| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zagraniczna faktura potwierdza wydatek

Zagraniczna faktura potwierdza wydatek

Jeśli faktura od zagranicznego kontrahenta jest zgodna z polskimi przepisami, to stanowi podstawę do zaewidencjonowania wydatku jako kosztu.


INTERPRETACJA

Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła, czy faktura wystawiona przez zagranicznego kontrahenta dla polskiego przedsiębiorcy jest wystarczającym dokumentem, aby dokonać wpisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Według izby, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, musi on spełniać łącznie następujące warunki: powinien być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu; nie może być wymieniony w ustawie wśród wydatków niestanowiących kosztów; musi być właściwie udokumentowany.

Każda transakcja musi być udokumentowana zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi w Polsce. Dokumentem będącym podstawą do ujęcia operacji gospodarczej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest faktura VAT. Jeżeli więc faktury wystawiane przez zagranicznego kontrahenta są fakturami VAT w rozumieniu polskich przepisów, to stanowią dowody księgowe będące podstawą do zaewidencjonowania wydatków w księdze podatkowej. Dopiero w sytuacji, gdy z przyczyn niezależnych od podatnika uzyskanie faktury nie jest możliwe, podstawą wpisu mogą być inne dokumenty.

W sytuacji gdy dokumenty otrzymane od kontrahenta zagranicznego nie są fakturami VAT, ale spełnią warunki pozwalające uznać je za inne dowody księgowe - również mogą stanowić podstawę wpisu do księgi podatkowej. Jednak dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Gdy wydatek podany jest w walucie obcej, podatnik musi go przeliczyć na złote.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 sierpnia 2008 r. (Br IBPB1/415-441/08/AP (KAN-5420/05/08)).

EWA KONDERAK

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »