Jak wykorzystywać karty płatnicze w firmie
REKLAMA
REKLAMA
Karty ułatwiają zarządzanie flotą samochodową, gdyż można nimi regulować opłaty za paliwo. Ponieważ wszelkie operacje kartami są rejestrowane, pracodawca ma możliwość kontrolowania transakcji. Ułatwia to zarządzanie finansami.
REKLAMA
Karty korporacyjne
Karta płatnicza pozwala firmie wykorzystać zalety operacji bezgotówkowych znacznie tańszych i o wiele szybszych. Dzięki kartom z odroczoną płatnością można nawet przez jakiś czas finansować działalność przedsiębiorstwa za pieniądze banku.
Z kart płatniczych firma korzysta na wiele sposobów. Można nią dokonywać transakcji płatniczych płacić za towary i usługi, wybierać pieniądze z bankomatu a także wyposażyć w nie pracowników, którzy często podróżują. Karty ułatwiają zarządzanie flotą samochodową, gdyż można nimi regulować opłaty za paliwo. Ponieważ wszelkie operacje kartami są rejestrowane, pracodawca ma możliwość kontrolowania transakcji. Ułatwia to zarządzanie finansami.
Rachunek nie jest już konieczny
REKLAMA
Większość kart dla przedsiębiorców jest podłączona do rachunku firmowego w banku. Bank przydziela firmie kartę debetową, która umożliwia dokonywanie płatności do wysokości stanu konta. Otrzymanie innego rodzaju karty obciążeniowej z odroczoną płatnością nie jest już takie proste. Jest to namiastka karty kredytowej, gdyż można dzięki niej korzystać z pieniędzy banku wówczas, gdy przedsiębiorca nie ma środków na swoim koncie. Zadłużenie po miesiącu trzeba spłacić, choć banki są coraz bardziej elastyczne i wydłużają termin oddania gotówki. Ponieważ jednak przedsiębiorca korzysta z nie swoich pieniędzy, bank przed wydaniem karty musi sprawdzić jego wiarygodność finansową. Karta płatnicza to jeden z elementów pakietu, jakie w ramach kont firmowych banki oferują przedsiębiorcom.
Ponieważ znaczenie kart płatniczych w transakcjach handlowych rośnie, warto przy wyborze konta sprawdzić, jaką kartę oferuje bank. Zwłaszcza że różnią się one nie tylko ceną, ale i pakietem dodatkowych usług ubezpieczeniem transakcji dokonywanych kartą, opłatami za płatności czy ubezpieczeniem dla ich właściciela.
Warto negocjować
Na rynku panuje tak ostra konkurencja, że banki są skłonne do ustępstw. Jeżeli firma jest solidnym klientem, można negocjować. Zwłaszcza gdy przedsiębiorca potrzebuje większej liczby kart. Bank może pójść mu na rękę i na przykład obniżyć ich cenę. Można zresztą pertraktować w tej sprawie równolegle z kilkoma bankami.
Karta kredytowa może być przydatna dla przedsiębiorcy prowadzącego każdego rodzaju firmę małą lub dużą, handlową lub produkcyjną. Banki oferują pakiety, w których rodzaj karty może być dostosowany do typu prowadzonej działalności.
Przy wyborze karty przedsiębiorca powinien brać pod uwagę wysokość opłaty za wydanie karty oraz wielkość prowizji od transakcji bezgotówkowych. Jeśli pracownicy będą często wypłacali pieniądze z bankomatów, należy zwrócić uwagę na wysokość prowizji za tę operację. To podstawowe kryteria.
REKLAMA
REKLAMA