REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo rozliczać gabinet rehabilitacyjny

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który zdecyduje się otworzyć gabinet rehabilitacyjny, ma do wyboru dwa sposoby opodatkowania takiej działalności: progresywna skala PIT bądź 19-proc. podatek liniowy.

Rehabilitacja cieszy się coraz większą popularnością. Zainteresowane są nią zarówno osoby młode, jak i starsze, wymagające zabiegów rehabilitacyjnych ze względu na wiek. W związku z tym otworzenie gabinetu rehabilitacyjnego może być świetnym pomysłem na biznes. Na początek warto zastanowić się nad sposobem rozliczeń z fiskusem. Do wyboru będą tu skala PIT bądź 19-proc. podatek liniowy.

REKLAMA

Zgłoszenie i ewidencja

Dochody podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. według progresywnej skali PIT.

REKLAMA

Podatnicy mogą też wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach liniowego PIT. W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Wybór sposobu opodatkowania na zasadach liniowego PIT dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi pisemnie naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza zgłoszeniem formy rozliczeń do naczelnika urzędu skarbowego, jak przy każdej działalności gospodarczej również prowadząc gabinet rehabilitacyjny trzeba ewidencjonować przychody i koszty. Ewidencją w takim przypadku będzie podatkowa księga przychodów i rozchodów. Księgę trzeba prowadzić według ustalonych wzorów w sposób czytelny i rzetelny. W księdze trzeba ewidencjonować wszystkie zdarzenia gospodarcze. Najważniejszymi będą przychody i koszty. One bowiem pozwolą ustalić podstawę opodatkowania.

Poza księgą podatkową w niektórych sytuacjach podatnik będzie zobowiązany do prowadzenia innych ewidencji, np. ewidencji wyposażenia. Jeśli przedsiębiorca w gabinecie rehabilitacyjnym będzie zatrudniał pracowników, będzie musiał dodatkowo prowadzić karty przychodów.

Zeznanie do 30 kwietnia

Niezależnie od tego, który sposób rozliczeń z fiskusem podatnik wybierze - liniowy PIT czy skalę podatkową - roczne zeznanie podatkowe w obu przypadkach składa się do 30 kwietnia roku następnego po roku, za który składane jest rozliczenie. Przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy na zasadach ogólnych będą musieli złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT-36. Natomiast liniowcy swoje roczne dochody rozliczają na formularzu PIT-36L.

PRZYKŁAD: JAKIE KSIĘGI PRZY TERAPII ZAJĘCIOWEJ

REKLAMA

Podatnik uruchomił warsztaty terapii zajęciowej jako odrębną organizacyjnie i finansowo placówkę do prowadzenia zajęć przygotowujących niepełnosprawnych do podjęcia pracy. Zarząd powiatu zobowiązał się pokryć ze środków PFRON koszty utworzenia i działalności warsztatu. Czy w takim przypadku podatkowa księga przychodów i rozchodów jest prawidłową ewidencją do księgowania zdarzeń gospodarczych?

Fakt, że przedsiębiorca prowadzi działalność we własnym imieniu i na własny rachunek, nie wyklucza realizacji przez niego zadań publicznych. Na te zadania przyznano środki na dofinansowanie kosztów utworzenia, działalności warsztatów z funduszu PFRON za pośrednictwem zarządu powiatu. Zadania w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej są realizowane w ramach zadań zleconych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Zatem osoba fizyczna korzystająca z dofinansowania kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej zobowiązana jest do założenia ksiąg rachunkowych bez względu na wysokość zrealizowanych przychodów w poprzednim roku obrotowym. Jeżeli jednostka podejmuje działalność w ciągu roku obrotowego, to z dniem podjęcia tej działalności stosuje się przepisy ustawy o rachunkowości. Zgodnie z ustawą o PIT wolne od podatku dochodowego są otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków PFRON.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA