca podatkowy w e-pity.pl Monika Piątkowska przypomniała, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje w art. 26 ust. 1 pkt 9, że od dochodu podlegającemu opodatkowaniu możemy odliczyć darowizny m.in. na rzecz organizacji pożytku publicznego. Musimy jednak pamiętać, że odliczanie darowizny od podatku wymaga odpowiedniego udokumentowania. Powinniśmy posiadać potwierdzenie dokonania darowizny dla konkretnej organizacji np. dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego. Potwierdzeniem dokonania darowizny może być także inny dowód, który jednoznacznie wskazuje dane identyfikacyjne darczyńcy i obdarowanego oraz konkretny cel. Kwota odliczeń z tytułów darowizn jest ograniczona, nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu. W finalnym rozliczeniu podatnicy odliczający darowiznę, są obowiązani wskazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego – powiedziała ekspertka.

Datki wrzucane do puszek WOŚP, wirtualne skarbonki

REKLAMA

Zwróciła uwagę, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy swoją zbiórkę prowadzi w różnych formach. Niektóre z nich mogą być odliczone od podstawy opodatkowania, natomiast inne nie powinny. Jedną z najpopularniejszych form zbierania darowizn na rzecz WOŚP są datki zbierane przez wolontariuszy do puszek. Niestety, pieniądze wrzucone do puszki nie mogą podlegać odliczeniu, gdyż w tej sytuacji darczyńca pozostaje anonimowy. Wolontariusze nie wydają też dowodu, który potwierdzałby dokonanie darowizny – podkreśliła Piątkowska.

Dodała, że inaczej wygląda odliczenie darowizn na tzw. wirtualne skarbonki. Osoba, która założyła wirtualną skarbonkę nie jest posiadaczem zebranych pieniędzy, ani też nie jest darczyńcą. Założyciel skarbonki nie będzie miał możliwości odliczenia zebranej na jego skarbonce kwoty od podatku. Będą natomiast miały do tego prawo poszczególne osoby, które wpłaciły na skarbonkę, pod warunkiem, że posiadają dowód wpłaty z informacjami: kto i komu wpłacił oraz jaki był cel tejże wpłaty – wskazała.

Aukcje internetowe WOŚP

Podobnie sytuacja wygląda z przelewami internetowymi. Darczyńca musi zachować potwierdzenie przelewu, na którym są wskazane jego dane, jak również dane obdarowanego oraz określony cel wpłaty. Jeśli wpłata spełnia takie warunki, zgodnie z ustawą o PIT, możliwe jest odliczenie darowizny od podstawy opodatkowania. Szczególnym przypadkiem są aukcje internetowe. Osoba, która wylicytuje dany przedmiot lub usługę, mimo że formalnie wpłaciła zadeklarowaną kwotę na rachunek WOŚP, nie może odliczyć tejże darowizny, gdyż aukcja stanowi transakcję zakupu przedmiotu lub usługi – powiedziała Piątkowska. Na koniec przypomniała, że wpłaty na WOŚP nie wpływają na możliwość przekazania 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, w tym na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

REKLAMA