REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?
Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Na co powinni się przygotować producenci i użytkownicy sprzętu elektronicznego?

Jak pokazują prognozy firmy badawczej Precision Reports, wartość światowego rynku sprzętu elektronicznego ma przez dwa najbliższe lata rosnąć średnio o 6,34 proc. i osiągnąć w roku 2027 poziom niemal 576 mld dolarów. Szacunki stowarzyszenia Taiwan Printed Circuit Association zakładają z kolei, że kluczowy dla branży segment obwodów drukowanych urośnie w roku 2025 o 5,2 proc. Jednym z efektów ma być m.in. 8 proc. wzrost na samym tylko rynku komputerów PC.

REKLAMA

Zapowiadane zwyżki mają się jednak wydarzyć w bardzo dynamicznym otoczeniu rynkowym, pełnym zmian prawnych i zagrożeń geopolitycznych. Na co w najbliższych miesiącach powinni przygotować się producenci i użytkownicy sprzętu elektronicznego?

Zmiany na obszarze UE

REKLAMA

Najwięcej zmian spotka firmy prowadzące działalność na obszarze UE. Wszystko za sprawą licznych rewolucji w przepisach, z których część zapoczątkowano jeszcze w roku 2024. Od 13 grudnia w krajach Wspólnoty obowiązuje Rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. Jego implementacja do krajowych przepisów będzie oznaczać, że producenci zostaną zobligowani do zachowania unijnych standardów bezpieczeństwa na wszystkich etapach życia urządzeń. Już w fazie projektowania, a także później, po wprowadzeniu produktu na rynek. Firmy będą też musiały zadbać o odpowiednia dokumentację techniczną oraz interweniować w przypadku stwierdzenia niezgodności z normami.

Z punktu widzenia konsumentów dużo istotniejsza jest unifikacja ładowarek do małych i średnich urządzeń elektronicznych. Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie smartfony, tablety czy słuchawki sprzedawane w Unii muszą być wyposażone w porty USB-C. W kwietniu 2026 roku obowiązkiem tym zostaną również objęte laptopy. Oprócz ułatwienia życia zwykłym użytkownikom, rozwiązanie to ma także ważny cel ekologiczny. Mniejsza liczba różnych ładowarek to mniej elektroodpadów.

Względy środowiskowe stały również za nowymi przepisami dotyczącymi baterii. Od 18 sierpnia 2025 roku ich producenci zostaną zobowiązani do prowadzenia zbiórek i recyklingu zużytych akumulatorów. W przypadku baterii przenośnych poziom odzysku ma do 2027 roku wynieść 63 proc. W odniesieniu do wykorzystywanego w akumulatorach litu, nowe przepisy zakładają recykling 50 proc. surowca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejnym rozwiązaniem wspierającym gospodarkę cyrkularną ma być także prawo do naprawy. Rok 2025 stać będzie pod znakiem wdrażania przepisów, na mocy których producenci zostaną zobowiązani do dostarczania na rynek produktów zaprojektowanych z myślą o łatwej naprawie lub demontażu. To jeszcze jeden unijny pomysł na zmniejszenie ilości elektroodpadów i zapewnienie konsumentom możliwości taniej oraz łatwo dostępnej naprawy urządzeń.

Trzymając się tematu projektowania i gospodarki cyrkularnej, trzeba też pamiętać o Rozporządzeniu w sprawie ekoprojektu produktów zrównoważonych (ESPR). Wdrażanie nowych przepisów ma potrwać trzy lata, ale szczegółowe wymogi odnoszące się do pierwszych kategorii produktów powinniśmy poznać w połowie tego roku.

Już teraz wiemy, że urządzenia elektroniczne potraktowane zostaną priorytetowo i znajdą się w pierwszej grupie produktów, nad którą pochylą się eksperci Komisji Europejskiej - tłumaczy Mariusz Ryło, CEO Fixit. - Dla producentów sprzętu najbardziej praktycznym aspektem wdrożenia ESPR ma być wprowadzenie cyfrowego paszportu produktu. Będzie to elektroniczny dokument, bez którego żaden towar nie zostanie dopuszczony do użytku i obrotu na terenie UE. Znajdą się w nim informacje dotyczące parametrów technicznych urządzenia, materiałów, z których sprzęt został wykonany, jego wpływu na środowisko oraz możliwości napraw lub recyklingu - dodaje Mariusz Ryło.

Polecamy: Komplet podatki 2025

Co może wydarzyć się globalnie?

O ile rozwój wypadków Europie wydaje się względnie przewidywalny, to wszelkie prognozy globalne są już wróżeniem fusów. Analitycy są zgodni, że dominującą rolę w branży elektroniki utrzymają USA, jednak wielką niewiadomą pozostają gospodarcze efekty prezydentury Donalda Trumpa. Nowy-stary gospodarz Białego Domu już nieraz groził np. wojnami celnymi z Chinami i Europą. Jeśli do nich dojdzie, ceny elektroniki mogą poszybować w górę i zdusić rosnący popyt. Innym wyzwaniem, wynikającym z napięć geopolitycznych, mogą być sankcje i restrykcje eksportowe. Wszelkie wzrosty na rynku elektroniki mogą zostać zduszone, jeśli zabraknie na nim producentów najważniejszych technologii.

- Przecięcie istniejących łańcuchów dostaw nie musi na szczęście oznaczać branżowej katastrofy. Nawet, jeśli dotychczasowe porozumienia handlowe zostaną zerwane lub zamrożone, rynek będzie w stanie zbudować sieć nowych powiązań. Taką szansą może być m.in. porozumienie Unii Europejskiej z najważniejszymi krajami Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Jednym z jego założeń jest m.in. stopniowa redukcja ceł na produkty elektroniczne. Zawirowania polityczne i niepewność ekonomiczna będą nam towarzyszyć zawsze, ale branża elektroniki konsumenckiej to jeden z najmocniejszych elementów współczesnej gospodarki i sądzę, że w dłuższym okresie dobrze poradzi sobie z dynamiczną sytuacją rynkową. W roku 2025 i w kolejnych latach - podsumowuje Mariusz Ryło.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA