REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy rzadziej zatrudniają bez umowy

Alicja Fal

REKLAMA

Do najczęstszych ujawnionych w firmach w trakcie kontroli PIP nieprawidłowości należy nie zgłaszanie lub opóźnienia w zgłaszaniu pracowników do ubezpieczeń społecznych oraz zatrudnianie w tzw. szarej strefie.

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła wyniki raportu z przeprowadzonych w 2008 r. kontroli, podczas których inspektorzy zbadali zagadnienia legalności zatrudnienia. Naruszenie przepisów prawa pracy zidentyfikowane zostało przede wszystkim w grupie tzw. małych pracodawców, zatrudniających do 9 pracowników. Okazuje się, że skala ujawnionych nieprawidłowości, zwłaszcza w zakresie zatrudniania bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy o pracę i jej warunków, jest niższa niż w latach poprzednich.

REKLAMA

REKLAMA


Zdaniem PKPP Lewiatan najczęstszą przyczyną zaistniałych naruszeń i nieprawidłowości są niejasne i kłopotliwe do stosowania przepisy oraz zbyt wysokie koszty zatrudniania pracowników. Dlatego działania mające na celu ograniczanie szarej strefy powinny koncentrować się na upraszczaniu procedur, liberalizacji przepisów dotyczących zatrudniania oraz stopniowym obniżaniu kosztów pracy.


Rekomendacje zawarte w raporcie PIP zmierzają jednak w przeciwnym kierunku. Zamiast likwidować przyczyny naruszeń prawa, PIP proponuje wprowadzenie dalszych obostrzeń i ograniczeń wobec pracodawców, np. poprzez wprowadzenie obowiązku zawarcia umowy o pracę w formie pisemnej i zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego przed dopuszczeniem pracownika do pracy.


Proponowane zmiany będą stanowić istotne utrudnienia organizacyjne zarówno po stronie pracodawców jak i przyszłych pracowników - uważa PKPP Lewiatan. W sytuacji, gdy pracownik jednak nie podejmie pracy, pracodawca będzie obarczony dodatkowymi obowiązkami. Będzie musiał wyrejestrować pracownika z ZUS oraz formalnie rozwiązać z nim podpisaną już umowę o pracę.


Wśród innych budzących wątpliwości propozycji PIP, PKPP Lewiatan wymienia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


• zapewnienie inspektorom pracy dostępu do baz danych zawierających informacje przydatne do kontroli legalności zatrudnienia,

• zwiększenie uprawnień Inspekcji w zakresie stosowania postępowania mandatowego i brak procedury odwoławczej.


PKPP Lewiatan za niezbędne uważa przede wszystkim uelastycznienie prawa pracy oraz zmniejszenie biurokracji i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto konieczna jest współpraca różnych zainteresowanych środowisk w celu upowszechniania zasad dobrych praktyk i właściwego postępowania partnerów społecznych.

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA