REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Karty kredytowe dla firm przegrywają konkurencję z kartami obciążeniowymi. Głównie za sprawą dużych firm. Dla małych i średnich firm karty kredytowe mogą być bardzo atrakcyjnym produktem.

Największą zaletą kart kredytowych jest możliwość korzystania z nich, nawet gdy na firmowym rachunku nie ma żadnych środków. W ten sposób karta taka stabilizuje sytuację finansową przedsiębiorcy i pozwala na dokonywanie zakupów na kredyt. Dostępny na karcie limit kredytowy jest zależny od kondycji firmy i jej zdolności kredytowej. Najczęściej maksymalny limit wynosi kilkanaście tysięcy złotych, choć w Raiffeisen Banku może wynosić nawet 150 tys. zł.

REKLAMA

Wysokość oprocentowania

Karty kredytowe można wykorzystać jako narzędzie bezpłatnego kredytu. Jeśli bowiem firma spłaci w terminie całe zadłużenie powstałe na karcie, wtedy bank nie pobiera za to odsetek. Można także spłacić tylko niewielką część zadłużenia, a na resztę zaciągnąć kredyt na karcie. Warto jednak pamiętać, że odsetki zostaną policzone już od daty pierwotnej płatności kartą, a nie do dnia, w którym trzeba było dokonać pełnej spłaty. Oprocentowanie kredytu na karcie jest wyższe niż w przypadku innych typów kredytów dostępnych dla firm, dlatego jeśli chcemy zaciągnąć kredyt na dłużej, warto znaleźć inny rodzaj finansowania.

Bez prowizji

REKLAMA

W przypadku kart obciążeniowych banki często pobierają prowizję od każdej bezgotówkowej transakcji wykonywanej kartą. Wynosi ona od 1 do 1,5 proc. wartości transakcji. W przypadku kart kredytowych prowizja od transakcji bezgotówkowych nie jest pobierana. Kolejną zaletą kart kredytowych jest to, że można je uzyskać w dowolnym banku, nawet takim, w którym nie jest prowadzony żaden rachunek firmowy. W ten sposób firma może łatwo wybrać kartę najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb, bez konieczności korzystania z usług banku, w którym posiada rachunek. Karty obciążeniowe są bowiem wydawane tylko jako dodatek do prowadzonego w banku rachunku firmowego.

Warto pamiętać, że użytkowanie karty płatniczej jest zawsze bezpieczniejsze niż użytkowanie gotówki. Zgodnie z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych w przypadku utraty karty odpowiedzialność jej posiadacza jest ograniczona do kwoty równowartości 150 euro. Dotyczy to zarówno użytkowników kart prywatnych, jak i firmowych. Niektóre z banków oferują także dodatkowe ubezpieczenia, które całkowicie wyłączają odpowiedzialność klienta. Szczególnie karty przydają się podczas delegacji i wyjazdów zagranicznych. W takim wypadku najlepiej sprawdzają się karty wypukłe, którymi można także rezerwować hotele oraz płacić za towary zakupione w internecie i na odległość.

Pakiety usług

Karty kredytowe dla firm podobnie jak karty obciążeniowe są wyposażane w pakiety dodatkowych usług. Najczęściej są to dodatkowe ubezpieczania kosztów leczenia za granicą oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków. Poza ubezpieczeniami posiadacz karty korzysta także z usługi assistance zapewniającej całodobową pomoc na terenie kraju w podróży samochodem, obejmującej m.in. naprawę, holowanie, samochód zastępczy, zakwaterowanie w hotelu oraz pomoc medyczną. Posiadacze kart mogą także korzystać z pomocy osobistego asystenta (concierge), który normalnie dostępny jest tylko dla najlepszych klientów banku. Za jego pośrednictwem można zlecić przedstawicielowi banku dokonanie dowolnej czynności, np. zamówienie biletów do teatru czy zarezerwowanie samochodu zastępczego na czas służbowej podróży.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA