REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny nieruchomości na świecie wciąż pod presją

Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

Rozczarowujące dane o cenach nieruchomości w Wielkiej Brytanii w czerwcu przypomniały, że także pod tym względem kryzys na rynku nie mija. W dojrzałych gospodarkach utrzymuje się kilkunastoprocentowe tempo spadku.

REKLAMA

Z danych Halifax wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii obniżyły się o 15% w skali roku wobec 16,3-proc. spadku miesiąc wcześniej i rekordowej zniżki o 17,7% w kwietniu. Był to 15. miesiąc z rzędu, w którym notowano obniżkę cen. Musi martwić to, że mimo zmniejszającej się bazy porównawczej (w czerwcu minionego roku ceny domów już wyraźnie szły w dół, o 6,1%), utrzymuje się wysokie tempo spadku.

REKLAMA

Nie lepiej jest na innych rynkach. Przesilenie w zakresie cen nieruchomości widać zarówno w państwach rozwiniętych, jak i rozwijających się. W Stanach Zjednoczonych spadek cen na rynku wtórnym utrzymuje się od 21 miesięcy bez przerwy. W maju sięgnął 16,8% w skali roku i był to 7. miesiąc z rzędu, kiedy jego dynamika była dwucyfrowa. Ceny domów są obecnie najniższe od 2002 r. W Kanadzie na rynku pierwotnym tempo zniżki cen w kwietniu wyniosło 3% w skali roku, co było najgorszym wynikiem od początków lat 90. XX wieku. Rok wcześniej, w kwietniu 2008 r., ceny rosły jeszcze o 5,2%.

REKLAMA

Spadek cen widoczny jest nawet w Chinach, gdzie gospodarka wciąż szybko się rozwija. W maju wyniósł 0,6% w skali roku wobec 1,1-proc. zniżki miesiąc wcześniej. W maju 2008 r. wzrost sięgał jeszcze 9,2% po tym, jak przez 6 wcześniejszych miesięcy był dwucyfrowy. Po okresie imponującego wzrostu cen nieruchomości do załamania cen doszło w Rosji. Od jesieni minionego roku obniżyły się o mniej więcej jedną trzecią, po tym, jak od 2002 r. podniosły się 6-krotnie.Presję na ceny widać też choćby w Brazylii, gdzie potrzeba rekordowego czasu, by znaleźć chętnego na kupno mieszkania, czy w Korei, gdzie ceny zaczęły spadać.

Bez ustabilizowania się cen nieruchomości trudno myśleć o stopniowym odbudowywaniu koniunktury na tym rynku. Jego załamanie stało się zarzewiem obecnego kryzysu gospodarczego. Po miesiącach kryzysu szczególnie w Ameryce nie udało się rozwiązać kluczowego problemu, jakim jest nadpodaż domów wystawionych na sprzedaż. Sytuację pod tym względem pogarsza rosnąca liczba osób mających trudności z obsługą kredytów, do czego zaś przyczynia się pogarszająca się sytuacja na rynku pracy. Nie udało się przy tym znacząco zbić oprocentowania kredytów hipotecznych, co ułatwiałoby ich obsługę. Oprocentowanie popularnego kredytu 30-letniego o stałej stopie procentowej, mimo praktycznie zerowego oficjalnego kosztu pieniądza, przekracza 5,3%.

Ceny spadają nie tylko w sektorze mieszkaniowym, ale i komercyjnym. Tylko w kwietniu tego roku (to najbardziej aktualne dane) w Stanach Zjednoczonych regres sięgnął 8,6%. Szacuje się, że w Ameryce właściciele nieruchomości komercyjnych o wartości przekraczającej 100 mld USD mają obecnie kłopoty, związane albo z niemożliwością regularnej spłaty kredytów, albo z przejmowaniem nieruchomości przez banki, albo też bankructwem takich projektów. Na początku tego roku ta wartość była o ponad połowę mniejsza. Również w naszym kraju występują duże problemy z powierzchniami komercyjnymi, których szczególnie w segmencie magazynów jest ogromna nadpodaż.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA