reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Wybór karty kredytowej > Opłata za użytkowanie karty kredytowej

Opłata za użytkowanie karty kredytowej

Karta kredytowa, na której zadłużenie jest spłacane w całości i w terminie, też kosztuje. Za korzystanie z niej banki pobierają opłaty roczne. Można ich jednak uniknąć.

Opłaty za wydanie i użytkowanie kart kredytowych są bardzo zróżnicowane. Zależą od tego czy wybierze się kartę srebrną, złotą czy platynową. Posiadanie prestiżowej karty kosztuje.

Wyższe oprocentowanie, niższa opłata

Wysokość opłaty za użytkowanie karty może zależeć od wybranego oprocentowania. Gdy oprocentowanie jest niższe, opłata jest wyższa. Różnice te mogą być duże, np. w mBanku za kartę złotą przy oprocentowaniu 15 proc. płaci się 275 zł rocznie, za oprocentowaną 19 proc. już tylko 125 zł. Za Visę Electron w pierwszym przypadku prowizja wyniesie 38 zł, a w drugim 18 zł. Wybór karty powinien być więc uzależniony od tego, jak planuje się z niej korzystać. Przy regularnych i terminowych spłatach oprocentowanie ma drugorzędne znaczenie, ponieważ będzie się korzystało z nieoprocentowanego okresu bezodsetkowego. Jeżeli chce się jednak traktować kartę jako rodzaj kredytu spłacanego w dłuższym terminie, warto zapłacić za nią więcej i wybrać niższe oprocentowanie.

Premia za aktywność

Banki coraz częściej premiują aktywnych posiadaczy kart. Mogą zwolnić z opłaty aktywizującej kartę, jeśli jej posiadacz przeprowadzi w określonym czasie odpowiednią liczbę transakcji. Niektóre zapewniają nawet, że korzystanie z karty może być cały czas darmowe, jeżeli się będzie przeprowadzało nią transakcje na określoną kwotę każdego miesiąca.

W ING Banku Śląskim, aby zostać zwolnionym z opłaty aktywizującej, pobieranej po trzech miesiącach od dnia pierwszej aktywacji karty, wystarczy przeprowadzić transakcje bezgotówkowe o średniej miesięcznej wartości: 100 zł Pomarańczową Visą, 500 zł Visą Classic i MasterCard i 1 tys. zł złotą Visą. W ten sam sposób można zostać zwolnionym z opłaty aktywizującej pobieranej w każdą rocznicę ważności karty głównej i dodatkowej. Wymagane wolumeny transakcji bezgotówkowych dotyczą transakcji wykonanych kartą główną i kartą dodatkową łącznie. mBank zwróci natomiast opłatę roczną posiadaczom karty kredytowej Visa Classic, jeżeli przez 12 miesięcy wydadzą nią co najmniej 18 tys. zł. Opłaty zwracane są raz w miesiącu, każdego siódmego dnia roboczego.

Porównaj oferty banków

Comperia.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama