REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Marta Wysocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę sklep z artykułami używanymi oraz gospodarstwa domowego. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem vatowcem. Czy i kiedy będę musiała zakupić kasę rejestrującą?

RADA

REKLAMA

W Pani sytuacji obowiązek stosowania kas zależy od wysokości obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Fakt korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zarejestrowania jako podatnik VAT nie ma znaczenia przy ustalaniu obowiązku ewidencjonowania. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że dokonuje Pani sprzedaży detalicznej towarów używanych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Można założyć, że odbiorcami tego towaru (klientami sklepu) są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi. Podmioty, które prowadzą sprzedaż na rzecz wymienionych osób, są generalnie obowiązane do stosowania kas rejestrujących (popularnie nazywanych fiskalnymi). Taki obowiązek wynika z art. 111 ustawy o VAT. Jednak o tym, kiedy podatnik ma obowiązek rozpocząć ewidencjonowanie obrotu za pomocą kas, decydują przepisy rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących od wielu lat mają charakter terminowy. Obecne rozporządzenie obowiązuje od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r. Ponieważ pytanie nie zawiera szczegółów, odpowiedź zostanie udzielona zgodnie z przepisami obowiązującego rozporządzenia. Jednocześnie należy zauważyć, że jeżeli zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami miała już Pani obowiązek stosowania kas, to zwolnienia wynikające z obecnych przepisów nie mają wobec Pani zastosowania.

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozporządzenie wprowadza szereg zwolnień, które na pewien czas - w stosunku do określonych grup podatników oraz grup czynności - uchylają obowiązek ewidencjonowania obrotu w kasach (§ 2-3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Jednak sam fakt opłacania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz to, czy podatnik jest vatowcem, nie ma znaczenia przy ustalaniu obowiązku oraz momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących.

Z danych wymienionych w pytaniu wynika, że w Pani przypadku mogą mieć zastosowanie wyłącznie zwolnienia podmiotowe w 2008 r. Korzystają z nich:

1) podatnicy, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczyła w 2007 r. kwoty 40 000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia),

REKLAMA

2) podatnicy, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2008 r. i w trakcie 2008 r. nie przekroczyli 20 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (§ 3 ust. 5 rozporządzenia).

Z danych przedstawionych w pytaniu wynika, że pozostałe zwolnienia nie będą miały zastosowania (z wykazem wszystkich zwolnień z obowiązku stosowania kas można się zapoznać w comiesięcznym dodatku do „MONITORA księgowego” - „WSKAŹNIKI i stawki”).

Ad 1. Pierwsze z wymienionych zwolnień będzie miało zastosowanie, gdy rozpoczęła Pani działalność przed 1 stycznia 2008 r. i kontynuuje jej prowadzenie w 2008 r. Ze zwolnienia może Pani korzystać, pod warunkiem że:

• w 2007 r. Pani obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczył 40 000 zł oraz

• w trakcie 2008 r. Pani obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczą 40 000 zł.

Po przekroczeniu w 2008 r. limitu obrotów 40 000 zł będzie Pani miała obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej. Kasę powinna Pani wówczas zainstalować po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2008 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000 zł (§ 3 ust. 4 rozporządzenia).

PRZYKŁAD

REKLAMA

20 lipca 2008 r. podatnik przekroczył obrót w wysokości 40 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Kasę powinien zainstalować po upływie dwóch miesięcy, licząc od 1 sierpnia 2008 r. Oznacza to, że od 1 października 2008 r. podatnik powinien ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej, tzn. mieć zainstalowaną i ufiskalnioną kasę rejestrującą.

Ad 2. Drugie z wymienionych zwolnień dotyczy podatników, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2008 r. Nie muszą oni wprowadzać kasy do dnia, w którym kwota obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy kwotę 20 000 zł. Jednak następnego dnia po przekroczeniu tego limitu obrotów powinni już mieć zainstalowaną i ufiskalnioną kasę rejestrującą.

PRZYKŁAD

Podatnik rozpoczął sprzedaż w 2008 r. 20 lipca 2008 r. przekroczył obrót w wysokości 20 000 zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Kasę powinien zainstalować od 21 lipca 2008 r.

Opisane limity i zasady korzystania ze zwolnień podmiotowych obowiązywały również na podstawie poprzednio obowiązujących rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących.

Ulga na zakup kasy

Podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie i w terminie zainstaluje kasę (kasy), ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy. Ulga wynosi 50% ceny zakupu kasy netto, nie więcej niż 2500 zł (art. 111 ust. 4 ustawy o VAT). Kwotę ulgi należy odliczyć od podatku należnego lub wystąpić o jej zwrot na zasadach określonych w rozporządzeniu. Podatnik zwolniony z VAT występuje z wnioskiem o zwrot kwoty 50% ceny zakupu kasy (nie więcej niż 2500 zł) do naczelnika urzędu skarbowego (§ 7-9 rozporządzenia).

Wzór wniosku znajduje się na stronie www.isk.infor.pl w dziale VAT. Warunkiem skorzystania z ulgi (oprócz zachowania terminu rozpoczęcia ewidencjonowania) jest również złożenie zgłoszenia o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania oraz zawiadomienia o miejscu instalacji kasy (wzór zgłoszenia znajduje się na stronie www.isk.infor.pl w dziale VAT), wymagane na podstawie przepisów o kryteriach i warunkach technicznych stosowania kas.

• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826

• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 113, poz. 720

Marta Wysocka

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA