REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2008 najem biur zdrożał o 10 proc.

Roman Grzyb

REKLAMA

O ile na rynku mieszkaniowym deweloperzy ograniczają inwestycje, o tyle nadal trwa boom na powierzchnie biurowe.

Pod koniec ubiegłego roku w Polsce było 3,7 mln m2 nowoczesnych powierzchni biurowych. Popyt na biura nadal jest większy niż podaż nowych lokali, choć w tym roku w budowie jest około 700 tys. m2 nowych powierzchni. Ponad połowa nowych biur powstaje w stolicy. Warszawa jest oczywiście także najdroższa w Polsce.

REKLAMA

- Podaż rośnie szybko, ale trzeba zaznaczyć, że bardzo duża część powierzchni biurowej została już wcześniej wynajęta - mówi Mateusz Polkowski z Jones Lang LaSalle.

Poza centrum dużych miast ceny są dużo niższe i wiele firm decyduje się na przeprowadzkę, choć często wiąże się to z problemami komunikacyjnymi.

- W niektórych przypadkach czynsze w centrum są dwa razy wyższe niż poza nim - mówi Mateusz Polkowski.

Natomiast z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że nie ma obecnie żadnych problemów z wynajęciem biur. Pustostany stanowią zaledwie 2,4 proc całej powierzchni biurowej w Polsce i ten odsetek stale się zmniejsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W tej chwili w zasadzie nie ma pustostanów na rynku powierzchni biurowych - twierdzi Teresa Surma kierownik działu najmu WGN.

Deweloperzy, rezygnując z nowych inwestycji mieszkaniowych, rozpoczynają budowę biur.

- Mimo rozpoczętych inwestycji w przyszłym roku nadal we Wrocławiu nie będzie zaspokojony popyt na powierzchnie biurowe - uważa Teresa Surma.

Na razie nie ma problemów z ich wynajmowaniem.

- W jednej z wrocławskich inwestycji na początku roku stawka najmu wynosiła 15 euro za m2, a dzisiaj jest już o 3 euro więcej, to wzrost aż o 20 proc. - wylicza Teresa Surma.

W skali całego kraju ten wzrost cen nie był tak duży.

- Z naszych szacunków wynika, że od początku roku średnie ceny najmu biur w Polsce wzrosły o 10 proc. - mówi Leszek Michniak prezes WGN Real Estate.

Nie spodziewa się on wzrostu stawek najmu w najbliższym półroczu. Dopiero wiosną 2009 r. mogą wzrosnąć, ale ten wzrost nie będzie duży i wyniesie ok. 5 proc. Od pewnego czasu nie zmieniają się czynsze najmu powierzchni biurowych niższej klasy (C). Koszt najmu biura klasy C w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie to ok. 8 euro za m2. W Warszawie cena jest nieco wyższa: 10-10,5 euro za m2. Czynsz to nie wszystkie koszty związane z użytkowaniem biura. Trzeba jeszcze zapłacić koszty eksploatacyjne i VAT. Z drugiej strony firma może te wszystkie wydatki związane z najmem wliczyć w koszty swojej działalności.

- Myślę, że w najbliższym czasie ceny nie będą już rosły, bo ich poziom jest już wysoki - uważa Teresa Surma.

Charakterystyczne, że stosunkowo niewiele firm decyduje się na budowę własnych biurowców, mimo że płaci coraz wyższe czynsze.

- Gdyby firmy decydowały się na inwestycje własne, to debiut na danym rynku, w najlepszym wypadku, odbywałby się dwa lata później - mówi prezes Michniak.

- Własna siedziba to ogromny wydatek, jednak są firmy, które decydują się na taką opcję, np. Canal+ czy Bosch.

- Większość firm skupia się na swojej codziennej działalności niż na byciu deweloperem własnych projektów - mówi Polkowski.

Najem jest wygodniejszy i nie trzeba zajmować się utrzymaniem nieruchomości powołując kolejny departament zajmującego się najpierw budową, a potem utrzymaniem nieruchomości. W tej chwili już 40 proc. najemców poszukujących większych, lepiej położonych powierzchni biurowych to firmy polskie. Nastąpiła wyraźna zmiana - do tej pory polskie firmy oszczędzały na wynajmie powierzchni biurowych i często wybierały tańsze, gorzej położone obiekty.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W stosunki do innych krajów naszego regionu w Polsce są bardzo wysokie koszty najmu powierzchni biurowych - wynika z danych Jones Lang LaSalle Poland. W Bukareszcie na najem zapłacimy maksymalnie 25 euro, w Pradze 21,5 euro, a w Budapeszt 22 euro/m2. W Europie Zachodnie ceny są zdecydowanie wyższe. Koszt wynajęcia powierzchni biurowej w Madrycie zbliża się do 40 euro za m2. Nieco drożej jest w Rzymie. W Paryżu ceny dochodzą do 70 euro za m2. Najdroższe biura w Europie są w Londynie, gdzie miesięczny czynsz dochodzi do 170 euro za m2.

Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA