REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Unijne fundusze na współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a sferą B+R

Zaangażowanie sfery badawczo-rozwojowej w realizację projektów przedsiębiorców może przynieść konkretne rozwiązania w postaci nowoczesnych produktów, usług czy innowacyjnej technologii. Nawiązanie takiej współpracy jest teraz łatwiejsze dzięki funduszom unijnym.

Szansa na rozwój najmniejszych przedsiębiorców w pomorskiem

Mikroprzedsiębiorcy realizujący inwestycje na obszarze województwa pomorskiego mogą korzystać ze wsparcia unijnego przeznaczonego na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. W ramach obecnie trwającego konkursu do rozdysponowania pomiędzy najmniejszych przedsiębiorców jest ponad 3,6 mln PLN.

Firmy wolą zatrudniać na podstawie umów cywilnoprawnych

Z analiz Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że pracodawcy zawierają coraz więcej umów cywilnoprawnych, zamiast zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest skomplikowane i sztywne prawo pracy.

Pożyczki dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią

Mali przedsiębiorcy dotknięci w bieżącym roku powodzią mogą skorzystać z pożyczki ze specjalnego funduszu pożyczkowego. Maksymalna kwota pożyczki na pokrycie strat spowodowanych powodzią może wynieść 50 000 zł. Pożyczka podlega umorzeniu – po spełnieniu warunków określonych w ustawie.

REKLAMA

Trzech Króli - dniem wolnym od pracy

6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy - zdecydował Sejm, nowelizując Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy.

Sprzedaż przedsiębiorstwa połączona ze zmianą firmy przedsiębiorcy

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą ABC Jan Kowalski opodatkowaną na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Przedsiębiorca zamierza zbyć całe przedsiębiorstwo nowo powstałej firmie ABC Anna Kowalska.Czy ta czynność będzie podlegała zwolnieniu z VAT zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w myśl art. 551 k.c. jest traktowana jako przedsiębiorstwo? Jeśli tak, to czy może zbyć całość tego przedsiębiorstwa, skoro nazwa firmy różni się imieniem?

Projekt zmian w zatrudnieniu niepełnosprawnych trafił do podkomisji

Projekt nowelizacji ustawy zakładający ograniczenie dopłat do zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym trafił do sejmowej podkomisji.

Czy wiesz jak tanio dzwonić za granicę?

Masz bliskich za granicą i chciałbyś do nich dzwonić regularnie, ale przerażają cię wysokie stawki telefoniczne? Jest kilka sposobów na tańsze rozmowy międzykrajowe.

REKLAMA

Czy wiesz jak płacić mniej za Internet mobilny?

Internet mobilny oferuje wielu operatorów sieci komórkowych, m.in. Plus, Era, Orange i Play. Z dostępem do niego bywa różnie, mimo, że w reklamach słyszymy zapewnienia, że Internet jest wszędzie. Jeżeli z jakiś powodów nie możesz mieć stałego łącza i chcesz kupić Internet mobilny, powinieneś przed przed zakupem zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Dzięki temu koszt zakupu będzie mniejszy i być może mniej się będziesz złościł, gdy trzeba będzie płacić za wolny transfer i często zrywające się połączenia.

Czy wiesz jak płacić mniejsze rachunki za telefon komórkowy?

Na telefon komórkowy stać dziś praktycznie każdego, lecz nie każdego stać na płacenie wysokich rachunków za rozmowy. Oto kilka rad, jak korzystać z komórki tyle co do tej pory, lecz płacić za to mniej.

Czy wiesz jak tanio dzwonić za granicę z telefonu komórkowego?

Masz bliskich za granicą i nie chciałbyś wydawać majątku za połączenia komórkowe? Jest na to sposób. Wystarczy, że masz Internet i zainstalowany program Skype.

Na czym polega obowiązek informacyjny przedsiębiorcy

Konsument jest niewątpliwie stroną chronioną w obrocie jednostronnie profesjonalnym. Ze względu na to jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy wobec klientów jest tzw. obowiązek informacyjny.

Jakie sankcje grożą za zawarcie zakazanego porozumienia

Bezwzględna nieważność, kara pieniężna, roszczenie odszkodowawcze i obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego – takie sankcje grożą za zawieranie porozumień ograniczających konkurencję.

Jak skorzystać z leniency programme

Leniency w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „złagodzenie, pobłażliwość” – tak właśnie traktowani są przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na ujawnienie przed Prezesem UOKiK istnienia kartelu ograniczającego konkurencję. Jak skorzystać z możliwości darowania lub znacznego obniżenia kary?

Leniency Programme – program darowania kar

Leniency Programme to program wprowadzony przez obwieszczenie Komisji Unii Europejskiej w sprawie darowania lub obniżania kar pieniężnych w sprawach kartelowych. Z założenia ma pomagać w wykrywaniu zmów przedsiębiorców.

Czy porozumienia ograniczające konkurencję są zawsze zabronione

Zakaz porozumień ograniczających konkurencję ma charakter względny. Oznacza to, że pod pewnymi warunkami wskazane powyżej zachowania są dopuszczalne, a nawet pożądane pod względem gospodarczym.

Na czym polega zakaz porozumień ograniczających konkurencję

Jednym ze sposobów ochrony warunków zdrowej konkurencji jest zakaz porozumień ograniczających konkurencję. Czym są takie porozumienia i czy faktycznie zawsze szkodzą konkurentom?

Czym są niedozwolone klauzule umowne

W momencie podpisywania umowy między konsumentem, a przedsiębiorcą zwykle to ten drugi jest na silniejszej pozycji. Wiele firm stosuje tzw. wzory umów, obowiązujące wszystkich kontrahentów i nie podlegające negocjacjom. Jednak czy przedsiębiorcy mają pełną wolność przy układaniu postanowień umownych?

Jak wygląda naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

Prawo zabrania przedsiębiorcom stosowania praktyk, która naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Czym zatem są te praktyki? Jak definiować „zbiorowy interes konsumenta”?

Czym jest rynek właściwy

W przepisach dotyczących ochrony konkurencji często pojawia się pojęcie „rynek właściwy”. Co kryje się pod tym pojęciem i co się z nim wiąże?

Dlaczego konkurencja jest chroniona

Pierwsze regulacje dotyczące prawa konkurencji pojawiły się już w XIX wieku. W Polsce takie prawo pojawiło się nieco później – w latach 30. ubiegłego wieku. Dziś ochrona konkurencji jest jednym z priorytetów – dlaczego?

Jak przedsiębiorca może uniknąć podwójnego opodatkowania w Rosji i Polsce

Jeżeli prowadzisz firmę w Polsce i Rosji, a Twój zysk został opodatkowany podwójnie, masz prawo do uzyskania zwrotu części pobranych przez fiskusa środków.

Na czym polega podwójne opodatkowanie przedsiębiorców

Jeżeli Twój zysk przedsiębiorco jest opodatkowany w co najmniej dwóch krajach to spotkałeś na swej drodze problem podwójnego opodatkowania. Jak uniknąć go w przypadku prowadzenia działalności w Rosji i Polsce jednocześnie? Jeżeli Twój zysk przedsiębiorco jest opodatkowany w co najmniej dwóch krajach to spotkałeś na swej drodze problem podwójnego opodatkowania. Jak uniknąć go w przypadku prowadzenia działalności w Rosji i Polsce jednocześnie?

Para EUR/USD ma się dobrze

Na początku dzisiejszej sesji notowania EUR/PLN kontynuowały zwyżkę – kurs rozpoczął dzień powyżej poziomu 3,9800.

Kiedy firma zapłaci podatek od majątku przedsiębiorstwa w Rosji

Prowadząc firmę w Polsce i posiadając status przedsiębiorcy zagranicznego w Federacji Rosyjskiej pamiętaj o podatku od majątku przedsiębiorstwa. Jeżeli nie wiesz co jest przedmiotem opodatkowania lub kiedy należy podatek uiścić – przeczytaj.

Czy wiesz jak kupić zadłużone mieszkanie?

Zakup mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym jest możliwy, gdy spełni się odpowiednie formalności. Co musisz zrobić i na co uważać.

Czy opłaca się spłacać kredyt bezpośrednio w walucie

W 2009 r. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła Rekomendację S(II). Umożliwiła ona spłatę rat w walucie zaciągniętego kredytu. Dzięki temu osoby, posiadające kredyt w walucie obcej, mogą zmniejszyć wysokość rat, unikając po części kosztu spreadu walutowego w danym banku.

Czy odczyt IFO wesprze optymistów

Słabsze nastroje na rynkach światowych, a zwłaszcza negatywne sygnały napływające z Eurolandu (słabsze odczyty indeksów PMI, które zostały opublikowane wczoraj i rosnące obawy o kondycję fiskalną Irlandii), to jedne z kluczowych czynników, które rzutowały w ostatnich dniach na notowania złotego.

Posiadacze akcji nie mają powodów do radości

Powrót indeksu rynków wschodzących MSCI EM poniżej kwietniowej górki byłby sygnałem zapowiadającym kres dobrej koniunktury. Z kolei na amerykańskim rynku wtórnym nieruchomości zapasy niesprzedanych domów sięgają blisko 4 mln sztuk.

Czy wiesz jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym nie jest wcale tak trudna jak się wydaje. Wystarczy spełnić poniższe formalności.

Aktualizacja systemu czy nowa instalacja?

Jeżeli kupiliśmy nowy komputer bez zainstalowanego systemu operacyjnego lub też wymieniliśmy uszkodzony dysk twardy i nie mamy zainstalowanego systemu Windows, nie my wyboru i musimy instalować system od podstaw. Jeśli jednak mamy Windows XP lub Vistę i chcemy zmienić system na nowszy, możemy skorzystać z dwóch sposobów: instalacji lub aktualizacji.

Jak kwalifikować zakup gruntu na potrzeby projektów innowacyjnych

Podczas przygotowania dokumentacji aplikacyjnej wnioskodawcy projektów unijnych szacują koszty związane ich realizacją i określają tę część wydatków, która ma zostać dofinansowana z UE. Niekiedy na potrzeby realizacji projektu zachodzi konieczność zakupu gruntu lub nieruchomości zabudowanej. Czy taka kategoria wydatków może zostać dofinansowania ze środków wspólnotowych? A jeśli tak to na jakich zasadach?

Krótszy okres kredytowania = niższe koszty kredytu

Banki w spotach reklamowych, na bilbordach i plakatach, kuszą niskimi oprocentowaniami kredytów gotówkowych. Zachęceni udajemy się do placówki a tam okazuje się, że wszystko jest znacznie droższe, niż się spodziewaliśmy. Jak zapobiec takim niespodziankom?

Czy wiesz jak przekazać 1 procent podatku na organizację pożytku publicznego?

Rozliczając się z fiskusem możesz przekazać 1 procent podatku. Nic nie tracisz, a możesz pomóc potrzebującym w hospicjach, domach dziecka i organizacjom charytatywnym. Krok po kroku wyjaśniam, jak przekazać 1 procent podatku na cele charytatywne.

Jak kwalifikować koszty przygotowania projektu innowacyjnego

Każdy projekt unijny składa się z etapu przygotowawczego oraz realizacyjnego. W ramach pierwszego z nich wnioskodawcy przygotowują niezbędną dokumentację związaną z realizacją projektu oraz aplikowaniem o środki unijne oraz uzyskują niezbędne pozwolenia i decyzje. Czy wydatki poniesione na ten cel można uznać za kwalifikowane?

Jak prawidłowo dokumentować wydatki kwalifikowane w projektach innowacyjnych

Na beneficjentach projektów unijnych spoczywa obowiązek starannego dokumentowania wszystkich wydatków związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji. Dokumenty te mogą stanowić podstawę do wnioskowania o płatność, a także są przedmiotem kontroli przeprowadzanej przez poszczególne instytucje kontrolujące.

MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje

Do końca września można jeszcze składać wnioski o przyznanie dotacji w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Jednak firmy, które chcą uzyskać dofinansowanie na informatyzację wspólnych przedsięwzięć typu B2B, również mogą otrzymać dotację - w ramach działania 8.2. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2010.Jakie czynności należy podjąć aby uzyskać dofinansowanie?

Sejm za dostosowaniem ustaw podatkowych do nowej PKWiU

Sejm jednogłośnie opowiedział się za dostosowaniem przepisów ustaw o podatkach dochodowych do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Sprzedaż nieruchomości z pośrednikiem czy bez

Sprzedaż mieszkania nie jest prosta. Niektóre osoby decydują się na skorzystanie z pośrednika, aby załatwił wszystkie sprawy, a inne starają się sprzedać nieruchomość samodzielnie. Co kieruje obiema grupami? Jakie są główne powodu nie korzystania z usług agencji pośrednictwa? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest sąd polubowny (arbitrażowy)?

Sądy polubowne zwane inaczej sądami arbitrażowymi to prywatne sądy powołane do życia mocą woli stron. Ze względu na funkcję podobną do sądownictwa państwowego nazywamy je właśnie sądami. Ale musimy pamiętać, że sąd polubowny nie jest instytucją państwową a postępowanie w nim oparte jest o własne zasady (przedstawione poniżej) i zaliczane jest do postępowań pozasądowych.

Nie taki konflikt straszny, jak go malują

Początkowo czujesz drobne napięcie stopniowo przeradzające się we wzajemną wrogość. Pojawiają się zarzuty, negatywne uwagi, oceny. Emocje zaczynają szaleć. Prym wiedzie Bezradność, Złość, Lęk. Napięcie rośnie, aż do momentu, kiedy daleko Ci do rozsądku. Zdarzenia nabierają tempa. W końcu nie możesz już dłużej tego wytrzymać i rozładowujesz się we wszechogarniającej awanturze. Z czym kojarzy Ci się słowo konflikt?

Zdolność kredytowa: jak obejść limit wiekowy

Kredyt w banku mogą otrzymać osoby w wieku 18-21 lat i starsze. Z kolei spłacanie kredytu powinno zakończyć się nim kredytobiorca skończy 70-75 lat. Jednakże podane limity wiekowe, które ustalają banki, można obejść przez np. wykup ubezpieczenia na życie czy włączenie do wniosku dodatkowego kredytobiorcy.

Stopy procentowe w Szwajcarii bez zmian i to na długo

Stopy procentowe w Szwajcarii nadal bez zmian. Co więcej, Narodowy Bank Szwajcarii obniżył prognozy inflacji aż do 2013 roku. Oznacza to, że na podwyżki stóp nie ma na razie co liczyć.

Polska bardziej konkurencyjna

Polska zajęła 39. miejsce w rankingu konkurencyjności gospodarek świata. Nasz kraj awansował w br. o siedem pozycji - takie są wyniki „Globalnego raportu konkurencyjności 2010-2011”, autorstwa Światowego Forum Ekonomicznego, przy współpracy NBP.

Handel z barierami

Ministerstwo Gospodarki podjęło działania, których celem jest informowanie Komisji Europejskiej o pojawiających się w praktyce barierach w handlu z krajami trzecimi.

Wskaźnik produktu, rezultatu i oddziaływania

Przedsiębiorca zamierzający sfinansować inwestycję ze środków Unii Europejskiej już na etapie jej planowania zobowiązany jest do zdefiniowania mierzalnego oraz realnego do osiągnięcia celu. Ten z kolei, powinien zostać ujęty na trzech płaszczyznach: produktu, rezultatu i oddziaływania.

Uproszczenia w procedurze zatrudniania cudzoziemców

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje zniesienie ograniczenia w czasie obowiązywania uproszczeń w procedurze zatrudniania określonych grup cudzoziemców. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan popiera tę inicjatywę.

Szybsza i łatwiejsza rejestracja spółki z o.o.

Europejskie i światowe badania dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i na świecie dowodzą, że czas rejestracji spółki ma doniosłe znaczenie z punktu widzenia znoszenia barier w rozpoczynaniu działalności gospodarczej.

Nowelizacja ustawy o cenach i kontroli skarbowej zmniejszy obciążenia biurokratyczne firm

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem senackich poprawek do nowelizacji ustawy o cenach i kontroli skarbowej oraz do nowelizacji Ordynacji podatkowej. Poprawki te mają doprecyzować przepisy.

Czy wiesz jak odliczyć Internet od podatku?

W rozliczeniu podatkowym można skorzystać z ulgi internetowej. Polega ona na odliczeniu od dochodu poniesionych w roku podatkowym wydatków z tytułu użytkowania Internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika, w wysokości nieprzekraczającej kwoty 760 zł. Jak i ile możesz odliczyć sobie za Internet od podatku?

REKLAMA