REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na razie nie będzie nowych zasad opodatkowania samochodów służbowych

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 7720/10 wyjaśnił 7 października 2010 r., że prace legislacyjne w zakresie zmiany ustawy o PIT odnośnie opodatkowania używania samochodów służbowych do celów prywatnych zostały wstrzymane. Natomiast trwają prace zmierzające do wyłączenia z VAT takiego wykorzystywania samochodów służbowych.

Według informacji udzielonych przez Ministra Finansów założeniem prowadzonych prac było co do zasady doprecyzowanie obecnie obowiązujących przepisów ustawy poprzez wskazanie sposobu ustalania przychodu z tytułu wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych.

REKLAMA

REKLAMA

Pozostaje to (zdaniem resortu finansów) w bezpośrednim związku z jedną z podstawowych zasad podatku dochodowego, tj. z zasadą powszechności opodatkowania. Według której wszelkie dochody osoby fizycznej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że zostały wprost wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) zaniechano poboru podatku.

Ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia przedmiotowego obejmującego wartość świadczenia polegającego na udostępnieniu przez pracodawcę samochodu służbowego do celów prywatnych. Zatem w myśl ogólnych postanowień tej ustawy wartość tego świadczenia, ustalona na podstawie art. 11 ust. 2–2b ustawy o PIT, podlega doliczeniu do dochodów podatnika i opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

W obecnym stanie prawnym od łącznej wartości uzyskanego dochodu (tj. od wypłaconego w danym miesiącu wynagrodzenia i otrzymanych od pracodawcy nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych) pracodawca oblicza i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy oraz przekazuje ją do właściwego urzędu skarbowego.

Ponadto kwotę rocznego wynagrodzenia, w tym wartość otrzymanych w trakcie roku podatkowego nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, pracodawca ujmuje w rocznym obliczeniu podatku (PIT-40), jeżeli został zobligowany do rozliczenia podatku dochodowego przez pracownika, albo wykazuje w rocznej informacji PIT-11, która stanowi podstawę dla pracownika do złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

REKLAMA

Jednocześnie Minister poinformował, że w zakresie VAT trwają prace nad założeniami do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, w którym, m.in. w związku z ograniczeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia pojazdów samochodowych innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, proponuje się wprowadzenie wyłączenia od podatku VAT czynności wykorzystywania takich pojazdów do celów prywatnych.

Wprowadzenie tej regulacji stanowi ułatwienie dla podatników podatku od towarów i usług m.in. w zakresie braku konieczności prowadzenia stosownych ewidencji, gdyż ww.podatnicy nie będą mieli obowiązku określania jednostkowego wykorzystania pojazdu do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i niesłużących tej działalności oraz opodatkowania podatkiem VAT w części wykorzystania pojazdu na cele niesłużące działalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA