REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paliwowe koncerny zdominowały świat

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ranking największych firm świata Fortune 500 dobrze oddaje zmiany zachodzące w światowej gospodarce: spółki surowcowe zajęły 7 z 10 najwyższych pozycji, największe straty generuje branża finansowa.

REKLAMA

Pierwsze miejsca (pod względem uzyskanych przychodów ze sprzedaży) zdecydowanie zdominowały spółki paliwowe - w czołowej dziesiątce tylko 3 firmy reprezentują inną branżę. Są to amerykańska sieć supermarketów Wal-Mart, holenderska grupa finansowa ING oraz japońska Toyota. Największym poziomem sprzedaży, prawie 460 mld USD, może pochwalić się Royal Dutch Shell, natomiast najwyższy zysk ok. 45 mld USD odnotował ExxonMobil. Cztery z pięciu spółek, które odnotowały w 2008 r. największe straty reprezentują sektor finansowy, piąta to General Motors.

REKLAMA

Dyskusje o nowych limitach emisji gazów cieplarnianych zdominowały pierwszy dzień szczytu grupy G8. Dziś do rozmów dołączą Brazylia, Indie, Chiny, Meksyk, RPA i nie trudno się domyślić, że w takim gronie powinien powrócić problem roli dolara, która zaczyna być wprost kwestionowana przez niektóre kraje rynków wschodzących. Największe gospodarki świata chcą także posunąć naprzód prace nad regulacjami prawnymi mającymi ograniczyć dostęp spekulantów oraz funduszy hedgingowych do rynku ropy naftowej.

Wydaje się, że politycy koncentrują się na problemach zastępczych, a nie jak np. sugerowała Angela Merkel, na "strategii wyjścia", czyli stopniowego zmniejszania zadłużenia i roli rządóww poszczególnych gospodarkach. Można organizować nagonkę na fundusze posługujące sie najczęściej dwu-, trzykrotną dźwignią finansową, ale jeśli równocześnie dokapitalizowuje się pieniędzmi podatników banki działające przy ponad dziesięciokrotnie wyższym zaangażowaniu obcego kapitał, to delikatnie mówiąc działania te budzą spore wątpliwości.

Jednym z argumentów przemawiającym za wzrostem zapotrzebowania ropy naftowej przez Chiny mogą być wyniki sprzedaży samochodów - w czerwcu Chińczycy kupili o 48,5 proc. więcej pojazdów osobowych niż rok temu, a łącznie z autami ciężarowymi sprzedaż była o 36,5 proc. wyższa niż w czerwcu 2008 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA