REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepewność przed spotkaniem G-7

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Tradycyjnie już handel przed publikacją Departamentu Pracy USA charakteryzuje duża niepewność. Widać chęć pewną chęć do realizacji zysków (zwłaszcza z bardziej ryzykownych aktywów) na czym traci złoty. O godz. 10:18 kurs EUR/PLN wspiął się do poziomu 3,9850. Nerwowość widoczna jest też na giełdach.

Wyniki Alcoa wprawdzie nie rozczarowały, a spółka zapowiedziała wzrost globalnego popytu na aluminium, to jednak inwestorzy nie czują się zbyt pewni, co do publikacji innych firm (syndrom PepsiCo pozostał). W efekcie od kilku godzin notowania EUR/USD „idą płasko” wokół 1,3920 po wczorajszym zawróceniu z okolic 1,4028. To jest jednak bardziej sygnał słabości wspólnej waluty, niż jej siły. Paradoksalnie dolar może w najbliższym czasie odrobić część poniesionych wcześniej strat. I nie chodzi tutaj tylko o dzisiejsze publikacje o godz. 14:30. W kalendarzu znajdziemy też informacje o spotkaniu Banku Światowego i MFW, a także nocne rozmowy na szczeblu G-7. Niewątpliwie poruszony zostanie temat tzw. wojny walutowej, czyli celowego osłabiania lokalnych walut. Oczywiście na celowniku od dawna pozostają Chiny, ale być może nieformalnie podjęty zostanie także temat zbyt szybkiej przeceny dolara w ostatnim czasie. Tym samym niezależnie od tego, ile etatów w sektorze prywatnym przybyło we wrześniu w USA (te dane będą ważniejsze od ogólnego odczytu z sektorów pozarolniczych, gdyż ten będzie zaburzony przez spis publiczny), prawdziwa reakcja rynku może mieć inny podtekst. Niemniej dla formalności oficjalna prognoza do w/w danych mówi o wzroście etatów o 75 tys. wobec 67 tys.

REKLAMA

Przeczytaj także inne komentarze rynkowe

REKLAMA

EUR/PLN: Ciekawy sygnał wysyła dzienny MACD (kupno), co może sugerować, że opór na 3,9850-3,9900, który właśnie testujemy, może zostać naruszony. Wtedy celem byłyby okolice 4,00 i dalej 4,02 w przyszłym tygodniu. Mocne wsparcie to teraz okolice 3,9750.

USD/PLN: Dolar wrócił dzisiaj powyżej 2,85, a dzienne wskaźniki zaczynają się delikatnie podnosić z poziomów wyprzedania. To ciekawy sygnał, mogący wyprowadzić większą falę korekcyjną (ale tylko przy wsparciu EUR/USD). Na razie głównym celem na najbliższe dni będzie udany atak na 2,90. Opór na dzisiaj (do sforsowania) to 2,8750, a wsparciem są wspomniane 2,85.

EUR/USD: Na wykresie dziennym zaczyna się tworzyć formacja gwiazdy wieczornej odwracająca trend wzrostowy. Z jej potwierdzeniem trzeba jednak zaczekać do poniedziałku, chociaż kluczowy w tym wypadku poziom to 1,3800-1,3820 (linia trendu wzrostowego). Jej sforsowanie będzie oznaczać wejście w dłuższą korektę wrześniowej zwyżki. Wtedy minimalnym celem na przyszły tydzień byłby rejon 1,3600-1,3650. Wskaźniki zaczynają dawać większe szanse na realizację tego scenariusza. Opór na dzisiaj to rejon 1,3930-60.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy Kalkulator wymiany walut

GBP/USD: Wczorajszy test rejonu 1,60 był dość krótki i rynek zawrócił później w dół. Dzisiaj zniżka jest kontynuowana, co de facto może sugerować początek nieco większej korekty (do potwierdzenia tego scenariusza wymagany będzie jednak spadek poniżej 1,5760). Dzienne wskaźniki zaczynają pomału dawać szanse na realizację takiego scenariusza. Rośnie prawdopodobieństwo spadku poniżej 1,56 w przyszłym tygodniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA