| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zagraniczna faktura potwierdza wydatek

Zagraniczna faktura potwierdza wydatek

Jeśli faktura od zagranicznego kontrahenta jest zgodna z polskimi przepisami, to stanowi podstawę do zaewidencjonowania wydatku jako kosztu.


INTERPRETACJA

Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła, czy faktura wystawiona przez zagranicznego kontrahenta dla polskiego przedsiębiorcy jest wystarczającym dokumentem, aby dokonać wpisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Według izby, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, musi on spełniać łącznie następujące warunki: powinien być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu; nie może być wymieniony w ustawie wśród wydatków niestanowiących kosztów; musi być właściwie udokumentowany.

Każda transakcja musi być udokumentowana zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi w Polsce. Dokumentem będącym podstawą do ujęcia operacji gospodarczej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest faktura VAT. Jeżeli więc faktury wystawiane przez zagranicznego kontrahenta są fakturami VAT w rozumieniu polskich przepisów, to stanowią dowody księgowe będące podstawą do zaewidencjonowania wydatków w księdze podatkowej. Dopiero w sytuacji, gdy z przyczyn niezależnych od podatnika uzyskanie faktury nie jest możliwe, podstawą wpisu mogą być inne dokumenty.

W sytuacji gdy dokumenty otrzymane od kontrahenta zagranicznego nie są fakturami VAT, ale spełnią warunki pozwalające uznać je za inne dowody księgowe - również mogą stanowić podstawę wpisu do księgi podatkowej. Jednak dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Gdy wydatek podany jest w walucie obcej, podatnik musi go przeliczyć na złote.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 sierpnia 2008 r. (Br IBPB1/415-441/08/AP (KAN-5420/05/08)).

EWA KONDERAK

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »