REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co-branded, czyli karty wspólnych marek

Karty wspólnych marek, nazywane też kartami co-branded, to karty wydawane przez banki we współpracy z inną instytucją partnerską, która posiada silną i zakorzenioną pozycję na rynku. Jeszcze kilka lat temu oferta takich kart w Polsce była bardzo uboga. Teraz już prawie każdy bank ma w ofercie kartę co-brandową.

Użytkownik karty płatniczej

Użytkownik karty płatniczej - osoba fizyczna upoważniona przez posiadacza do dokonywania w imieniu i na rzecz posiadacza operacji określonych w umowie, której dane identyfikacyjne są umieszczone na karcie płatniczej.

Posiadacz karty płatniczej

Posiadacz karty płatniczej - osoba fizyczna, osoba prawna lub inny podmiot, który na podstawie umowy o elektroniczny instrument płatniczy dokonuje w swoim imieniu i na swoją rzecz operacji określonych w umowie.

Kiedy przedsiębiorca powinien zdecydować się na terminal płatniczy

Przy wyborze terminala akceptującego karty płatnicze należy wziąć pod uwagę liczbę klientów, którzy pytają o możliwość dokonania zapłaty w tej formie.

REKLAMA

Kredyt bez zgody małżonka

Małżonkowie, którzy posiadają wspólnotę majątkową kredyt zaciągają razem. W przypadku jednak, gdy suma kredytu nie jest zbyt duża lub bank ustanowi dodatkowe zabezpieczenie, zgoda małżonka nie jest konieczna.

Podział kart płatniczych

Bankowe karty płatnicze dzielą się na karty: bankomatowe, debetowe, obciążeniowe, kredytowe i przedpłacone.

Karty chipowe bezpieczniejsze od magnetycznych

Wystawcy kart starają się popularyzować karty z mikroprocesorem, zapewniają one większe bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji niż zwykłe karty płatnicze. Sfałszowanie takiej karty jest praktycznie niemożliwe.

Odzyskaj akcyzę. Wniosek możesz złożyć tylko do 30 września 2008 r.

Wiele osób miało wątpliwą “przyjemność” dopłacenia podatku akcyzowego w związku z odsprzedażą w kraju samochodu, który wcześniej przywieźli z zagranicy. Obecnie istnieje możliwość odzyskania tej dopłaty ale wniosek trzeba złożyć najpóźniej 30 września 2008 r.!

REKLAMA

Informacje o kontrahencie warto zbierać jeszcze przed podpisaniem z nim umowy

Nawet prawomocny wyrok sądowy i egzekucja komornicza nie gwarantują odzyskania długu. Skuteczność egzekucji zależy bowiem od wskazania składników majątkowych dłużnika.

Podpisanie ugody najszybciej zakończy spór

Konflikt pomiędzy pracodawcą a pracownikiem nie musi zostać zakończony wyrokiem sądu. Jeżeli strony chcą uniknąć uciążliwego procesu, powinny zawrzeć ugodę pozasądową lub w razie trwającego już postępowania sądowego zawrzeć ugodę przed sądem.

Deklaracje kwartalne dla wszystkich podatników

Komisja finansów publicznych poparła możliwość dokonywania przez podatników rozliczeń w deklaracjach kwartalnych oraz zniesienie sankcji VAT. Propozycje te trafią do drugiego czytania w Sejmie.

Tylko 14 proc. firm wróciło na księgę podatkową

Od sierpnia limit przychodów do prowadzenia pełnych ksiąg wynosi 1,2 mln euro. Spółki dostały prawo powrotu na księgę podatkową już we wrześniu. Większość firm pozostała jednak przy księgach rachunkowych.

Zaliczenie do kosztów wydatków związanych z emisją akcji może być ryzykowne

Podmioty gospodarcze, zwłaszcza w obecnym okresie wzrostu, szukają źródeł finansowania swojej działalności. Jedną z metod jest podwyższenie kapitału w drodze publicznej emisji akcji.

Od dotacji na założenie firmy trzeba zapłacić podatek

Nawet 100 tys. osób, które skorzystają z unijnego wsparcia na założenie własnej firmy, będzie musiało zapłacić podatek od otrzymanych pieniędzy - wynika ze stanowiska Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Zwolnienie podmiotowe od 30 tys. euro

Z 50 tys. zł do 30 tys. euro ma wzrosnąć limit zwolnienia z VAT.

O unijne dotacje dla firm najtrudniej w Małopolsce

Urzędnicy w województwach wymyślili 190 różnych wymogów dla firm chcących dotacje. Najprostsze kryteria ustalili urzędnicy na Śląsku i Kujawach, najbardziej zawiłe w Małopolsce. Wśród dziwnych wymogów jest np. obowiązek dostarczenia dokumentacji w zaklejonym kartonie.

Różnice między kartami

Klient decydując się na kartę powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę korzyści wynikające ze sposobu rozliczania transakcji zawartych za jej pomocą.

Karty podarunkowe

  Należy również wspomnieć o tym, iż w chwili obecnej na rynku funkcjonują również instrumenty podobne z wyglądu do kart płatniczych, które jednak nie są kartami płatniczymi w rozumieniu prawa bankowego.

Kryteria wyboru karty

Funkcjonalności poszczególnych kart płatniczych sprawiają, iż należycie wykorzystywane mogą się stać wygodnym i efektywnym instrumentem zarządzania finansami zarówno domowymi jak również, w przypadku kart firmowych, budżetu przedsiębiorcy. Warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniej karty.

Jak wykorzystywać karty płatnicze w firmie

Z kart płatniczych firma może korzystać na wiele sposobów. Można nimi dokonywać transakcji płatniczych płacić za towary i usługi, wybierać pieniądze z bankomatu a także wyposażyć w nie pracowników, którzy często podróżują.

Bezpieczeństwo firmowych kart

Karta w firmie nie tylko daje możliwość płacenia za towary i usługi w formie bezgotówkowej. Dołączane są do nich coraz bardziej rozbudowane pakiety usług dodatkowych i ubezpieczenia.

Kary dla zapominalskich

Banki naliczają kary za przekroczenie terminu spłaty karty nawet o jeden dzień. Dodatkowo kosztuje też przekroczeniu limitu kredytowego.

Opłata za użytkowanie karty kredytowej

Karta kredytowa, na której zadłużenie jest spłacane w całości i w terminie, też kosztuje. Za korzystanie z niej banki pobierają opłaty roczne. Można ich jednak uniknąć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty

Karty chipowe

Karty chipowe zapewniają większe bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji niż zwykłe karty płatnicze, dlatego wystawcy kart starają się o jak największe ich upowszechnienie.

Karty bankowe i klubowe

Karty można podzielić w zależności od nazw wydawców, którzy są skupieni w dwóch międzynarodowych systemach. Visa International, MasterCard i Japan Credit Bureau należą do zdecentralizowanego systemu bankowego. American Express i Diners Club do zcentralizowanego systemu klubowego.

Numery alarmowe

Karty dla firm

Karty kredytowe dla firm przegrywają konkurencję z kartami obciążeniowymi. Głównie za sprawą dużych firm. Dla małych i średnich firm karty kredytowe mogą być bardzo atrakcyjnym produktem.

Grace period

Grace period jest to okres czasu od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego do ostatniego dnia w którym bank wymaga spłaty zadłużenia.

Sparaliżowane unijne dotacje dla firm na Mazowszu

Setki mazowieckich przedsiębiorców nie mogą złożyć wniosków o unijne dotacje, bo nie działa generator wniosków Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Pożyczek z ZFŚS nie można opodatkować VAT

Pracodawca udzielający pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie działa w imieniu własnym. Jest tylko administratorem środków zgromadzonych na funduszu. Dlatego przy takich pożyczkach nie może być mowy o obowiązkach VAT.

Drobni winiarze muszą złożyć zgłoszenie

Do 12 września drobni producenci win powinni złożyć zgłoszenie do prezesa Agencji Rynku Rolnego o miejscu i zakresie prowadzonej działalności.

Zagraniczna faktura potwierdza wydatek

Jeśli faktura od zagranicznego kontrahenta jest zgodna z polskimi przepisami, to stanowi podstawę do zaewidencjonowania wydatku jako kosztu.

Nie będzie ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców z Dalekiego Wschodu

Rząd nie pracuje nad wprowadzeniem specjalnych ułatwień w procedurze zatrudniania cudzoziemców z Dalekiego Wschodu. Strategia migracyjna rządu zakłada otwieranie się i wprowadzanie zachęt przede wszystkim dla naszych wschodnich sąsiadów.

BHP: więcej obowiązków dla firm

Pracodawcy będą musieli przechowywać kopię skierowania pracownika na badania lekarskie oraz monitorować pracę osób narażonych na kontakt z substancjami chemicznymi, rakotwórczymi lub mutagennymi.

PFRON wypłaci pomoc na obecnych zasadach

Rząd chce, aby Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych utracił osobowość prawną. Publiczną pomoc będzie jednak wypłacał na dotychczasowych zasadach.

O czym pamiętać, składając wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego

Przedsiębiorcy uważają, że mimo istnienia przepisu (art. 431 par. 1 kodeksu cywilnego) mówiącego, że firma powinna dostatecznie odróżniać każdą spółkę od innych, legalnie działających na tym samym rynku, nie ma jasnych kryteriów rejestracji nazw podmiotów gospodarczych. Podają przykłady rejestracji firmy XY sp. j. i XY spółki z o.o. lub akcyjnej. Pytają, kiedy taką - ich zdaniem - mylącą firmę sądy rejestrowe wpiszą do KRS, a kiedy nie?

Można odliczyć VAT od wszystkich rat leasingowych

Oddanie budynków w leasing operacyjny wraz z gruntem uprawnia do odliczenia VAT od wszystkich rat leasingowych.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być opłacana od każdego rodzaju pozarolniczej działalności

Osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko z jednego, wybranego przez siebie rodzaju działalności. Zasada ta nie dotyczy opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Karta kredytowa zamiast obciążeniowej

Promocyjne oferty banków zachęcają do zamiany kart obciążeniowych na kredytowe, twierdząc, iż karty kredytowe dają posiadaczom większe możliwości.

Pre-autoryzacja

Preautoryzacja – usługa polegająca na zablokowaniu określonej kwoty na koncie klienta. Przedsiębiorca uzyskuje w potwierdzeniu jednocześnie numer autoryzacji danej kwoty. Blokada nie oznacza obciążenia konta klienta. Usługa ta używana jest przez hotele, biura podróży i wypożyczalnie samochodów.

Wystawca karty

Wystawca karty - banklub inna instytucja wydająca kartę.

Powielacz ręczny

Powielacz ręczny (imprinter) – urządzenie mechaniczne służące przyjmowania płatności kartami wypukłymi. Obecnie urządzenie to wykorzystuje się w sytuacjach awaryjnych, gdy zawiedzie terminal płatniczy POS.

ATM

Bankomat

Bankomat – urządzenie służące do automatycznego pobierania gotówki za pomocą kart płatniczych. Niektóre bankomaty posiadają również funkcje umożliwiające sprawdzenie stanu i historii konta, zrobienie przelewu lub złożenie depozytu.

PIN

PIN (ang. Personal Identification Number) - osobisty numer identyfikacyjny służący do potwierdzania transakcji dokonywanych za pomocą karty w bankomatach i terminalach płatniczych.

Spłata karty na raty

Niektóre banki rozkładają spłatę zakupów opłaconych kartą kredytową na równe raty. Jest to najprostszy sposób uzyskania kredytu ratalnego.

Duplikat karty

W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia karty, trzeba skontaktować się z bankiem.

Karta dodatkowa

Do głównej karty kredytowej może być wydana karta dodatkowa. Można na niej ustalić dzienny limit transakcji zarówno bezgotówkowych, jak i gotówkowych.

EMV

EMV (Europay, MasterCard, Visa) – jest to specyfikacja dotycząca techniczna kart mikroprocesorowych, która powstała dzięki porozumieniu organizacji płatniczych. Specyfikacja ta ujednolica wymagania tych organizacji odnośnie kart mikroprocesorowych.

REKLAMA