| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Skargę złożymy w swoim województwie

Skargę złożymy w swoim województwie

Skargami na interpretacje podatkowe znów będą zajmowały się wszystkie sądy administracyjne.


Nowe prawo

Rozporządzeniem prezydenta rozpoznawaniem spraw dotyczących skarg na indywidualne interpretacje podatkowe wydawane przez ministra finansów ponownie zajmą się wszystkie wojewódzkie sądy administracyjne. Obecnie skargi te rozpoznaje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jako właściwy z uwagi na siedzibę organu wydającego interpretacje podatkowe. Co prawda w praktyce ich wydawaniem zajmują się cztery izby skarbowe, jednak robią to w imieniu ministra finansów. Wyraźnie przesądza o tym art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1998 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). To wynik wcześniejszych zmian w Ordynacji podatkowej, które taką kompetencję przekazały z naczelników urzędów skarbowych w ręce ministra finansów.

Zmiana ta spowodowała jednak to utrudnienie, że zamiast skarżyć się - jak miało to miejsce wcześniej - na interpretacje do wojewódzkiego sądu administracyjnego właściwego dla województwa, w którym wnioskodawca mieszka, wszyscy bez względu na to, z jakiego regionu pochodzą, musieli skargi wysyłać do Warszawy.

Teraz z mocy rozporządzenia Prezydenta RP znów skargi składane będą do tego sądu administracyjnego, który jest właściwy dla województwa, w którym mieszka osoba skarżąca się na interpretację. Co więcej, do sądów tych mają też trafić skargi, które zostały złożone w warszawskim sądzie przed wejściem nowych przepisów w życie, a nadal czekają na rozstrzygnięcie. Nie dotyczyłoby to tylko przypadków, w których warszawski sąd wyznaczył już termin rozprawy.

Rozporządzenie datowane na 28 sierpnia 2008 r. ukazało się w Dzienniku Ustaw nr 163 pod poz. 1016. Wejdzie w życie 30 dni po ogłoszeniu, czyli 11 października.

Marek Kutarba

marek.kutarba@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »