| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Rodzaje kart > Karty bankowe i klubowe

Karty bankowe i klubowe

Karty można podzielić w zależności od nazw wydawców, którzy są skupieni w dwóch międzynarodowych systemach. Visa International, MasterCard i Japan Credit Bureau należą do zdecentralizowanego systemu bankowego. American Express i Diners Club do zcentralizowanego systemu klubowego.

Visa

Największą na świecie organizacją kartową jest Visa International, której prekursorem był Bank of America. Pierwsze karty w systemie Visa były wydane w 1959 roku. Popularność zyskały ze względu na dostępność dla przeciętnych klientów. Dziś wydawane są przez banki jako karty przedpłacone, debetowe, kredytowe i wirtualne. Wszystkie są również dostępne w Polsce – od kart wypukłych Visa Classic, Visa Business, Visa Gold, Visa Platinum i najbardziej prestiżową Visa Infinite po popularne karty Visa Electron, wydawane z paskiem magnetycznym, a przez niektóre banki również z mikroprocesorem.

Od 2006 roku dostępna jest też w Polsce usługa Verified by Visa, która zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa dla płatności kartami w Internecie. Polacy mogą również korzystać z najnowszych trendów. PKO Bank Polski wprowadził na rynek kartę Visa Mini o wymiarach 6,5 x 4 cm i kartę przeźroczystą – Visa Electron Student PKO BP, ING Bank Śląski kartę wycinaną typu pre-paid, a Multibank jako pierwszy kartę z wybranym przez siebie zdjęciem.

MasterCard

MasterCard utworzyło kilka banków w Kaliforni, aby stworzyć konkurencję dla Visy International. MasterCard pierwszy wprowadził na rynek karty z hologramem i karty dla firm. W 1992 roku powstał powiązany z MasterCard Europay Int., który wydawał karty MasterCard w Europie. W 2001 roku nastąpiło połączeni obu firm w MasterCard International. W Polsce dostępne są karty debetowe Maestro, przepłacone MasterCard i Maestro oraz kredytowe: MasterCard Standard, MasterCard Gold, MasterCard Platinum i prestiżowa MasterCard World Signia ze specjalnymi programami rabatowo-premiowym.

JBC

Japan Credit Bureau International jest organizacją, której członkami są tylko banki japońskie, a posiadaczami kart JBC niemal wyłącznie Japończycy. JCB stawia na ekskluzywne traktowanie swoich klientów, oferując im szereg umów z liniami lotniczymi, najpopularniejszymi hotelami i sieciami domów towarowych, w których można liczyć na specjalne zniżki związane z programi Shopping Passport i World hotel service.

W Europie pierwsza karta JCB pojawiła się w 1990 roku. Dziś jest ich wiele: klasyczna, Ladies, J-1, Negus, Ravel, Grande, Gold i Class Card – Corporate.

Porównaj oferty banków

Diners Club

Karty, powstałego w 1950 roku Diners Club, uważane są za wyjątkowo prestiżowe. Przeciętna wartość transakcji przeprowadzanych nimi jest znacznie wyższa od transakcji w innych systemach. W Polsce dostępna jest klasyczna karta prywatna Diners Club, zapewniająca w podróżach zagranicznych kompleksowe ubezpieczenie do 1 mln dolarów, wolny wstęp do saloników VIP na wielu lotniskach na świecie i zniżki w wypożyczalniach samochodów Avis i Hertz. Partnerami w jej wydawaniu są PKO BP, Kredyt Bank i Bank BPH. Diners Club wydaje też w Polsce kartę Diners Club LOT dla osób często podróżujących, która umożliwia zbieranie punktów w programie Miles & More i Diners Club Golf, uprawniającą do zniżek na polach golfowych w Polsce i za granicą.

American Express

American Express jest największą i cieszącą się dużym prestiżem organizacją typu klubowego. W 1958 roku wydała własną kartę płatniczą typu T&E, znaną jako "zieloną" kartę AmEx. Dziś emituje karty w kilku podstawowych wersjach: zieloną – klasyczną, złotą - klasyczną o "podwyższonym standardzie", platynową przyznawaną tylko VIP-om, służbową corporate i kredytową optima. W Polsce oferuje też rozliczane w złotych Karty Korporacyjne przeznaczone dla klientów biznesowych – małych, średnich i dużych firm, działających na terenie Polski.

Wybierz kartę kredytową

Comperia.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK