| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Karty dla firm

Karty kredytowe dla firm przegrywają konkurencję z kartami obciążeniowymi. Głównie za sprawą dużych firm. Dla małych i średnich firm karty kredytowe mogą być bardzo atrakcyjnym produktem.

Największą zaletą kart kredytowych jest możliwość korzystania z nich, nawet gdy na firmowym rachunku nie ma żadnych środków. W ten sposób karta taka stabilizuje sytuację finansową przedsiębiorcy i pozwala na dokonywanie zakupów na kredyt. Dostępny na karcie limit kredytowy jest zależny od kondycji firmy i jej zdolności kredytowej. Najczęściej maksymalny limit wynosi kilkanaście tysięcy złotych, choć w Raiffeisen Banku może wynosić nawet 150 tys. zł.

Wysokość oprocentowania

Karty kredytowe można wykorzystać jako narzędzie bezpłatnego kredytu. Jeśli bowiem firma spłaci w terminie całe zadłużenie powstałe na karcie, wtedy bank nie pobiera za to odsetek. Można także spłacić tylko niewielką część zadłużenia, a na resztę zaciągnąć kredyt na karcie. Warto jednak pamiętać, że odsetki zostaną policzone już od daty pierwotnej płatności kartą, a nie do dnia, w którym trzeba było dokonać pełnej spłaty. Oprocentowanie kredytu na karcie jest wyższe niż w przypadku innych typów kredytów dostępnych dla firm, dlatego jeśli chcemy zaciągnąć kredyt na dłużej, warto znaleźć inny rodzaj finansowania.

Bez prowizji

W przypadku kart obciążeniowych banki często pobierają prowizję od każdej bezgotówkowej transakcji wykonywanej kartą. Wynosi ona od 1 do 1,5 proc. wartości transakcji. W przypadku kart kredytowych prowizja od transakcji bezgotówkowych nie jest pobierana. Kolejną zaletą kart kredytowych jest to, że można je uzyskać w dowolnym banku, nawet takim, w którym nie jest prowadzony żaden rachunek firmowy. W ten sposób firma może łatwo wybrać kartę najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb, bez konieczności korzystania z usług banku, w którym posiada rachunek. Karty obciążeniowe są bowiem wydawane tylko jako dodatek do prowadzonego w banku rachunku firmowego.

Warto pamiętać, że użytkowanie karty płatniczej jest zawsze bezpieczniejsze niż użytkowanie gotówki. Zgodnie z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych w przypadku utraty karty odpowiedzialność jej posiadacza jest ograniczona do kwoty równowartości 150 euro. Dotyczy to zarówno użytkowników kart prywatnych, jak i firmowych. Niektóre z banków oferują także dodatkowe ubezpieczenia, które całkowicie wyłączają odpowiedzialność klienta. Szczególnie karty przydają się podczas delegacji i wyjazdów zagranicznych. W takim wypadku najlepiej sprawdzają się karty wypukłe, którymi można także rezerwować hotele oraz płacić za towary zakupione w internecie i na odległość.

Pakiety usług

Karty kredytowe dla firm podobnie jak karty obciążeniowe są wyposażane w pakiety dodatkowych usług. Najczęściej są to dodatkowe ubezpieczania kosztów leczenia za granicą oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków. Poza ubezpieczeniami posiadacz karty korzysta także z usługi assistance zapewniającej całodobową pomoc na terenie kraju w podróży samochodem, obejmującej m.in. naprawę, holowanie, samochód zastępczy, zakwaterowanie w hotelu oraz pomoc medyczną. Posiadacze kart mogą także korzystać z pomocy osobistego asystenta (concierge), który normalnie dostępny jest tylko dla najlepszych klientów banku. Za jego pośrednictwem można zlecić przedstawicielowi banku dokonanie dowolnej czynności, np. zamówienie biletów do teatru czy zarezerwowanie samochodu zastępczego na czas służbowej podróży.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK