REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty ubezpieczeniowe tylko z e-podpisem

Łukasz Kowalczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

21 lipca wygaśnie ważność ostatnich certyfikatów niekwalifikowanych dedykowanych dla ZUS. Elektroniczną dokumentację ubezpieczeniową będzie można przekazywać, posługując się wyłącznie e-podpisem, tj. bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym z użyciem certyfikatu kwalifikowanego.

E-podpis zastąpi certyfikaty niekwalifikowane, uzyskiwane bezpłatnie (koszty obsługi certyfikatów ponosił wyłącznie ZUS) podczas wizyty w punktach rejestracji w jednostkach terenowych ZUS. Bezpieczny podpis elektroniczny jest bezpieczniejszym i dużo bardziej zaawansowanym technologicznie sposobem podpisywania elektronicznej dokumentacji. Obowiązek posługiwania się e-podpisem mają wszystkie firmy rozliczające składki za minimum 6 osób ubezpieczonych, które muszą składać dokumentację ubezpieczeniową przez Internet.

REKLAMA

Wady bezpiecznego podpisu elektronicznego

Dla przedsiębiorców największym minusem konieczności wdrożenia bezpiecznego podpisu elektronicznego jest dodatkowy koszt jego zakupu. Koszt brutto jednego zestawu zawierającego certyfikat kwalifikowany z terminem ważności na 1 rok, czytnika kart kryptograficznych i oprogramowania to bowiem prawie 300 zł. Taki sam zestaw z certyfikatem ważnym 2 lata jest o kilkadziesiąt złotych droższy.

Zalety bezpiecznego podpisu elektronicznego

Zalety certyfikatów kwalifikowanych są nie do przecenienia. Do najważniejszych zalet można zaliczyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• niezaprzeczalność podpisu - w związku z tym że bezpieczny podpis elektroniczny przypisany jest do jednej osoby, szybko i ze 100% skutecznością identyfikuje składającego podpis;

• bezpieczeństwo - e-podpisu nie można podrobić;

• szerokie zastosowanie - pod względem prawnym e-podpis ma takie samo znaczenie jak podpis złożony na papierze. Dzięki temu znalazł szerokie zastosowanie. ZUS, oprócz umożliwienia składania elektronicznego podpisu i przekazywania przez Internet dokumentów ubezpieczeniowych w programie Płatnik, uruchomił Elektroniczny Urząd Podawczy (www.eup.zus.pl). Nie ruszając się z firmy, można więc składać do ZUS wnioski, m.in. o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, o zwrot nadpłaconych składek itd. Oprócz tego posiadacze bezpiecznego podpisu elektronicznego mogą zastosować go m.in. podczas:

- podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych,

- autoryzacji w aukcjach i przetargach internetowych,

- elektronicznej wymiany informacji z administracją publiczną (m.in. uzyskiwanie wypisów z Krajowego Rejestru Sądowego),

- podpisywania umów cywilnoprawnych,

- wystawiania faktur elektronicznych.

Jeszcze w ubiegłym roku uzyskanie certyfikatu kwalifikowanego było dość czasochłonne. Tłok w Centrach Certyfikacji powodował, że na wydanie certyfikatu kwalifikowanego trzeba było czekać nawet kilka tygodni. Sytuacja znacznie się poprawiła. Centra Certyfikacji rozszerzyły sieć przedstawicielstw. Część formalności można załatwić przez Internet. Dziś e-podpis można uzyskać nawet w ciągu 24 godzin.

Certyfikaty kwalifikowane należy nabyć w jednym z trzech kwalifikowanych Centrów Certyfikacji działających na terenie naszego kraju. Są to:

REKLAMA

Uzyskanie bezpiecznego podpisu elektronicznego nie jest skomplikowane. Wystarczy zwrócić się do przedstawiciela wybranego Centrum Certyfikacji i podpisać umowę. Wszystkie trzy firmy mają swoją siatkę przedstawicieli na terenie całego kraju. Procedurę uzyskania e-podpisu można sobie ułatwić, korzystając z wniosków składanych przez Internet.

Trzeba jednak pamiętać, że e-podpisu nie można dostać wyłącznie w oparciu o wniosek online. Ideą bezpiecznego podpisu jest jego niezaprzeczalność i wiarygodność. Dlatego warunkiem koniecznym do otrzymania certyfikatu kwalifikowanego jest potwierdzenie tożsamości właściciela podpisu. Tożsamość właściciela podpisu zawsze musi zostać potwierdzona u przedstawiciela wybranego Centrum Certyfikacji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Pomimo że firmy certyfikujące zapewniają, że mogą wydać certyfikat kwalifikowany nawet w 24 godziny, nie należy czekać z decyzją zakupu na ostatnią chwilę. Warto na spokojnie zapoznać się z ofertą KIR, PWPW i Unizeto i wybrać najlepszą. W praktyce przedłużenie certyfikatu w tym samym centrum jest dla kupującego bardziej korzystne finansowo niż zakup nowego zestawu w innym Centrum Certyfikacji.

oprac. Łukasz Kowalczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA