Kategorie

Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Marta Wysocka
inforCMS
Prowadzę sklep z artykułami używanymi oraz gospodarstwa domowego. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem vatowcem. Czy i kiedy będę musiała zakupić kasę rejestrującą?

RADA

W Pani sytuacji obowiązek stosowania kas zależy od wysokości obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Fakt korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zarejestrowania jako podatnik VAT nie ma znaczenia przy ustalaniu obowiązku ewidencjonowania. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że dokonuje Pani sprzedaży detalicznej towarów używanych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Można założyć, że odbiorcami tego towaru (klientami sklepu) są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi. Podmioty, które prowadzą sprzedaż na rzecz wymienionych osób, są generalnie obowiązane do stosowania kas rejestrujących (popularnie nazywanych fiskalnymi). Taki obowiązek wynika z art. 111 ustawy o VAT. Jednak o tym, kiedy podatnik ma obowiązek rozpocząć ewidencjonowanie obrotu za pomocą kas, decydują przepisy rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących od wielu lat mają charakter terminowy. Obecne rozporządzenie obowiązuje od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r. Ponieważ pytanie nie zawiera szczegółów, odpowiedź zostanie udzielona zgodnie z przepisami obowiązującego rozporządzenia. Jednocześnie należy zauważyć, że jeżeli zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami miała już Pani obowiązek stosowania kas, to zwolnienia wynikające z obecnych przepisów nie mają wobec Pani zastosowania.

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania

Rozporządzenie wprowadza szereg zwolnień, które na pewien czas - w stosunku do określonych grup podatników oraz grup czynności - uchylają obowiązek ewidencjonowania obrotu w kasach (§ 2-3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Jednak sam fakt opłacania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz to, czy podatnik jest vatowcem, nie ma znaczenia przy ustalaniu obowiązku oraz momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących.

Z danych wymienionych w pytaniu wynika, że w Pani przypadku mogą mieć zastosowanie wyłącznie zwolnienia podmiotowe w 2008 r. Korzystają z nich:

1) podatnicy, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczyła w 2007 r. kwoty 40 000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia),

Reklama

2) podatnicy, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2008 r. i w trakcie 2008 r. nie przekroczyli 20 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (§ 3 ust. 5 rozporządzenia).

Z danych przedstawionych w pytaniu wynika, że pozostałe zwolnienia nie będą miały zastosowania (z wykazem wszystkich zwolnień z obowiązku stosowania kas można się zapoznać w comiesięcznym dodatku do „MONITORA księgowego” - „WSKAŹNIKI i stawki”).

Ad 1. Pierwsze z wymienionych zwolnień będzie miało zastosowanie, gdy rozpoczęła Pani działalność przed 1 stycznia 2008 r. i kontynuuje jej prowadzenie w 2008 r. Ze zwolnienia może Pani korzystać, pod warunkiem że:

• w 2007 r. Pani obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczył 40 000 zł oraz

• w trakcie 2008 r. Pani obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczą 40 000 zł.

Po przekroczeniu w 2008 r. limitu obrotów 40 000 zł będzie Pani miała obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej. Kasę powinna Pani wówczas zainstalować po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2008 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000 zł (§ 3 ust. 4 rozporządzenia).

PRZYKŁAD

Reklama

20 lipca 2008 r. podatnik przekroczył obrót w wysokości 40 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Kasę powinien zainstalować po upływie dwóch miesięcy, licząc od 1 sierpnia 2008 r. Oznacza to, że od 1 października 2008 r. podatnik powinien ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej, tzn. mieć zainstalowaną i ufiskalnioną kasę rejestrującą.

Ad 2. Drugie z wymienionych zwolnień dotyczy podatników, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2008 r. Nie muszą oni wprowadzać kasy do dnia, w którym kwota obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy kwotę 20 000 zł. Jednak następnego dnia po przekroczeniu tego limitu obrotów powinni już mieć zainstalowaną i ufiskalnioną kasę rejestrującą.

PRZYKŁAD

Podatnik rozpoczął sprzedaż w 2008 r. 20 lipca 2008 r. przekroczył obrót w wysokości 20 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Kasę powinien zainstalować od 21 lipca 2008 r.

Opisane limity i zasady korzystania ze zwolnień podmiotowych obowiązywały również na podstawie poprzednio obowiązujących rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących.

Ulga na zakup kasy

Podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie i w terminie zainstaluje kasę (kasy), ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy. Ulga wynosi 50% ceny zakupu kasy netto, nie więcej niż 2500 zł (art. 111 ust. 4 ustawy o VAT). Kwotę ulgi należy odliczyć od podatku należnego lub wystąpić o jej zwrot na zasadach określonych w rozporządzeniu. Podatnik zwolniony z VAT występuje z wnioskiem o zwrot kwoty 50% ceny zakupu kasy (nie więcej niż 2500 zł) do naczelnika urzędu skarbowego (§ 7-9 rozporządzenia).

Wzór wniosku znajduje się na stronie www.isk.infor.pl w dziale VAT. Warunkiem skorzystania z ulgi (oprócz zachowania terminu rozpoczęcia ewidencjonowania) jest również złożenie zgłoszenia o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania oraz zawiadomienia o miejscu instalacji kasy (wzór zgłoszenia znajduje się na stronie www.isk.infor.pl w dziale VAT), wymagane na podstawie przepisów o kryteriach i warunkach technicznych stosowania kas.

• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826

• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 113, poz. 720

Marta Wysocka

konsultant podatkowy

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?