REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podwyżka podatków zwiększy szarą strefę

Rozważana przez rząd podwyżka podatków może doprowadzić do unikania płacenia podatków oraz upadku niewielkich firm.

Prawa nie złamano, firma w tarapatach

Sprawa Romana Kluski, twórcy potęgi Optimusa, którego aresztowano w 2002 r. pod zarzutem wyłudzenia przez firmę VAT, jest najgłośniejszym w Polsce przypadkiem niszczenia firmy przez urzędniczą machinę. Ale w jej cieniu cały czas rozgrywają się dramaty setek kolejnych przedsiębiorców - pisze "Rzeczpospolita".

Polska giełda pod presją reszty świata

Kiepskie nastroje na światowych giełdach nie dały szans naszym bykom na obronę wsparcia indeksu największych spółek. Wytrzymały one tylko do południa. Potem musiały skapitulować, choć oddały bardzo niewiele pola, zaledwie kilka punktów. Nie wszystko więc jeszcze stracone. Prognozy są jednak coraz gorsze. I wszystko wskazuje na to, że lato nie będzie pomyślne dla posiadaczy akcji.

Ceny nieruchomości na świecie wciąż pod presją

Rozczarowujące dane o cenach nieruchomości w Wielkiej Brytanii w czerwcu przypomniały, że także pod tym względem kryzys na rynku nie mija. W dojrzałych gospodarkach utrzymuje się kilkunastoprocentowe tempo spadku.

REKLAMA

Deflacja wkrada się do Europy

Producenci z Europy Zachodniej ratują się przed stratami poprzez cięcie kosztów (miejsc pracy) i pozostawianie cen na poziomach sprzed roku. Spirala deflacyjna zaczyna się powoli rozkręcać.

Bezrobotni dostaną mikrokredyty z funduszy UE

Unia Europejska planuje wprowadzenie mikrokredytów dla bezrobotnych, dzięki którym będą oni mogli założyć własną firmę.

Dostosowanie VAT do nowej PKWiU

Ustawa o podatku od towarów i usług zostanie dostosowana do nowej PKWiU obowiązującej od początku 2009 roku.

Kiedy pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy

Od 1 lipca 2009 r. kolejna grupa zatrudnionych osób jest zwolniona z opłacania składki na Fundusz Pracy. Zwolnienie dotyczy pracowników po 50 roku życia zatrudnionych po 30 czerwca 2009 r., którzy przed podjęciem pracy przez co najmniej 30 dni byli zarejestrowani jako bezrobotni.

REKLAMA

Rolnicy z firmą zapłacą takie składki jak w ZUS

Rolnicy dodatkowo prowadzący własne firmy mogą nie być wykluczani z KRUS. Ze względu na przepisy unijne rząd może zaproponować, aby płacili oni składki w takiej samej wysokości jak samozatrudnieni do ZUS.

W drodze po giełdowe pieniądze

Kryzys nie sprzyja debiutom giełdowym, ale może być dobrym czasem na przygotowanie firmy do wejścia na rynek regulowany.

Na jakich zasadach ZUS wypłaca świadczenia przedsiębiorcom

Osobom prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom współpracującym przy działalności ZUS wypłaca świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nawet wówczas, gdy są one płatnikami świadczeń osób, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego.

Dwie strony chińskiego medalu

Imponująca dynamika wzrostu gospodarczego w Chinach budzi jednocześnie wiele ekonomicznych demonów. Szczególnie jeden z nich – inflacja – niesie ze sobą wyjątkowo wysokie zagrożenie.

Giełdy wcale nie chcą spadać

Strach przed spadkami ma wciąż tylko wielkie oczy. Być może to właśnie ze strachu inwestorzy i w Stanach Zjednoczonych i na innych parkietach, bronią ważnych dla dalszej giełdowej koniunktury poziomów. Ale niedźwiedzie nie mają przekonującej siły, by doprowadzić do realizacji pesymistycznych scenariuszy, kreślonych przez analityków technicznych.

Gdy liczy się prestiż - Karty kredytowe dla VIP-ów

Od kilku lat banki na masową skalę „obdarowują” klientów wszelkiego rodzaju kartami kredytowymi. Przysyłają je „nieproszone” do domu, wydają przy okazji udzielania kredytu, do rachunku oczywiście karta jest niemal „obowiązkowa”.

Lokaty roczne znów bardziej atrakcyjne od krótkoterminowych

Oprocentowanie lokat bankowych od początku roku systematycznie spada, choć tempo spadku w drugim kwartale było istotnie mniejsze niż w pierwszym – wynika z analizy Expandera. Wyraźnie zmieniła się ponadto relacja między atrakcyjnością lokat 3-mięcznych i rocznych. Dziś znowu te drugie są bardziej atrakcyjne, co może świadczyć o stabilizacji sytuacji w sektorze bankowym.

Inwestowanie na emeryturę pod parasolem złożonym z 53 funduszy

Expander wprowadził do swojej oferty Indywidualne Ubezpieczenie na Życie z Funduszem „5+”. To wyjątkowo elastyczne rozwiązanie dla osób, które chcą długoterminowo inwestować w szerokie spektrum funduszy inwestycyjnych. Produkt pozwala dokonywać konwersji środków między aż 53 zarejestrowanymi w Polsce funduszami bez konieczności płacenia podatku „Belki”

Paliwowe koncerny zdominowały świat

Ranking największych firm świata Fortune 500 dobrze oddaje zmiany zachodzące w światowej gospodarce: spółki surowcowe zajęły 7 z 10 najwyższych pozycji, największe straty generuje branża finansowa.

Będzie lepiej w światowej gospodarce

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył z 1,9 proc. do 2,5 proc. prognozę światowego wzrostu gospodarczego na przyszły rok. Jednocześnie jednak nieznacznie obniżył przewidywania dynamiki globalnego PKB na ten rok.

Przez 8 lat komputery z Internetem za darmo

Świerklany są jedyną gminą w województwie śląskim, która sięgnęła po unijne pieniądze na komputery z dostępem do internetu dla mieszkańców. 50 rodzin przez osiem lat będzie mogło z nich korzystać za darmo.

Bezrobotny straci zasiłek przez handel na Allegro

Osoby bezrobotne, które wyprzedają swoje rzeczy mogą napotkać na poważne problemy z utratą zasiłku włącznie. Przekonał się o tym Paweł Hrapkowicz z Oświęcimia, który trafi przed oblicze prokuratora za sprzedaż aparatu fotograficznego na Allegro - pisze "Gazeta Prawna"

Dokumenty ubezpieczeniowe tylko z e-podpisem

21 lipca wygaśnie ważność ostatnich certyfikatów niekwalifikowanych dedykowanych dla ZUS. Elektroniczną dokumentację ubezpieczeniową będzie można przekazywać, posługując się wyłącznie e-podpisem, tj. bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym z użyciem certyfikatu kwalifikowanego.

Dotacje na zapewnienie ochrony własności przemysłowej

W trybie ciągłym trwa nadal nabór wniosków o dotacje na zapewnienie ochrony własności przemysłowej. Wnioski będą przyjmowane aż do wyczerpania środków przewidzianych na dofinansowanie projektów na 2009 r. albo do 30 grudnia 2009 r.

Rozliczenie kwartalne a nowe limity dla małego podatnika

Po 1 stycznia bieżącego roku spółka z o.o. straciła status małego podatnika. W związku z tym nie przysługiwało jej prawo do dokonywania kwartalnego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych. Od 22 maja powiększono limity definiujące małego podatnika. Czy w związku z tym spółka może się stać w trakcie roku małym podatnikiem zgodnie z jego nową definicją oraz rozpocząć rozliczanie kwartalne podatku jeszcze w tym roku, czy jednak dopiero od 1 stycznia 2010 r.?

Firmy rzadziej zatrudniają bez umowy

Do najczęstszych ujawnionych w firmach w trakcie kontroli PIP nieprawidłowości należy nie zgłaszanie lub opóźnienia w zgłaszaniu pracowników do ubezpieczeń społecznych oraz zatrudnianie w tzw. szarej strefie.

Starsi pracownicy nie chcą się szkolić nawet za darmo

Pracownicy, którzy ukończyli 45 lat, nie ubiegają się w urzędach pracy o pieniądze na szkolenia, mimo że mogą otrzymać prawie 10 tys. zł.

Nerwy nie puszczają ani bykom, ani niedźwiedziom

Po wynikach wczorajszej sesji na Wall Street, dziś można się było spodziewać najgorszego. Ale najgorzej wcale nie było. WIG20 znalazł się poniżej poziomu 1800 punktów, ale nie na długo.

Digital Image Recovery - odzyskaj zdjęcia

Bezpłatny program, który umożliwia odzyskanie skasowanych plików graficznych z kart pamięci. Narzędzie niezbędne dla każdego posiadacza aparatu cyfrowego.

Disk Checker - zrób kopię zapasową

Disk Checker jest kompletnym narzędziem przeznaczonym do diagnozowania i naprawy dysku z możliwością tworzenia kopii zapasowych.

Jak poskarżyć się do Rzecznika Ubezpieczonych?

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy: ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych i uczestników pracowniczych programów emerytalnych. W sytuacji, gdy Państwa zdaniem zakład ubezpieczeń, powszechne towarzystwo emerytalne lub podmiot zarządzający pracowniczym programem emerytalnym naruszył prawo lub interesy ubezpieczonych, można wystąpić o pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych.

Pięć polskich drużyn w światowych finałach Imagine Cup

Po pierwszych prezentacjach aż pięć drużyn z Polski mają szansę na zwycięstwo w swoich kategoriach w światowych finałach Imagine Cup 2009, który właśnie odbywają się w Kairze.

Nowy system operacyjny od Google!

Koncern już w przyszłym roku udostępni open source'owy OS przeznaczony dla komputerów osobistych, głównie netbooków. System będzie oparty na przeglądarce internetowej Chrome, a jego nazwa na chwilę obecną brzmi: Google Chrome OS.

Google kończy fazę beta

Google usunęło znaczek "beta" ze swoich czołowych serwisów, w tym takich usług jak Gmail, Google Calendar, Google Docs, Google Talk czy też Google Video for Business.

Suma ubezpieczenia autocasco a wypłata odszkodowania

Ubezpieczenia autocasco (AC) jest Ubezpieczeniem dobrowolnym. Zakłady ubezpieczeń opracowują Ogólne warunki ubezpieczenia autocasco pojazdów, których treść stanowi integralną część umowy (polisy). Ogólne warunki mogą więc różnić się między sobą, o czym należy pamiętać. Dlatego zawierając umowę, dobrze jest porównać oferty kilku zakładów ubezpieczeń nie tylko w zakresie wyliczonej składki.

Niewielki spadek oprocentowania kredytów

W lipcu, podobnie, jak w trzech poprzednich miesiącach, na rynku kredytów hipotecznych mamy do czynienia ze stabilizacją. W przypadku trzech monitorowanych w raporcie walut pożyczkowych – złotego, franka i euro – nieznacznie spadło przeciętne oprocentowanie kredytów.

Samochód zastępczy na koszt zakładu ubezpieczeń sprawcy szkody

Bardzo wielu poszkodowanych spotyka się z problemem czy można wynająć pojazd zastępczy na koszt Zakładu Ubezpieczeń sprawcy szkody? W związku z powyższym przedstawiam interpretację tego zagadnienia dla poszkodowanych, chociaż zwrot tych kosztów jest bardzo różnie traktowany przez Zakłady Ubezpieczeń.

Nowe stany chorobowe ujawnione kilka lat po wypłacie odszkodowania

W przypadku ujawnienia się nowej krzywdy (stanu chorobowego), o której w czasie ustalenia zadośćuczynienia nie było wiadomo, zakład ubezpieczeń powinien przyznać odpowiednią dodatkową sumę tytułem zadośćuczynienia z tytułu nowej krzywdy jaką niewątpliwie jest wystąpienie nowego schorzenia.

Publikacja PKB w strefie euro

W Europie najistotniejszymi danymi będą w środę informacje o dynamice PKB w strefie euro. Analitycy szacują, że w I kw. gospodarki 16 krajów posługujących się wspólną walutą skurczyła się o 4,8 proc. r/r.

Odwołanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę

Pracodawca powinien wiedzieć, że czasami oświadczenie pracownika o rozwiązaniu stosunku pracy może być nieważne. Stanie się tak np. w przypadku, gdy pracownik nie miał możliwości świadomego podjęcia decyzji.

Trwa zmiana kodów PKD

Przedsiębiorcy mogą samodzielnie wybrać nowy kod PKD składając w tym celu wniosek RG-1 w urzędzie statystycznym.

Nowe zasady rozliczania kosztów prac rozwojowych

Dzięki obowiązującym od maja zmianom podatnik ma prawo wyboru sposobu zaliczenia kosztów prac rozwojowych do kosztów podatkowych.

Aport przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego

Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jako wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego rodzi różnorakie skutki prawne, zarówno dla samego przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu, spółki, do której ten aport jest wnoszony, jak też i dla osób trzecich, będących stronami stosunków prawnych tak spółki, jak i przedsiębiorstwa.

Będzie ustawa o podatku od działalności gospodarczej

W 2011 r. ustawa o PIT zostanie zastąpiona ustawą o podatku od dochodów osobistych, a ustawa o CIT - ustawą o podatku od dochodów z działalności gospodarczej. W odrębnym akcie ma być uregulowany podatek od dochodów kapitałowych - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Od 2010 r. koniec samochodów z kratką

Resort finansów chce w 2010 r. wprowadzić zmiany w VAT, dzięki którym z polskich dróg znikną auta z kratką. Przy zakupie samochodu o masie do 3,5 tony firma będzie mogła odliczyć 60 proc. zawartego w cenie podatku VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł. Zawieszone ma być prawo do odliczenie VAT od paliw do samochodów osobowych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Połowa fim ma kłopoty z terminowym regulowaniem zobowiązań

Połowa firm w pierwszym półroczu br. miała kłopoty z terminowym uzyskaniem płatności. Największe opóźnienia są w przemyśle i budownictwie - poinformowała na konferencji prasowej we wtorek ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan dr Małgorzata Krzysztoszek.

Niewielu chętnych do handlowania akcjami

Jak do tej pory nie sprawdzają się niedawne opinie o rychłym zdecydowanym ruchu na giełdach. Groźne pomruki o możliwości głębszego spadku indeksów, kształtowaniu się formacji zwiastujących załamanie, nie przestraszyły inwestorów.

Które biuro tłumaczeń wybrać?

Rozpoczęła się współpraca z obcojęzycznym kontrahentem, prowadzone są rozmowy, negocjacje handlowe, przez ręce przewijają się dziesiątki stron dokumentów, które trzeba dać do przetłumaczenia. Niby prosta sprawa, ale od tych kilku kartek papieru, od jednej rozmowy może zależeć sukces bądź porażka firmy.

Ochrona w podróży dla posiadaczy kart

Największą ochroną ubezpieczeniową w czasie zagranicznych podróży objęci są posiadacze srebrnych kart Deutsche Banku, Millennium, BGŻ oraz Santandera – wynika z analizy Expandera. Pakiety ubezpieczeniowe dodawane do karty obejmują: zwrot kosztów leczenia, ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu.

Egzekucja z wynagrodzenia

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest szczególnym sposobem egzekucji, gdyż przepisy ją regulujące stosuje się odpowiednio przy innych sposobach egzekucji (np. egzekucji z wierzytelności). Ponadto według tych przepisów odbywa się egzekucja z emerytur, rent i zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Fundusze inwestycyjne znów dały zarobić

Koniec półrocza skłania do przyjrzenia się, jak poradziły sobie w nim fundusze inwestycyjne. Okazuje się, że był to dla nich i dla ich klientów bardzo dobry okres. Widać już więc, że niechęć do korzystania z ich usług, trwająca od kilkunastu miesięcy, nie była uzasadniona.

Czy komornik może zająć ruchomość będącą we władaniu wierzyciela?

Komornik jest jednym z organów egzekucyjnych. O jego prawach i obowiązkach w postępowaniu decydują przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

REKLAMA