REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłaty gotówki za granicą też drożeją

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Klienci BPH, Pekao, Polbanku i Raiffeisen Banku zapłacą w tym roku więcej za wypłaty gotówki z bankomatów za granicą. Średnia prowizja naliczana przez banki wynosi obecnie 3% wartości transakcji, ale często nie może to być mniej niż 10 zł.

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje znacznie bezpieczniej jest zabrać kartę płatniczą niż gotówkę. Takie rozwiązanie jest jednak dość kosztowne. Wypłacając pieniądze z bankomatu za granicą trzeba liczyć się z tym, że bank naliczy prowizję. Ponadto wypłacana kwota zostanie także przeliczona na złote po bankowym kursie sprzedaży waluty, który jest zwykle wyższy niż kurs kantorowy. Jeśli wypłata następuje w walucie innej niż dolar lub euro, to może zostać naliczona jeszcze dodatkowa prowizja, rzędu ok. 2%.

REKLAMA

Wysokość prowizji

REKLAMA

W najlepszej sytuacji są posiadacze kont w Alior Banku, mBanku i Banku Pocztowym. Te banki nie pobierają bowiem żadnej prowizji za wypłaty gotówki z bankomatu za granicą. W tym ostatnim jest to jednak tylko czasowa promocja, która potrwa do końca 2009 r. Ponadto, niektóre banki nie naliczają prowizji w bankomatach banków należących do tej samej grupy kapitałowej. Tak jest w Citibanku, Deutsche Banku, BZ WBK, Nordea Bank Polska i Pekao.

W większości instytucji trzeba jednak zapłacić prowizję, która najczęściej wynosi 3% wartości transakcji. W przypadku wypłaty 500 zł, prowizja sięga więc najczęściej 15 zł. Najwyższą naliczają - Lukas Bank i Pekao. Wynosi ona aż 4%, a więc 20 zł przy wypłacie 500 zł. W tym drugim banku, posiadacze kont ze starej oferty zapłacą więcej - 4,5%, a więc 22,5 zł.

Prowizje za wypłatę z bankomatu za granicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nazwa banku

Stawka prowizji naliczanej przy wypłaci gotówki w bankomacie za granicą

Kwota prowizji przy wypłacie za granicą 500 zł

Alior Bank

0 zł

0 zł

Bank Pocztowy

0 zł*

0 zł

mBank

0 zł

0 zł

Raiffeisen Bank

3,99 zł

3,99 zł

Citibank

9,99 zł w bankomatach innych banków za granicą,**

0zł w bankomatach Citi za granicą,

9,99 zł

Deutsche Bank PBC

2%, min. 6 zł,

0 zł w bankomatach DB PBC oraz w sieci bankomatów grupy Deutsche Bank na świecie oraz w bankomatach Bank of America, Scotiabank, BNP Paribas, Westpac, Barclays

10 zł

Getin Bank

2%, min. 10 zł

10 zł

Multibank

10 zł

10 zł

Polbank EFG

10 zł

10 zł

Volkswagen Bank

10 zł

10 zł

Bank Millennium

2,5%, min. 9 zł

13 zł

BPH

2,5%, min. 12 zł

13 zł

Bank BGŻ

3%, min. 8 zł

15 zł

BZ WBK

3%, min. 10 zł,

0 zł w bankomatach sieci Allied Irish
Banks, p.l.c. w Irlandii

15 zł

BOŚ

3%, min. 6 zł

15 zł

DnB Nord

3 %, min. 10 zł

15 zł

Eurobank

3%, min. 9,95 zł

15 zł

Fortis Bank

3%, min. 7 zł

15 zł

ING Bank

3%

15 zł

Invest Bank

3%, min. 10 zł

15 zł

Kredyt Bank

3%, min. 5 zł

15 zł

Nordea Bank

3%, min. 15 zł,

0 zł wypłata gotówki w bankomatach grupy Nordea,

15 zł

PKO Bank Polski

3 %, min. 10 zł

15 zł

Dominet Bank

8 zł + 2%

18 zł

Toyota Bank

3%, min. 10 zł

15 zł

Lukas Bank

4%, min. 10 zł

20 zł

Dotyczy najtańszych kont, z pominięciem młodzieżowych i studenckich.
* - do 31 grudnia 2009 r.
** - Dla wypłat dokonywanych za granicą z bankomatów innych niż należące do Citi lub Citishare występują dodatkowe różnice kursowe
*** pierwsza stawka dotyczy kont ze starej oferty, a druga z nowej oferty

Za granicą lepiej wypłacać większe kwoty

REKLAMA

Procentowa stawka prowizji jest w wielu przypadkach identyczna jak w przypadku wypłaty dokonywanej w obcym bankomacie w kraju. Różnica polega jednak na tym, że wyższe są wartości minimalne. Dla przykładu w PKO BP w kraju jest to 3%, ale nie mniej niż 5 zł, a za granicą 3%, nie mniej niż 10 zł. W Pekao w kraju minimalna stawka to 6 zł, a za granicą 10 zł.

W rezultacie wypłacając pieniądze poza Polską bardziej opłaca się pobierać większe kwoty, gdyż niezależnie czy będzie to 100 zł czy 200 zł to np. w PKO BP i tak zapłacimy 10 zł.

W czterech bankach drożej

W większości banków opłata za wypłatę środków z obcych bankomatów nie zmieniła się w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Tylko 4 banki zdecydowały się na podwyższenie prowizji. Są to Bank BPH, Pekao, Polbank i Raiffeisen Bank. Najbardziej zdziwieni mogą być klienci tego ostatniego, gdyż w ubiegłym roku nie płacili nic, a obecnie każda wypłata będzie ich kosztowała 3,99 zł.

Banki które podwyższyły opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów za granicą

Nazwa banku

 Stawka obecnie

 Stawka w maju 2008 r.

Bank BPH

2,5%, min. 12 zł

2% min. 10 zł

Bank Pekao

4,5% min. 6 zł lub 4%, min. 10 zł*

4% min. 4,50 zł

Polbank EFG

10 zł

8 zł

Raiffeisen Bank

3,99 zł

0 zł

* pierwsza stawka dotyczy kont ze starej oferty, a druga z nowej oferty

Niekorzystne kursy przeliczeniowe

Prowizja nie jest jedynym kosztem związanym z wypłatą gotówki za granicą. Klient płaci również ukrytą prowizję, zawartą w mechanizmie przewalutowania transakcji. Do przeliczeń banki stosują bowiem wyznaczony przez siebie kurs sprzedaży waluty. Jest on zwykle wyższy od kursów kantorowych. Dla przykładu 17 czerwca 2009 r. średni kurs euro w kantorach wynosił ok. 4,56 zł, a Bank BPH przeliczał operacje po kursie 4,6983 zł. W rezultacie, gdyby wypłacona została kwota 100 euro, to w Banku BPH trzeba za nie zapłacić niecałe 470 zł, a w kantorze 456 zł. Ukryta prowizja wynosi więc w tym przypadku 14 zł.

Ponadto niekiedy transakcja musi zostać przeliczona dwukrotnie. Każda karta płatnicza ma bowiem swoją walutę rozliczeniową – dolara lub euro. Jeśli transakcja jest dokonywana w walucie rozliczeniowej to bank przelicza jej wartość na złotówki. Natomiast jeśli transakcja została wykonana w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, to kwota transakcji jest przewalutowywana najpierw z innej waluty na walutę rozliczeniową (tu przeliczenia dokonuje organizacja płatnicza, np. Visa, czy Mastercard), a później dopiero mamy przewalutowanie na złotówki. W tym drugim wypadku może to być albo kurs tego banku, albo kurs organizacji płatniczej.

Dodatkowa prowizja

Niekiedy w sytuacji podwójnego przewalutowania, pobierana jest jeszcze dodatkowa prowizja, która wynosi ok. 2% (np. Kredyt Bank, Multibank). Są jednak banki, które tej opłaty nie stosują (np. Polbank), takie które pobierają mniej (np. Euro Bank – 1,5%), a także takie, które inkasują więcej (np. ING Banku Śląskim - 2,8%).
Prowizję i opłatę za przewalutowania należy więc traktować w sposób łączny. Dla przykładu mBank nie pobiera prowizji za wypłaty z bankomatu, bierze natomiast 2% przy przewalutowaniu, natomiast Polbank pobiera za każdą wypłatę 10 zł prowizji, ale nie trzeba mu płacić za przewalutowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

REKLAMA

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

REKLAMA

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

REKLAMA