REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Marta Wysocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę sklep z artykułami używanymi oraz gospodarstwa domowego. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem vatowcem. Czy i kiedy będę musiała zakupić kasę rejestrującą?

RADA

REKLAMA

W Pani sytuacji obowiązek stosowania kas zależy od wysokości obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Fakt korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zarejestrowania jako podatnik VAT nie ma znaczenia przy ustalaniu obowiązku ewidencjonowania. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że dokonuje Pani sprzedaży detalicznej towarów używanych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Można założyć, że odbiorcami tego towaru (klientami sklepu) są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi. Podmioty, które prowadzą sprzedaż na rzecz wymienionych osób, są generalnie obowiązane do stosowania kas rejestrujących (popularnie nazywanych fiskalnymi). Taki obowiązek wynika z art. 111 ustawy o VAT. Jednak o tym, kiedy podatnik ma obowiązek rozpocząć ewidencjonowanie obrotu za pomocą kas, decydują przepisy rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących od wielu lat mają charakter terminowy. Obecne rozporządzenie obowiązuje od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r. Ponieważ pytanie nie zawiera szczegółów, odpowiedź zostanie udzielona zgodnie z przepisami obowiązującego rozporządzenia. Jednocześnie należy zauważyć, że jeżeli zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami miała już Pani obowiązek stosowania kas, to zwolnienia wynikające z obecnych przepisów nie mają wobec Pani zastosowania.

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozporządzenie wprowadza szereg zwolnień, które na pewien czas - w stosunku do określonych grup podatników oraz grup czynności - uchylają obowiązek ewidencjonowania obrotu w kasach (§ 2-3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Jednak sam fakt opłacania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz to, czy podatnik jest vatowcem, nie ma znaczenia przy ustalaniu obowiązku oraz momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących.

Z danych wymienionych w pytaniu wynika, że w Pani przypadku mogą mieć zastosowanie wyłącznie zwolnienia podmiotowe w 2008 r. Korzystają z nich:

1) podatnicy, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczyła w 2007 r. kwoty 40 000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia),

REKLAMA

2) podatnicy, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2008 r. i w trakcie 2008 r. nie przekroczyli 20 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (§ 3 ust. 5 rozporządzenia).

Z danych przedstawionych w pytaniu wynika, że pozostałe zwolnienia nie będą miały zastosowania (z wykazem wszystkich zwolnień z obowiązku stosowania kas można się zapoznać w comiesięcznym dodatku do „MONITORA księgowego” - „WSKAŹNIKI i stawki”).

Ad 1. Pierwsze z wymienionych zwolnień będzie miało zastosowanie, gdy rozpoczęła Pani działalność przed 1 stycznia 2008 r. i kontynuuje jej prowadzenie w 2008 r. Ze zwolnienia może Pani korzystać, pod warunkiem że:

• w 2007 r. Pani obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczył 40 000 zł oraz

• w trakcie 2008 r. Pani obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczą 40 000 zł.

Po przekroczeniu w 2008 r. limitu obrotów 40 000 zł będzie Pani miała obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej. Kasę powinna Pani wówczas zainstalować po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2008 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000 zł (§ 3 ust. 4 rozporządzenia).

PRZYKŁAD

REKLAMA

20 lipca 2008 r. podatnik przekroczył obrót w wysokości 40 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Kasę powinien zainstalować po upływie dwóch miesięcy, licząc od 1 sierpnia 2008 r. Oznacza to, że od 1 października 2008 r. podatnik powinien ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej, tzn. mieć zainstalowaną i ufiskalnioną kasę rejestrującą.

Ad 2. Drugie z wymienionych zwolnień dotyczy podatników, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2008 r. Nie muszą oni wprowadzać kasy do dnia, w którym kwota obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy kwotę 20 000 zł. Jednak następnego dnia po przekroczeniu tego limitu obrotów powinni już mieć zainstalowaną i ufiskalnioną kasę rejestrującą.

PRZYKŁAD

Podatnik rozpoczął sprzedaż w 2008 r. 20 lipca 2008 r. przekroczył obrót w wysokości 20 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Kasę powinien zainstalować od 21 lipca 2008 r.

Opisane limity i zasady korzystania ze zwolnień podmiotowych obowiązywały również na podstawie poprzednio obowiązujących rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących.

Ulga na zakup kasy

Podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie i w terminie zainstaluje kasę (kasy), ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy. Ulga wynosi 50% ceny zakupu kasy netto, nie więcej niż 2500 zł (art. 111 ust. 4 ustawy o VAT). Kwotę ulgi należy odliczyć od podatku należnego lub wystąpić o jej zwrot na zasadach określonych w rozporządzeniu. Podatnik zwolniony z VAT występuje z wnioskiem o zwrot kwoty 50% ceny zakupu kasy (nie więcej niż 2500 zł) do naczelnika urzędu skarbowego (§ 7-9 rozporządzenia).

Wzór wniosku znajduje się na stronie www.isk.infor.pl w dziale VAT. Warunkiem skorzystania z ulgi (oprócz zachowania terminu rozpoczęcia ewidencjonowania) jest również złożenie zgłoszenia o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania oraz zawiadomienia o miejscu instalacji kasy (wzór zgłoszenia znajduje się na stronie www.isk.infor.pl w dziale VAT), wymagane na podstawie przepisów o kryteriach i warunkach technicznych stosowania kas.

• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826

• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 113, poz. 720

Marta Wysocka

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA