REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona w podróży dla posiadaczy kart

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Największą ochroną ubezpieczeniową w czasie zagranicznych podróży objęci są posiadacze srebrnych kart Deutsche Banku, Millennium, BGŻ oraz Santandera – wynika z analizy Expandera. Pakiety ubezpieczeniowe dodawane do karty obejmują: zwrot kosztów leczenia, ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu.

Posiadacze kart kredytowych mogą korzystać z różnego typu dodatkowych funkcjonalności: rabatów, przywilejów na lotniskach, zwrotu części poniesionych wydatków, serwisu concierge czy ubezpieczeń. Dotyczy to przede wszystkim kart prestiżowych, złotych i platynowych, jednak również szeroko dostępne karty srebrne zawierają różnego typu „dodatki”. Z racji trwającego sezonu wakacyjnego Expander sprawdził, jak wygląda oferta ubezpieczeń podróżnych dostępnych dla posiadaczy kart srebrnych.

REKLAMA

Pełny pakiet

Z analizy wynika, że podczas wakacyjnego wypoczynku za granicą najbezpieczniej mogą czuć się posiadacze kart Deutsche Banku, Banku Millennium, BGŻ i Santandar Consumer Banku. Do kart tych dołączane są pakiety ubezpieczeniowe, obejmujące zwrot koszty leczenia za granicą, ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu. W Deutsche Banku ubezpieczenie jest bezpłatne, w Millennium kosztuje 4,99 zł miesięcznie, w BGŻ 6 zł, a w Santander Consumer banku 9 zł.

Niski koszt, mniejsza ochrona

Stawki te są bardzo niskie i raczej trudno wyobrazić sobie możliwość samodzielnego zakupu ubezpieczenia podróżnego za taką kwotę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ochrona ubezpieczeniowa też będzie znacznie mniejsza. Przykładowo dla „Pakietu Ekstra” dodawanego do karty BGŻ suma ubezpieczenia kosztów leczenia szpitalnego wynosi 20 tys. zł, suma ubezpieczenia bagażu to 1500 zł za zdarzenie, a suma ubezpieczenia na wypadek opóźnienia lotu to 1000 zł za zdarzenie. Ochronę ubezpieczeniową świadczy Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta”. Tymczasem w oferowanym przez to towarzystwo swoim klientom ubezpieczeniu podróżnym „Warta Travel” suma ubezpieczeniowa w przypadku kosztów leczenia szpitalnego może wynosić od 5 tys. do 100 tys. euro, suma ubezpieczenia bagażu może wynosić od 500 do 4000 zł, a suma ubezpieczenia w przypadku anulowania lotu wynosi 4000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga na opłaty za korzystanie z kart

Z kart Deutsche Banku, Millennium, BGŻ oraz Santandera można korzystać w pierwszym roku bezpłatnie po spełnieniu bardzo łagodnych warunków. Deutsche Bank i Millennium wymagają jedynie, aby posiadacz dokonał co najmniej jednej transakcji odpowiednio w ciągu miesiąca lub trzech miesięcy od wydania karty. Santander wymaga wykonania trzech operacji w ciągu trzech miesięcy. Najtrudniej jest w BGŻ, gdzie trzeba w każdym cyklu rozliczeniowym wykonywać operacje na kwotę nie mniejszą niż 300 zł. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony bank naliczy opłatę - 3,5 zł.

Zestawienie srebrnych kart kredytowych z ubezpieczeniem podróżnych

Nazwa banku

Nazwa karty

Miesięczny koszt pakietu ubezpieczeń

Co zawiera pakiet

Opłata za kartę w pierwszym roku

Koszty leczenia

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu

Deutsche Bank

DB Silver

0 zł

tak

tak

tak

0 zł

Bank Millennium

Millennium Visa / Millennium MasterCard

4,99 zł

tak

tak

tak

0 zł

Bank BGŻ

Karta kredytowa VISA Classic

6 zł

tak

tak

tak

0 zł

Santander Consumer Bank

Silver

9 zł

tak

tak

tak

0 zł

Bank BPH

Mastercard Credit Silver / Visa Credit Silver

0 zł

tak

nie

nie

0 zł

Euro Bank

Visa Classic Standard

0 zł

nie

tak

tak

0 zł

Invest Bank

MasterCard Classic

0 zł

nie

tak

tak

0 zł

Citi Handlowy

Citibank-LOT Silver

6,50 zł

nie

tak

tak

0 zł

Dominet Bank

MasterCard Standard

4,50 zł

tak

nie

nie

39 zł

Pekao

Pekao Visa Credit Silver / Pekao MasterCard Credit Silver

0 zł

tak

nie

nie

70 zł

Raiffeisen Bank

MasterCard Dookoła Świata

0 zł

tak

tak

nie

75 zł

Źródło: Expander, banki

Niepełne ubezpieczenie

Pakiety dla podróżnych dodawane są też do innych kart srebrnych, jednak nie mają kompleksowego charakteru, jak w przypadku Deutsche Banku, Millennium, BGŻ i Santandera. Ochronę polegającą na zwrocie kosztów leczenia za granicą zapewniają również karty Banku BPH, Pekao, Raiffeisen Banku i Dominet Banku. Karty te zostały jednak sklasyfikowane niżej w tabeli, gdyż dodawane do nich pakiety ubezpieczeniowe nie obejmują ubezpieczenia bagażu lub opóźnienia lotu. Pozostałe karty wymienione w tabeli posiadają pakiety, które nie obejmują zwrotu kosztów leczenia.

Konieczność płatności kartą

REKLAMA

W ramach pakietów dodawanych do kart możliwe jest też np. ubezpieczanie kosztów odtworzenia utraconych w czasie podróży zagranicznej dokumentów i kart (Invest Bank). Ubezpieczony może ponadto otrzymać pomoc prawną, np. w związku z udziałem w wypadku samochodowym. Ubezpieczenie może też obejmować koszty pobytu osoby towarzyszącej ubezpieczonemu w przypadku konieczności jego hospitalizacji lub transportu do kraju.

Ponadto warto sprawdzić, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby ubezpieczenie zaczęło działać. Przykładowo, ubezpieczenie może chronić posiadacza karty i jego rodzinę w podróży publicznymi środkami transportu, tylko jeśli bilety zostały kupione przy użyciu karty kredytowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA