reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Poziom pestycydów w żywności jednakowy w UE

Poziom pestycydów w żywności jednakowy w UE

Od 1 września w całej Unii obowiązuje jednakowy poziom dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydów w żywności.

ZMIANA PRAWA

  We wszystkich państwach UE obowiązują już ujednolicone przepisy o odopuszczalnym poziomie pestycydów w żywności (NDP). Nowe prawo ma ograniczyć ryzyko kontaktu z pestycydami, mogącymi wywołać negatywne skutki dla zdrowia.

- Przy produkcji żywności ekologicznej nie można w ogóle używać pestycydów - tłumaczy Dorota Metera, prezes Bioekspert oraz sekretarz Rady Rolnictwa Ekologicznego.

Rozporządzenie dostosowuje limit dopuszczalnych pozostałości do potrzeb niemowląt, dzieci czy osób szczególnie narażonych na działanie pestycydów. Stanowi ono także, że żywność produkowana w jednym państwie członkowskim lub przez nie importowana musi być uznana za bezpieczną we wszystkich krajach UE.

- Przed 1 września regulacje krajowe poszczególnych państw członkowskich miało nadrzędne znaczenie w kwestii dopuszczalnego poziomu pestycydów. W niektórych przypadkach mogło to stanowić przeszkodę w handlu żywnością, gdyż poziom pestycydów określony w jednym państwie, mógł być niedopuszczalny w innym państwie - mówi dr hab. Bogusław Gusowski z Zakładu Badań Pozostałości Środków Ochrony Roślin w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu.

Istniały też pozostałości pestycydów nieobjęte żadnymi limitami.

_ Po wejściu w życie rozporządzenia unijnego nadrzędne w tej kwestii stało się prawo unijne. Dzięki temu wszystkie kraje UE mają teraz jednolite NDP - dodaje dr Gusowski.

Rozporządzenie stanowi także, że bezpieczeństwo żywności jest ważniejsze niż ochrona roślin. Przepisy rozporządzenia muszą teraz wprowadzić w życie rządy poszczególnych państwa UE.

Daria Stojak

Podstawa prawna

- Rozporządzenie nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama