REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z karty debetowej w Kanadzie nie zawsze jest bezpłatne

Magdalena Tews

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre kanadyjskie sklepy i punkty usługowe pobierają dodatkowe opłaty za transakcje z użyciem karty debetowej. Czasem trzeba też zapłacić za skorzystanie z bankomatu.

O ile w USA aż trzech na czterech konsumentów korzysta z kart debetowych przy dokonywaniu zakupów, to jednak, według najnowszych badań rynkowych, najwięcej tego typu transakcji dokonują Kanadyjczycy. Zanotowany w ostatnich latach znaczny wzrost popularności kart płatniczych wynika m.in. z powodu zawarcia przed trzema laty porozumienia pomiędzy kanadyjską Acxsys Corporation i amerykańską NYCE Payments Network. Umożliwiło ono Kanadyjczykom płacenie za pomocą kart debetowych za towary zakupione w USA. Na terenie Kanady kartą debetową płaci się najczęściej w restauracjach, kinach, muzeach i w większości sklepów.

REKLAMA

Opłaty za korzystanie

REKLAMA

Użytkownicy kart powinni pamiętać, że korzystanie z nich nie zawsze jest bezpłatne. Niektóre sklepy i punkty usługowe pobierają za takie transakcje dodatkową, niewielką opłatę, tzw. convenience fee. Nie jest to sprzeczne z prawem, o ile informacja o takiej opłacie i jej wysokości ukaże się na ekranie urządzenia, za pomocą którego dokonujemy transakcji. Jeżeli kupujący nie zgadza się na dodatkową opłatę, sprzedawca powinien umożliwić mu bezpłatne unieważnienie transakcji. Aby uniknąć takich sytuacji, użytkownik karty powinien uzgodnić ze sprzedawcą warunki korzystania z niej jeszcze przed dokonaniem płatności.

Warto też pamiętać, że niektóre sklepy lub punkty usługowe zastrzegają sobie minimalną wartość zakupu dokonywanego za pomocą karty. Różni się ona w zależności od rodzaju oferowanych dóbr. Najczęściej to kwota od 5 do 10 CAD.

Drogi bankomat

Z koniecznością uiszczenia opłaty convenience fee musi liczyć się także osoba, która podejmuje pieniądze z bankomatu (automated banking machine, czyli ABM). Zazwyczaj wynosi ona co najmniej 1,50 CAD i jest pobierana, gdy transakcji dokonuje się w bankomacie nienależącym do banku macierzystego.

REKLAMA

Osoba korzystająca z bankomatu może zostać zobowiązana do pokrycia dwóch dodatkowych opłat tzw. network access fee i opłaty za dokonanie transakcji bankowej, pobieranej przez bank macierzysty. Zdarza się więc, że podjęcie pieniędzy z bankomatu kosztuje w sumie około 6 CAD.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uniknąć opłat, należy dokładnie dowiedzieć się, ile transakcji jest wliczonych w miesięczną opłatę bankową. W zależności od liczby przewidywanych transakcji, użytkownik karty może wybrać najlepszą opcję zaproponowaną przez bank. Informacje na ten temat są zamieszczone w publikacji The Cost of Banking Guide, którą można znaleźć na stronie internetowej Financial Consumer Agency of Canada . Strona ta umożliwia wybranie najwygodniejszej opcji, proponując najtańsze rozwiązanie. Na zamówienie użytkownika, (złożone telefonicznie, nr 1-866-461- 3222) FCAC przesyła bezpłatnie broszurkę dotyczącą transakcji bankowych.

Dobrym sposobem na uniknięcie przynajmniej jednej z opłat jest podjęcie gotówki z konta przy dokonywaniu zakupów (tzw. cash back). W większości sklepów lub punktów usługowych istnieje taka możliwość. Podjęta z konta kwota jest wówczas doliczona do rachunku.

Minimalna wartość zakupu dokonywanego za pomocą karty wynosi zazwyczaj 5-10 CAD

Wybierz kartę kredytową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA