Kryteria wyboru karty
REKLAMA
REKLAMA
Z punktu widzenia agenta rozliczeniowego i akceptanta kart najważniejszą rzeczą jest to, aby możliwe było przeprowadzenie transakcji w określonym punkcie, przy wykorzystaniu karty klienta. Warunkowane jest to przynależnością karty do jednego z systemów, które obsługiwane są w danym punkcie akceptującym.
REKLAMA
Z punktu widzenia posiadacza liczba punktów, w których może dokonywać płatności kartą, ma podstawowe znaczenie. Podkreślić jednak należy, że karta płatnicza nie jest jedynie instrumentem dokonywania zapłaty za nabywane towary czy świadczone usługi. Funkcjonalności poszczególnych kart płatniczych sprawiają, iż należycie wykorzystywane mogą się stać wygodnym i efektywnym instrumentem zarządzania finansami zarówno z punktu widzenia budżetu domowego, jak również, w przypadku kart firmowych, budżetu przedsiębiorcy.
Kryterium kredytowe
Następnym z kryteriów, według którego można dokonywać podziału kart płatniczych, jest kryterium kredytowe. Jest to kryterium ściśle związane ze sposobem korzystania i tytułu do korzystania ze środków przez posiadacza karty.
Według tego kryterium karty płatnicze dzielone są w praktyce na trzy kategorie: kart debetowych, kart obciążeniowych oraz kart kredytowych. Ciekawostką może być fakt, iż ten podział praktyczny nie znalazł potwierdzenia w definicji karty płatniczej, która zawarta jest w ustawie Prawo bankowe. Ustawodawca przeprowadził bowiem podział kart płatniczych na karty służące do wypłaty gotówki lub dokonywania zapłaty bądź do wypłaty gotówki lub dokonywania zapłaty przy wykorzystaniu kredytu.
Karty debetowe
Karty debetowe, które są najpopularniejszym elektronicznym instrumentem płatniczym w naszym kraju, służą do dokonywania zapłaty i wypłaty gotówki do wysokości środków znajdujących się na rachunku posiadacza karty. Niejednokrotnie karty debetowe posiadają możliwość nieznacznego przekroczenia powyższego limitu w tej części nabierają charakteru karty obciążeniowej bądź kredytowej. Karty debetowe znajdują zastosowanie zarówno do dokonywania zapłaty, jak i do pobierania gotówki z bankomatu. Podkreślić należy, iż w przypadku posiadania, oprócz karty debetowej, karty obciążeniowej i kredytowej, dokonywanie zapłaty przy wykorzystaniu karty debetowej każdorazowa transakcja zapłaty będzie bezpośrednio pomniejszała ilość środków, jakie pozostają do dyspozycji na rachunku powiązanym z kartą, na którym zgromadzone są środki posiadacza. Natomiast w przypadku karty kredytowej i obciążeniowej każdorazowa zapłata będzie pomniejszała ilość środków udostępnionych posiadaczowi przez bank.
Porównaj oferty banków
W przypadku podjęcia decyzji o spłacie w terminie spłaty jedynie kwoty minimalnej pozostałe nieuregulowane zobowiązanie traktowane jest jak kredyt. Oprocentowanie kredytu jest liczone od dnia pierwszej transakcji. W przypadku spłaty całości zadłużenia we wskazanym na wyciągu terminie posiadacz nie płaci odsetek od przyznanego kredytu. Za pomocą karty kredytowej nie należy pobierać pieniędzy z bankomatu. Odsetki kredytowe będą bowiem naliczane od dnia dokonania tej transakcji.
REKLAMA
REKLAMA