REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sparaliżowane unijne dotacje dla firm na Mazowszu

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Setki mazowieckich przedsiębiorców nie mogą złożyć wniosków o unijne dotacje, bo nie działa generator wniosków Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Od kilku dni nic innego nie robię, tylko siedzę przed komputerem i staram się wypełnić wniosek o dotację. System, który wymyśliła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), albo nie działa przez kilka godzin, albo zawiesza się po wypełnieniu kilku rubryk - opowiada GP właściciel małej firmy z Warszawy.

REKLAMA

W podobnej sytuacji jak on jest kilkuset innych przedsiębiorców, którzy przygotowują wnioski o unijne dotacje z mazowieckiego regionalnego programu operacyjnego. Muszą go wypełnić za pośrednictwem internetu w przygotowanym przez MJWPU aplikacji - Mazowieckim Elektronicznym Wniosku Aplikacyjnym (MEWA).

Z licznych sygnałów, które od kilku dni docierają do GP, wynika, że przygotowany przez MJWPU generator wniosków przestał działać. W poniedziałek był niedostępny przez większość dnia.

REKLAMA

- Tylko przez godzinę mogłem w nim się zalogować. I nie było mowy o napisaniu nawet kilku linijek tekstu, bo od razu MEWA zawieszała się - mówi GP przedsiębiorca z Radomia. Według niego wczoraj generator działał trochę lepiej, ale MJWPU sprawiła beneficjentom inną niespodziankę - zniknęła jej strona internetowa.

- Źle napisana instrukcja, długie okresy, gdy generator nie działa, czy usterki techniczne tworzące we wniosku błędy, które mogą doprowadzić do jego odrzucenia, to tylko niektóre problemy, z którymi muszą się borykać przedsiębiorcy z Mazowsza - podkreśla Ewa Fedor, ekspert ds. funduszy unijnych Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Mamy problemy z generatorem wniosków - przyznaje w rozmowie z GP Lidia Krawczyk z MJWPU.

Dodaje, że wynikają one z dużego zainteresowania dotacjami, co przekłada się na dużą liczbę użytkowników, którzy chcą napisać wniosek. To przeciąża serwery.

Dodatkowo ok. 90 proc. awarii wynika z nieprawidłowej jego obsługi przez przedsiębiorców.

- Od dziś uruchamiamy dla przedsiębiorców darmowe szkolenia z obsługi generatora. Zaś od 15 września będzie on dostępny w wersji off-line i przy wypełnianiu wniosku nie trzeba będzie być połączonym z internetem - mówi Lidia Krawczyk.

Tłumaczy także, że liczne okresy, w których generator nie jest dostępny, wynikają z jego ulepszania. W samej jednostce powstał nawet zespół pracowników, którzy zajmują się wyszukiwaniem możliwych błędów systemu podczas wypełniania wniosku.

Te wszystkie problemy mogą się spotęgować w ostatnich dniach naboru wniosków (kończy się on 22 września). Wówczas jest składane nawet 90 proc. wszystkich aplikacji o wsparcie,

- Może się zdarzyć, że MEWA tego nie wytrzyma i wysiądzie - uważa Ewa Fedor.

Szacuje, że o pieniądze może starać się nawet 2-3 tys. przedsiębiorców, co będzie rekordem w skali kraju.

Z tego powodu MJWPU apeluje do przedsiębiorców o to, by nie odkładali momentu wysłania wniosku do ostatniego dnia konkursu.

- Przygotowujemy się na taką ewentualność. Jeśli generator nie będzie działał, to firma będzie mogła złożyć wniosek w formie papierowej, a wersję elektroniczną dosłać później - mówi Lidia Krawczyk.

291 mln zł wynosi budżet konkursu na dotacje dla firm na Mazowszu

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA