reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Kredyt bez zgody małżonka

Kredyt bez zgody małżonka

Małżonkowie, którzy posiadają wspólnotę majątkową kredyt zaciągają razem. W przypadku jednak, gdy suma kredytu nie jest zbyt duża lub bank ustanowi dodatkowe zabezpieczenie, zgoda małżonka nie jest konieczna.

Jeśli małżonkowie nie podpisali przed ślubem intercyzy lub już po zawarciu związku małżeńskiego nie zawarli umowy o odrębności majątkowej, o kredyt muszą występować zgodnie. Najbardziej liberalne banki bez podpisu małżonka pożyczą najwyżej 15 tys. zł.

Pewnym rozwiązaniem może być ubezpieczenie na życie kredytobiorcy z cesją polisy na kredytodawcę. Nie rozwiąże to problemu przy zaciąganiu wysokich kredytów hipotecznych, ale w ten sposób można bez podpisu małżonka zaciągnąć pożyczkę gotówkową (nawet w wysokości 150 tys. zł). Jest to możliwe dzięki temu, że w ramach ubezpieczeń bankowych funkcjonuje asekuracja na wypadek śmierci kredytobiorcy.

Polisy takie mają charakter polis grupowych, gdzie bank jest ubezpieczającym, a ubezpieczonym posiadacz konta. Zazwyczaj też to ubezpieczony (posiadacz konta) sam opłaca składki takiego ubezpieczenia, choć nie ma przeszkód, by to zobowiązanie wziął na siebie bank. Gdy kredytobiorca jest objęty takim ubezpieczeniem, w przypadku jego śmierci nie ma obowiązku spłaty ewentualnego zadłużenia ani współmałżonek, ani spadkobiercy. Reguluje je towarzystwo ubezpieczeniowe.

W praktyce tego rodzaju umowy ubezpieczenia najczęściej związane są z kartami kredytowymi. Ostatnio coraz częściej jest to też forma zabezpieczenia niektórych kredytów konsumpcyjnych udzielanych wedle uproszczonej procedury.

Kalkulator rat kredytu

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama