REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy system operacyjny od Google!

REKLAMA

REKLAMA

Koncern już w przyszłym roku udostępni open source'owy OS przeznaczony dla komputerów osobistych, głównie netbooków. System będzie oparty na przeglądarce internetowej Chrome, a jego nazwa na chwilę obecną brzmi: Google Chrome OS.

Zapowiadając wprowadzenie Chrome OS Google ponownie daje czytelny sygnał: Internet jest przyszłością systemów operacyjnych, a nowoczesny OS powinien być zbudowany w pierwszej kolejności "wokół" Sieci.

REKLAMA

REKLAMA

W oficjalnym blogu Google'a czytamy: "Systemy operacyjne, w których działają przeglądarki, zostały stworzone w czasach, kiedy nie było Sieci. Dlatego też ogłaszamy nowy projekt, będący naturalnym rozszerzeniem Google Chrome - System Operacyjny Google Chrome. To próba zastanowienia się nad tym, jak powinny wyglądać systemy operacyjne".

Rozpoczęcie prac nad systemem zostało podyktowane - jak czytamy w blogu Google'a - wyraźnie sygnalizowanymi potrzebami użytkowników. "Ludzie oczekują natychmiastowego dostępu do poczty, bez marnowania czasu na uruchomienie komputera i przeglądarki. Chcą, by ich komputery zawsze działały tak szybko, jak tuż po zakupie, a dane były dostępne z każdego miejsca (...)" - piszą przedstawiciele koncernu, Sundar Pichai i Linus Upson. Jeszcze ważniejsze ich zdaniem jest zapewnienie użytkownikowi sytuacji, w której nie musi on poświęcać czasu na konfigurowanie komputera bądź pamiętać o aktualizacjach oprogramowania.

Systemowi mają przyświecać te same cele, które Google postawiło sobie tworząc Chrome - "szybkość, prostotę i bezpieczeństwo". OS ma być szybki i lekki - uruchamiać się w przeciągu kilku sekund; interfejs ma nie przytłaczać użytkownika, tym bardziej, że większą część czasu będzie on spędzał przeglądając zasoby Internetu. Google zapowiada też całkowite przeprojektowanie architektury zabezpieczeń systemu tak, by korzystający z niego nie byli narażeni na działanie wirusów czy malware'u. "To powinno po prostu działać" - przekonuje firma.

REKLAMA

Sercem Chrome OS jest jądro Linuksa. System będzie można uruchamiać na komputerach z procesorami x86 i ARM. OS ma korzystać z technologii cloud computing - wszystkie pliki będą przechowywane w "chmurze". Nie jest jeszcze jasne, czy Google umożliwi lokalne składowanie dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co oznacza wprowadzenie Chrome OS dla systemu Google Android, opracowanego dla urządzeń mobilnych? Google twierdzi, że nic - platformy nie są ze sobą w żaden sposób związane. Android powstał z myślą o smartfonach, netbookach i innych urządzeniach, podczas gdy "Chrome OS jest tworzony z myślą o ludziach żyjących w Sieci - szukających informacji, sprawdzających pocztę, śledzących najnowsze doniesienia, robiących zakupy lub po prostu utrzymujących kontakt z przyjaciółmi."

Google rozmawia już z "licznymi" firmami o przyszłości projektu. W najbliższym czasie koncern ma podać nazwy tajwańskich i chińskich producentów komputerów, z którymi nawiązał już w tym zakresie współpracę.

Interfejs systemu ma zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku. Oprogramowanie trafi na dyski komputerów w 2010 r.

Źródło: PC WORLD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA