REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?
Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Na co powinni się przygotować producenci i użytkownicy sprzętu elektronicznego?

Jak pokazują prognozy firmy badawczej Precision Reports, wartość światowego rynku sprzętu elektronicznego ma przez dwa najbliższe lata rosnąć średnio o 6,34 proc. i osiągnąć w roku 2027 poziom niemal 576 mld dolarów. Szacunki stowarzyszenia Taiwan Printed Circuit Association zakładają z kolei, że kluczowy dla branży segment obwodów drukowanych urośnie w roku 2025 o 5,2 proc. Jednym z efektów ma być m.in. 8 proc. wzrost na samym tylko rynku komputerów PC.

REKLAMA

Zapowiadane zwyżki mają się jednak wydarzyć w bardzo dynamicznym otoczeniu rynkowym, pełnym zmian prawnych i zagrożeń geopolitycznych. Na co w najbliższych miesiącach powinni przygotować się producenci i użytkownicy sprzętu elektronicznego?

Zmiany na obszarze UE

REKLAMA

Najwięcej zmian spotka firmy prowadzące działalność na obszarze UE. Wszystko za sprawą licznych rewolucji w przepisach, z których część zapoczątkowano jeszcze w roku 2024. Od 13 grudnia w krajach Wspólnoty obowiązuje Rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. Jego implementacja do krajowych przepisów będzie oznaczać, że producenci zostaną zobligowani do zachowania unijnych standardów bezpieczeństwa na wszystkich etapach życia urządzeń. Już w fazie projektowania, a także później, po wprowadzeniu produktu na rynek. Firmy będą też musiały zadbać o odpowiednia dokumentację techniczną oraz interweniować w przypadku stwierdzenia niezgodności z normami.

Z punktu widzenia konsumentów dużo istotniejsza jest unifikacja ładowarek do małych i średnich urządzeń elektronicznych. Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie smartfony, tablety czy słuchawki sprzedawane w Unii muszą być wyposażone w porty USB-C. W kwietniu 2026 roku obowiązkiem tym zostaną również objęte laptopy. Oprócz ułatwienia życia zwykłym użytkownikom, rozwiązanie to ma także ważny cel ekologiczny. Mniejsza liczba różnych ładowarek to mniej elektroodpadów.

Względy środowiskowe stały również za nowymi przepisami dotyczącymi baterii. Od 18 sierpnia 2025 roku ich producenci zostaną zobowiązani do prowadzenia zbiórek i recyklingu zużytych akumulatorów. W przypadku baterii przenośnych poziom odzysku ma do 2027 roku wynieść 63 proc. W odniesieniu do wykorzystywanego w akumulatorach litu, nowe przepisy zakładają recykling 50 proc. surowca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejnym rozwiązaniem wspierającym gospodarkę cyrkularną ma być także prawo do naprawy. Rok 2025 stać będzie pod znakiem wdrażania przepisów, na mocy których producenci zostaną zobowiązani do dostarczania na rynek produktów zaprojektowanych z myślą o łatwej naprawie lub demontażu. To jeszcze jeden unijny pomysł na zmniejszenie ilości elektroodpadów i zapewnienie konsumentom możliwości taniej oraz łatwo dostępnej naprawy urządzeń.

Trzymając się tematu projektowania i gospodarki cyrkularnej, trzeba też pamiętać o Rozporządzeniu w sprawie ekoprojektu produktów zrównoważonych (ESPR). Wdrażanie nowych przepisów ma potrwać trzy lata, ale szczegółowe wymogi odnoszące się do pierwszych kategorii produktów powinniśmy poznać w połowie tego roku.

Już teraz wiemy, że urządzenia elektroniczne potraktowane zostaną priorytetowo i znajdą się w pierwszej grupie produktów, nad którą pochylą się eksperci Komisji Europejskiej - tłumaczy Mariusz Ryło, CEO Fixit. - Dla producentów sprzętu najbardziej praktycznym aspektem wdrożenia ESPR ma być wprowadzenie cyfrowego paszportu produktu. Będzie to elektroniczny dokument, bez którego żaden towar nie zostanie dopuszczony do użytku i obrotu na terenie UE. Znajdą się w nim informacje dotyczące parametrów technicznych urządzenia, materiałów, z których sprzęt został wykonany, jego wpływu na środowisko oraz możliwości napraw lub recyklingu - dodaje Mariusz Ryło.

Polecamy: Komplet podatki 2025

Co może wydarzyć się globalnie?

O ile rozwój wypadków Europie wydaje się względnie przewidywalny, to wszelkie prognozy globalne są już wróżeniem fusów. Analitycy są zgodni, że dominującą rolę w branży elektroniki utrzymają USA, jednak wielką niewiadomą pozostają gospodarcze efekty prezydentury Donalda Trumpa. Nowy-stary gospodarz Białego Domu już nieraz groził np. wojnami celnymi z Chinami i Europą. Jeśli do nich dojdzie, ceny elektroniki mogą poszybować w górę i zdusić rosnący popyt. Innym wyzwaniem, wynikającym z napięć geopolitycznych, mogą być sankcje i restrykcje eksportowe. Wszelkie wzrosty na rynku elektroniki mogą zostać zduszone, jeśli zabraknie na nim producentów najważniejszych technologii.

- Przecięcie istniejących łańcuchów dostaw nie musi na szczęście oznaczać branżowej katastrofy. Nawet, jeśli dotychczasowe porozumienia handlowe zostaną zerwane lub zamrożone, rynek będzie w stanie zbudować sieć nowych powiązań. Taką szansą może być m.in. porozumienie Unii Europejskiej z najważniejszymi krajami Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Jednym z jego założeń jest m.in. stopniowa redukcja ceł na produkty elektroniczne. Zawirowania polityczne i niepewność ekonomiczna będą nam towarzyszyć zawsze, ale branża elektroniki konsumenckiej to jeden z najmocniejszych elementów współczesnej gospodarki i sądzę, że w dłuższym okresie dobrze poradzi sobie z dynamiczną sytuacją rynkową. W roku 2025 i w kolejnych latach - podsumowuje Mariusz Ryło.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA