REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?
Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Na co powinni się przygotować producenci i użytkownicy sprzętu elektronicznego?

Jak pokazują prognozy firmy badawczej Precision Reports, wartość światowego rynku sprzętu elektronicznego ma przez dwa najbliższe lata rosnąć średnio o 6,34 proc. i osiągnąć w roku 2027 poziom niemal 576 mld dolarów. Szacunki stowarzyszenia Taiwan Printed Circuit Association zakładają z kolei, że kluczowy dla branży segment obwodów drukowanych urośnie w roku 2025 o 5,2 proc. Jednym z efektów ma być m.in. 8 proc. wzrost na samym tylko rynku komputerów PC.

REKLAMA

Zapowiadane zwyżki mają się jednak wydarzyć w bardzo dynamicznym otoczeniu rynkowym, pełnym zmian prawnych i zagrożeń geopolitycznych. Na co w najbliższych miesiącach powinni przygotować się producenci i użytkownicy sprzętu elektronicznego?

Zmiany na obszarze UE

REKLAMA

Najwięcej zmian spotka firmy prowadzące działalność na obszarze UE. Wszystko za sprawą licznych rewolucji w przepisach, z których część zapoczątkowano jeszcze w roku 2024. Od 13 grudnia w krajach Wspólnoty obowiązuje Rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. Jego implementacja do krajowych przepisów będzie oznaczać, że producenci zostaną zobligowani do zachowania unijnych standardów bezpieczeństwa na wszystkich etapach życia urządzeń. Już w fazie projektowania, a także później, po wprowadzeniu produktu na rynek. Firmy będą też musiały zadbać o odpowiednia dokumentację techniczną oraz interweniować w przypadku stwierdzenia niezgodności z normami.

Z punktu widzenia konsumentów dużo istotniejsza jest unifikacja ładowarek do małych i średnich urządzeń elektronicznych. Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie smartfony, tablety czy słuchawki sprzedawane w Unii muszą być wyposażone w porty USB-C. W kwietniu 2026 roku obowiązkiem tym zostaną również objęte laptopy. Oprócz ułatwienia życia zwykłym użytkownikom, rozwiązanie to ma także ważny cel ekologiczny. Mniejsza liczba różnych ładowarek to mniej elektroodpadów.

Względy środowiskowe stały również za nowymi przepisami dotyczącymi baterii. Od 18 sierpnia 2025 roku ich producenci zostaną zobowiązani do prowadzenia zbiórek i recyklingu zużytych akumulatorów. W przypadku baterii przenośnych poziom odzysku ma do 2027 roku wynieść 63 proc. W odniesieniu do wykorzystywanego w akumulatorach litu, nowe przepisy zakładają recykling 50 proc. surowca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejnym rozwiązaniem wspierającym gospodarkę cyrkularną ma być także prawo do naprawy. Rok 2025 stać będzie pod znakiem wdrażania przepisów, na mocy których producenci zostaną zobowiązani do dostarczania na rynek produktów zaprojektowanych z myślą o łatwej naprawie lub demontażu. To jeszcze jeden unijny pomysł na zmniejszenie ilości elektroodpadów i zapewnienie konsumentom możliwości taniej oraz łatwo dostępnej naprawy urządzeń.

Trzymając się tematu projektowania i gospodarki cyrkularnej, trzeba też pamiętać o Rozporządzeniu w sprawie ekoprojektu produktów zrównoważonych (ESPR). Wdrażanie nowych przepisów ma potrwać trzy lata, ale szczegółowe wymogi odnoszące się do pierwszych kategorii produktów powinniśmy poznać w połowie tego roku.

Już teraz wiemy, że urządzenia elektroniczne potraktowane zostaną priorytetowo i znajdą się w pierwszej grupie produktów, nad którą pochylą się eksperci Komisji Europejskiej - tłumaczy Mariusz Ryło, CEO Fixit. - Dla producentów sprzętu najbardziej praktycznym aspektem wdrożenia ESPR ma być wprowadzenie cyfrowego paszportu produktu. Będzie to elektroniczny dokument, bez którego żaden towar nie zostanie dopuszczony do użytku i obrotu na terenie UE. Znajdą się w nim informacje dotyczące parametrów technicznych urządzenia, materiałów, z których sprzęt został wykonany, jego wpływu na środowisko oraz możliwości napraw lub recyklingu - dodaje Mariusz Ryło.

Polecamy: Komplet podatki 2025

Co może wydarzyć się globalnie?

O ile rozwój wypadków Europie wydaje się względnie przewidywalny, to wszelkie prognozy globalne są już wróżeniem fusów. Analitycy są zgodni, że dominującą rolę w branży elektroniki utrzymają USA, jednak wielką niewiadomą pozostają gospodarcze efekty prezydentury Donalda Trumpa. Nowy-stary gospodarz Białego Domu już nieraz groził np. wojnami celnymi z Chinami i Europą. Jeśli do nich dojdzie, ceny elektroniki mogą poszybować w górę i zdusić rosnący popyt. Innym wyzwaniem, wynikającym z napięć geopolitycznych, mogą być sankcje i restrykcje eksportowe. Wszelkie wzrosty na rynku elektroniki mogą zostać zduszone, jeśli zabraknie na nim producentów najważniejszych technologii.

- Przecięcie istniejących łańcuchów dostaw nie musi na szczęście oznaczać branżowej katastrofy. Nawet, jeśli dotychczasowe porozumienia handlowe zostaną zerwane lub zamrożone, rynek będzie w stanie zbudować sieć nowych powiązań. Taką szansą może być m.in. porozumienie Unii Europejskiej z najważniejszymi krajami Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Jednym z jego założeń jest m.in. stopniowa redukcja ceł na produkty elektroniczne. Zawirowania polityczne i niepewność ekonomiczna będą nam towarzyszyć zawsze, ale branża elektroniki konsumenckiej to jeden z najmocniejszych elementów współczesnej gospodarki i sądzę, że w dłuższym okresie dobrze poradzi sobie z dynamiczną sytuacją rynkową. W roku 2025 i w kolejnych latach - podsumowuje Mariusz Ryło.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA