| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Transakcja DCC (w walucie karty)

Transakcja DCC (w walucie karty)

Dzięki usłudze DCC zagraniczni turyści odwiedzający Polskę mogą za pomocą swojej karty płatniczej dokonać transakcji rozliczonej w euro, dolarach lub funtach. W terminalach obsługujących transakcje DCC, turyści mogą wybrać transakcję w złotych, lub w walucie karty.

Usługa DCC (ang. Dynamic Currency Conversion) polega na zaoferowaniu zagranicznym turystom, posiadającym karty systemu VISA lub MasterCard możliwości wyboru waluty transakcji. Transakcja może być przeprowadzona w złotych, lub w walucie rachunku karty, którą dokonywana będzie płatność.

Usługa ta aktywowana jest w niektórych terminalach płatniczych i systemach kasowych jedynie dla kart, których rachunek prowadzony jest w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich.

Zagraniczny turysta, posiadający kartę spełniającą powyższe warunkami podczas przeprowadzania transakcji, ma możliwość wyboru waluty. Walutą domyślną jest PLN. Po wczytaniu karty, gdy terminal rozpozna, że jej rachunek jest prowadzony w jednej z z walut obcych, na ekranie pojawia się automatycznie możliwość wyboru waluty transakcji. Na wyświetlaczu pojawia się aktualny kurs danej waluty i dwie kwoty transakcji, w złotych i w walucie obcej.

Kurs wymiany walut aktualizowany jest codziennie w pamięci terminala i opiera się na kursie referencyjnym, publikowanym przez Reuters, powiększonym o marżę maksymalnie 3,5 proc. W przypadku, gdy zwrot pieniędzy na rachunek karty (uznanie), przeprowadzony bądzie w innym dniu niż transakcja DCC, kwota uznania przeliczana jest jeszcze raz według aktualnego kursu.

Zasady transakcji

  • Po sprzedaży przeprowadzonej w walucie karty, również zwrot pieniędzy (uznanie) realizowany być może tylko w tej walucie.
  • Po zablokowaniu środków na rachunku karty w obcej walucie (preautoryzacja), również rozliczenie transakcji może nastąpić w danej walucie, chyba, że klient wybierze PLN
  • Blokada środków (preautoryzacja) na rachunku w PLN, umożliwia przeprowadzenie transakcji jedynie w złotych

Sprzedawcy nie wolno nakłaniać klienta do wykonania transakcji w obcej walucie, ani doliczać dodatkowych opłat z tego tytułu.

Wybierz kartę kredytową

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK