REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?
Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

Polityka prozwierzęca a produktywność pracowników

Naukowcy z Instituto Universitário de Lisboa postanowili przeanalizować wpływ polityki prozwierzęcej stosowanej przez portugalskie przedsiębiorstwa. Przyjrzeli się takim aspektom jak: stała możliwość przyprowadzania psów do miejsca pracy, organizowanie „dnia zwierząt w biurze”, adopcja zwierzęcej „maskotki” przez firmę, a także możliwość wzięcia dnia wolnego z powodu choroby pupila.

REKLAMA

Co ciekawe, aż 30% miejsc, które wdrożyły takie rozwiązania, zauważyło wyraźny wzrost produktywności i poprawę wyników pracowników. Niemal co piąta organizacja odnotowała również wzrost ogólnego samopoczucia w zespole.

Polecamy: Kodeks pracy 2025

Pies lub kot w pracy wpływa na atmosferę

REKLAMA

Eksperci z firmy zooplus, którzy zwrócili uwagę na to badanie, od dawna śledzą publikacje potwierdzające pozytywny wpływ obecności zwierząt w miejscach pracy. Jak podkreślają, badacze na całym świecie są zgodni, że wprowadzenie polityki biur otwartych dla czworonogów może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie całej organizacji.

- Obecność psa w biurze wpływa na atmosferę w pracy i relacje między współpracownikami. Pies może pełnić rolę czynnika zacieśniającego więzi społeczne. Niezależnie od tego, czy chodzi o wspólny spacer podczas przerwy na lunch, czy krótką zabawę, takie momenty sprzyjają nieformalnym interakcjom – zauważa ekspertka współpracująca z zooplus, Iga Kublik ze szkoły behawioralnej IgaPsiga.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To jednak nie koniec dobroczynnego wpływu czworonogów na człowieka. Badanie przeprowadzone w 2012 roku przez naukowców z Virginia Commonwealth University wykazało, że osoby zabierające swoje pupile do pracy miały w ciągu dnia niższy poziom kortyzolu (czyli hormonu stresu) w ślinie niż osoby, które tego nie robiły. Kontakt ze zwierzętami zdecydowanie wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne.

Jak przygotować firmę na obecność zwierząt

REKLAMA

Eksperci zwracają również uwagę, że wdrożenie polityki przyjaznej zwierzętom długofalowo może przyczynić się do sukcesu organizacji. Możliwość zabrania psa do biura staje się jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze pracy przez młodych Polaków. Na Zachodzie ten trend jest już dość dobrze widoczny.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Nationwide we współpracy z Human Animal Bond Research Institute wykazało, że 90% Amerykanów zatrudnionych w firmach przyjaznych zwierzętom czuje się związanych z misją organizacji, zaangażowanych w pracę i chętnych do polecania swojego pracodawcy innym. Dla porównania, w miejscach zatrudnienia, które nie stosują polityki przyjaznej zwierzętom, odsetek ten wynosi jedynie 65%.

Zmiana polityki firmy na prozwierzęcą nie powinna być wprowadzona z dnia na dzień – ostrzegają specjaliści

Decyzja o wprowadzeniu możliwości przyprowadzania zwierząt do biura nie powinna być podejmowana pochopnie. Należy uwzględnić ewentualne alergie, lęki oraz preferencje pracowników dotyczące kontaktu ze zwierzętami w godzinach pracy.

- Ważne jest, aby firma opracowała jasne zasady niedyskryminujące osób, które nie chcą pracować w obecności czworonogów. Precyzyjne określenie polityki dotyczącej przyprowadzania psów do biura to zatem konieczność. Co więcej, pracodawca powinien się upewnić, że zwierzaki nie mają problemów behawioralnych, które mogłyby zakłócić funkcjonowanie biura. Duża część odpowiedzialności spoczywa też na właścicielach psów. Decydując się na taki krok, na pierwszym miejscu powinni zadbać o dobrostan zwierząt. Gwarny open space nie będzie przyjazną przestrzenią dla psów lękliwych czy agresywnych – podkreśla Iga Kublik.

Obserwując aktualne trendy na amerykańskim rynku pracy, można się spodziewać, że w najbliższych latach biura przyjazne zwierzętom zyskają na popularności również w Polsce. Wkrótce taka polityka firmy może stać się istotną przewagą konkurencyjną w procesie pozyskiwania pracowników.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA