REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo firmowych kart

Sławomir Łuniewski
Sławomir Łuniewski

REKLAMA

REKLAMA

Karta w firmie nie tylko daje możliwość płacenia za towary i usługi w formie bezgotówkowej. Dołączane są do nich coraz bardziej rozbudowane pakiety usług dodatkowych i ubezpieczenia.

REKLAMA

Kartę firmową może otrzymać przedsiębiorca i wskazane przez niego osoby. Coraz częściej można zamówić dowolną liczbę kart. Przedsiębiorca razem z bankiem ustala dzienny limity transakcji gotówkowych i bezgotówkowych dla poszczególnych kart. Może je modyfikować, zgodnie ze zmieniającymi się zakresami obowiązków służbowych pracowników lub polityką kadrową prowadzoną przez firmę. Pozwala to na dokładną kontrolę kosztów i wydatków przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Najczęściej dołączane do kart usługi to pakiety ubezpieczeń. Obejmują one m.in. kradzież gotówki pobranej z bankomatu za pomocą karty, opóźnienia lotu i bagażu podróżnego, zwrot kosztów utraconych dokumentów i kart. Bezpłatne jest również ubezpieczenie związane z kartą Visa Business. Pod tym względem karty płatnicze przypominają karty wydawane dla klientów indywidualnych. Mają zbliżony pakiet ubezpieczeń, zwykle z poszerzonymi opcjami przydającymi się szczególnie podczas podróży.

Ubezpieczenia to w tej chwili standard dla firmowych kart płatniczych. Pakiety ubezpieczeniowe mniej lub bardziej rozbudowane mają w swojej ofercie wszystkie duże banki wydające takie karty. Oczywiście, ich zakres różni się w zależności od typu karty: bardziej prestiżowe oferują dużo większą opiekę ubezpieczeniową. Bezpieczeństwo kart korporacyjnych jest wysokie, jednak należy pamiętać, że przestępstwa są w Polsce zjawiskiem coraz częstszym.

REKLAMA

Najliczniej występującymi przestępstwami są transakcje kartami skradzionymi, zagubionymi i fałszerstwa kart. Mimo podobnego udziału liczby przestępstw z użyciem kart sfałszowanych i zagubionych, wartość transakcji kartami sfałszowanymi była dwa razy większa niż zagubionymi. Przyczyną tego jest fakt, że przeważająca większość używanych w Polsce kart to karty z paskiem magnetycznym.

Aby zapobiec fałszerstwom, wystawcy kart starają się upowszechnić mało popularne u nas karty z mikroprocesorem, których sfałszowanie jest znacznie trudniejsze. Karty tego typu są bardziej upowszechnione w krajach Europy Zachodniej. Aby przekonać klientów do częstszego korzystania z kart z chipem, potrzebna jest w Polsce większa ilość terminali płatniczych przystosowanych do tego typu płatności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porównaj oferty banków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA