REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na razie nie będzie nowych zasad opodatkowania samochodów służbowych

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 7720/10 wyjaśnił 7 października 2010 r., że prace legislacyjne w zakresie zmiany ustawy o PIT odnośnie opodatkowania używania samochodów służbowych do celów prywatnych zostały wstrzymane. Natomiast trwają prace zmierzające do wyłączenia z VAT takiego wykorzystywania samochodów służbowych.

Według informacji udzielonych przez Ministra Finansów założeniem prowadzonych prac było co do zasady doprecyzowanie obecnie obowiązujących przepisów ustawy poprzez wskazanie sposobu ustalania przychodu z tytułu wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych.

REKLAMA

REKLAMA

Pozostaje to (zdaniem resortu finansów) w bezpośrednim związku z jedną z podstawowych zasad podatku dochodowego, tj. z zasadą powszechności opodatkowania. Według której wszelkie dochody osoby fizycznej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że zostały wprost wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) zaniechano poboru podatku.

Ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia przedmiotowego obejmującego wartość świadczenia polegającego na udostępnieniu przez pracodawcę samochodu służbowego do celów prywatnych. Zatem w myśl ogólnych postanowień tej ustawy wartość tego świadczenia, ustalona na podstawie art. 11 ust. 2–2b ustawy o PIT, podlega doliczeniu do dochodów podatnika i opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

W obecnym stanie prawnym od łącznej wartości uzyskanego dochodu (tj. od wypłaconego w danym miesiącu wynagrodzenia i otrzymanych od pracodawcy nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych) pracodawca oblicza i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy oraz przekazuje ją do właściwego urzędu skarbowego.

Ponadto kwotę rocznego wynagrodzenia, w tym wartość otrzymanych w trakcie roku podatkowego nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, pracodawca ujmuje w rocznym obliczeniu podatku (PIT-40), jeżeli został zobligowany do rozliczenia podatku dochodowego przez pracownika, albo wykazuje w rocznej informacji PIT-11, która stanowi podstawę dla pracownika do złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

REKLAMA

Jednocześnie Minister poinformował, że w zakresie VAT trwają prace nad założeniami do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, w którym, m.in. w związku z ograniczeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia pojazdów samochodowych innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, proponuje się wprowadzenie wyłączenia od podatku VAT czynności wykorzystywania takich pojazdów do celów prywatnych.

Wprowadzenie tej regulacji stanowi ułatwienie dla podatników podatku od towarów i usług m.in. w zakresie braku konieczności prowadzenia stosownych ewidencji, gdyż ww.podatnicy nie będą mieli obowiązku określania jednostkowego wykorzystania pojazdu do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i niesłużących tej działalności oraz opodatkowania podatkiem VAT w części wykorzystania pojazdu na cele niesłużące działalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA