REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karty platynowe bardziej dostępne

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki coraz rzadziej pytają o źródło dochodów. Prestiżowe karty złote i platynowe stają się dostępne dla większej liczby Polaków.

Na rynku kart prestiżowych doszło do sporych zmian. Nowe karty tego typu zaoferował m.in. Noble Bank i MultiBank. Także Bank Zachodni WBK zmienił swoją ofertę kart dla najbogatszych klientów.

REKLAMA

W czasie gdy złote karty można otrzymać, zarabiając już nawet 750 zł netto (taki próg dochodowy stosuje Dominet Bank), coraz popularniejsze stają się karty platynowe. Wiąże się to także z rosnącymi dochodami Polaków - coraz więcej z nas spełnia warunki wysokości dochodu, by taką kartę otrzymać. Jednak wielu klientów banków nie decyduje się na karty platynowe ze względu na ich wysoką cenę - sięgającą nawet 800 zł.

Źródło dochodu bez znaczenia

REKLAMA

Kartą platynową, którą najłatwiej uzyskać, jest karta MultiBanku Visa Aquarius. Nie jest to standardowa karta platynowa, ale bank traktuje jej posiadaczy tak jak właścicieli tego prestiżowego plastiku. Aby otrzymać tę kartę, trzeba być klientem bankowości osobistej Aquarius (zarabiać ponad 5 tys. zł netto miesięcznie).

Podobnie jest w Citi Handlowym - aby otrzymać kartę platynową, wystarczą dochody na poziomie 5231 zł netto. Są jednak banki, które wymagają kwoty ponad cztery razy wyższej. Bank Zachodni WBK od posiadaczy swojej karty Platinum wymaga co najmniej 15 tys. zł netto miesięcznego dochodu.

Banki nie stawiają już warunków odnośnie do źródeł uzyskiwanych dochodów. Może to być zarówno umowa o pracę, umowy cywilnoprawne (np. kontrakt menedżerski), jak i działalność gospodarcza. Niektóre banki wydają karty także osobom, które mają zdeponowane na rachunkach większe sumy pieniędzy, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub akcje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej prestiżowy plastik

REKLAMA

Dla największych krezusów banki oferuję jeszcze bardziej prestiżowe karty niż platynowe. Są to Visa Infinite i MasterCard Word Signia. W ich przypadku to nie klient wnioskuje o kartę, lecz inicjatywa wydania karty wychodzi od banku. Ostatnio do banków wydających te prestiżowe karty dołączył Noble Bank.

Główną zaletą karty platynowej jest bardzo wysoki limit, który może sięgnąć nawet 250 tys. zł (w przypadku Infinite i Word Signia może wynosić nawet 1 mln zł). Dodatkowo niektóre banki nie pobierają od posiadaczy tych kart opłat za jego przekroczenie. W takiej sytuacji posiadacz karty może zadłużać się na niej do woli, bez konieczności przejmowania się limitem.

Posiadaczom kart prestiżowych banki oferują kredyt oprocentowany 15-23 proc. w stosunku rocznym. Z tego przedziału wyłamują się ING Bank Śląski, który oferuje kredyt oprocentowany na 9 proc. oraz Bank Millennium (oprocentowanie kredytu to 12,9 proc.). Co prawda kredyt na karcie platynowej jest najczęściej niżej oprocentowany niż kredyt na karcie złotej lub zwykłej danego banku, jednak na polskim rynku są banki, które oferują posiadaczom zwykłych kart kredyt oprocentowany nawet poniżej 12 proc.

Mniejsze znaczenie, jakie banki przywiązują do atrakcyjności oprocentowania na karcie platynowej, może wynikać z tego, że posiadacze kart platynowych rzadko się na nich zadłużają. Większość z nich co miesiąc w całości spłaca kwotę za wykonane kartą zakupy. W takiej sytuacji wysokość oprocentowania kredytu nie ma żadnego znaczenia.

Konsultanci załatwią wszystko

Karty prestiżowe nie mogą także funkcjonować bez serwisu concierge. Dzięki niemu posiadacz może zlecić dowolną czynność przedstawicielom organizacji płatniczej lub banku wydającego kartę. Może to być np. sprowadzenie z Paryża najlepszego szampana, zakup prezentu dla partnera lub usunięcie awarii w mieszkaniu. Posiadacz karty korzystający z serwisu musi pokryć wszystkie koszty związane z dokonaną czynnością lub zakupem, nie musi jednak dodatkowo płacić za poświęcony mu czas pracy konsultantów concierge.

Całodobowy serwis jest dostępny telefonicznie lub poprzez internet. Serwisy concierge prowadzą organizacje płatnicze Visa i MasterCard oraz same banki wydające karty. W Polsce własne serwisy prowadzą Citi Handlowy, MultiBank i Noble Bank.

Aktualna oferta banków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA