REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona w podróży dla posiadaczy kart

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Największą ochroną ubezpieczeniową w czasie zagranicznych podróży objęci są posiadacze srebrnych kart Deutsche Banku, Millennium, BGŻ oraz Santandera – wynika z analizy Expandera. Pakiety ubezpieczeniowe dodawane do karty obejmują: zwrot kosztów leczenia, ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu.

Posiadacze kart kredytowych mogą korzystać z różnego typu dodatkowych funkcjonalności: rabatów, przywilejów na lotniskach, zwrotu części poniesionych wydatków, serwisu concierge czy ubezpieczeń. Dotyczy to przede wszystkim kart prestiżowych, złotych i platynowych, jednak również szeroko dostępne karty srebrne zawierają różnego typu „dodatki”. Z racji trwającego sezonu wakacyjnego Expander sprawdził, jak wygląda oferta ubezpieczeń podróżnych dostępnych dla posiadaczy kart srebrnych.

REKLAMA

Pełny pakiet

Z analizy wynika, że podczas wakacyjnego wypoczynku za granicą najbezpieczniej mogą czuć się posiadacze kart Deutsche Banku, Banku Millennium, BGŻ i Santandar Consumer Banku. Do kart tych dołączane są pakiety ubezpieczeniowe, obejmujące zwrot koszty leczenia za granicą, ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu. W Deutsche Banku ubezpieczenie jest bezpłatne, w Millennium kosztuje 4,99 zł miesięcznie, w BGŻ 6 zł, a w Santander Consumer banku 9 zł.

Niski koszt, mniejsza ochrona

Stawki te są bardzo niskie i raczej trudno wyobrazić sobie możliwość samodzielnego zakupu ubezpieczenia podróżnego za taką kwotę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ochrona ubezpieczeniowa też będzie znacznie mniejsza. Przykładowo dla „Pakietu Ekstra” dodawanego do karty BGŻ suma ubezpieczenia kosztów leczenia szpitalnego wynosi 20 tys. zł, suma ubezpieczenia bagażu to 1500 zł za zdarzenie, a suma ubezpieczenia na wypadek opóźnienia lotu to 1000 zł za zdarzenie. Ochronę ubezpieczeniową świadczy Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta”. Tymczasem w oferowanym przez to towarzystwo swoim klientom ubezpieczeniu podróżnym „Warta Travel” suma ubezpieczeniowa w przypadku kosztów leczenia szpitalnego może wynosić od 5 tys. do 100 tys. euro, suma ubezpieczenia bagażu może wynosić od 500 do 4000 zł, a suma ubezpieczenia w przypadku anulowania lotu wynosi 4000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga na opłaty za korzystanie z kart

Z kart Deutsche Banku, Millennium, BGŻ oraz Santandera można korzystać w pierwszym roku bezpłatnie po spełnieniu bardzo łagodnych warunków. Deutsche Bank i Millennium wymagają jedynie, aby posiadacz dokonał co najmniej jednej transakcji odpowiednio w ciągu miesiąca lub trzech miesięcy od wydania karty. Santander wymaga wykonania trzech operacji w ciągu trzech miesięcy. Najtrudniej jest w BGŻ, gdzie trzeba w każdym cyklu rozliczeniowym wykonywać operacje na kwotę nie mniejszą niż 300 zł. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony bank naliczy opłatę - 3,5 zł.

Zestawienie srebrnych kart kredytowych z ubezpieczeniem podróżnych

Nazwa banku

Nazwa karty

Miesięczny koszt pakietu ubezpieczeń

Co zawiera pakiet

Opłata za kartę w pierwszym roku

Koszty leczenia

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu

Deutsche Bank

DB Silver

0 zł

tak

tak

tak

0 zł

Bank Millennium

Millennium Visa / Millennium MasterCard

4,99 zł

tak

tak

tak

0 zł

Bank BGŻ

Karta kredytowa VISA Classic

6 zł

tak

tak

tak

0 zł

Santander Consumer Bank

Silver

9 zł

tak

tak

tak

0 zł

Bank BPH

Mastercard Credit Silver / Visa Credit Silver

0 zł

tak

nie

nie

0 zł

Euro Bank

Visa Classic Standard

0 zł

nie

tak

tak

0 zł

Invest Bank

MasterCard Classic

0 zł

nie

tak

tak

0 zł

Citi Handlowy

Citibank-LOT Silver

6,50 zł

nie

tak

tak

0 zł

Dominet Bank

MasterCard Standard

4,50 zł

tak

nie

nie

39 zł

Pekao

Pekao Visa Credit Silver / Pekao MasterCard Credit Silver

0 zł

tak

nie

nie

70 zł

Raiffeisen Bank

MasterCard Dookoła Świata

0 zł

tak

tak

nie

75 zł

Źródło: Expander, banki

Niepełne ubezpieczenie

Pakiety dla podróżnych dodawane są też do innych kart srebrnych, jednak nie mają kompleksowego charakteru, jak w przypadku Deutsche Banku, Millennium, BGŻ i Santandera. Ochronę polegającą na zwrocie kosztów leczenia za granicą zapewniają również karty Banku BPH, Pekao, Raiffeisen Banku i Dominet Banku. Karty te zostały jednak sklasyfikowane niżej w tabeli, gdyż dodawane do nich pakiety ubezpieczeniowe nie obejmują ubezpieczenia bagażu lub opóźnienia lotu. Pozostałe karty wymienione w tabeli posiadają pakiety, które nie obejmują zwrotu kosztów leczenia.

Konieczność płatności kartą

REKLAMA

W ramach pakietów dodawanych do kart możliwe jest też np. ubezpieczanie kosztów odtworzenia utraconych w czasie podróży zagranicznej dokumentów i kart (Invest Bank). Ubezpieczony może ponadto otrzymać pomoc prawną, np. w związku z udziałem w wypadku samochodowym. Ubezpieczenie może też obejmować koszty pobytu osoby towarzyszącej ubezpieczonemu w przypadku konieczności jego hospitalizacji lub transportu do kraju.

Ponadto warto sprawdzić, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby ubezpieczenie zaczęło działać. Przykładowo, ubezpieczenie może chronić posiadacza karty i jego rodzinę w podróży publicznymi środkami transportu, tylko jeśli bilety zostały kupione przy użyciu karty kredytowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA