Bezpieczeństwo firmowych kart
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kartę firmową może otrzymać przedsiębiorca i wskazane przez niego osoby. Coraz częściej można zamówić dowolną liczbę kart. Przedsiębiorca razem z bankiem ustala dzienny limity transakcji gotówkowych i bezgotówkowych dla poszczególnych kart. Może je modyfikować, zgodnie ze zmieniającymi się zakresami obowiązków służbowych pracowników lub polityką kadrową prowadzoną przez firmę. Pozwala to na dokładną kontrolę kosztów i wydatków przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Najczęściej dołączane do kart usługi to pakiety ubezpieczeń. Obejmują one m.in. kradzież gotówki pobranej z bankomatu za pomocą karty, opóźnienia lotu i bagażu podróżnego, zwrot kosztów utraconych dokumentów i kart. Bezpłatne jest również ubezpieczenie związane z kartą Visa Business. Pod tym względem karty płatnicze przypominają karty wydawane dla klientów indywidualnych. Mają zbliżony pakiet ubezpieczeń, zwykle z poszerzonymi opcjami przydającymi się szczególnie podczas podróży.
Ubezpieczenia to w tej chwili standard dla firmowych kart płatniczych. Pakiety ubezpieczeniowe mniej lub bardziej rozbudowane mają w swojej ofercie wszystkie duże banki wydające takie karty. Oczywiście, ich zakres różni się w zależności od typu karty: bardziej prestiżowe oferują dużo większą opiekę ubezpieczeniową. Bezpieczeństwo kart korporacyjnych jest wysokie, jednak należy pamiętać, że przestępstwa są w Polsce zjawiskiem coraz częstszym.
REKLAMA
Najliczniej występującymi przestępstwami są transakcje kartami skradzionymi, zagubionymi i fałszerstwa kart. Mimo podobnego udziału liczby przestępstw z użyciem kart sfałszowanych i zagubionych, wartość transakcji kartami sfałszowanymi była dwa razy większa niż zagubionymi. Przyczyną tego jest fakt, że przeważająca większość używanych w Polsce kart to karty z paskiem magnetycznym.
Aby zapobiec fałszerstwom, wystawcy kart starają się upowszechnić mało popularne u nas karty z mikroprocesorem, których sfałszowanie jest znacznie trudniejsze. Karty tego typu są bardziej upowszechnione w krajach Europy Zachodniej. Aby przekonać klientów do częstszego korzystania z kart z chipem, potrzebna jest w Polsce większa ilość terminali płatniczych przystosowanych do tego typu płatności.
Porównaj oferty banków
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.