| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Szykują się spore zmiany w podatkach dochodowych dla wspólników różnych typów spółek

Szykują się spore zmiany w podatkach dochodowych dla wspólników różnych typów spółek

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 7 października 2010 r. obszerny projekt zmian w PIT i CIT interesujący zwłaszcza wspólników spółek osobowych, jak również kapitałowych. Poniżej omówienie najważniejszych zmian.

Proponowana nowelizacja przepisów zmierza przede wszystkim do zapewnienia równego traktowania wszystkich podmiotów korzystających ze swobód przyznanych przez Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską (obecnie Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - TFUE) i Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym - PEOG oraz do zwiększenia pewności prawa poprzez zmianę tych przepisów, które mogą potencjalnie naruszać prawo wspólnotowe. Chodzi tu o zrównanie uprawnień rezydentów i nierezydentów.

W szczególności projektowana nowelizacja reguluje kwestie:

1) w zakresie CIT:
a) zwolnienia podmiotowe odnoszące się do zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych,
b) zasady przeciwdziałające nadużyciom podatkowym (anti-abuse clause),
c) transakcję wymiany udziałów,
d) wniesienie aktywów w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
e) zwolnienia wypłacanych dywidend i należności licencyjnych,

2) w zakresie PIT:
a) pracownicze programy emerytalne,
b) transakcję wymiany udziałów,
c) wniesienie aktywów w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Projektowane zmiany odnoszą się do podatników PIT i CIT prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz posiadających udziały (akcje) w spółkach osobowych prawa handlowego. Spółki osobowe to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Na gruncie przepisów ustawy o CIT oraz ustawy o PIT spółki niebędące osobami prawnymi nie są podmiotami podatku dochodowego. Podatnikami podatku dochodowego są wyłącznie wspólnicy tych spółek.

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika (wspólnika) określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasada ta obowiązuje również w odniesieniu do rozliczania kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Jeżeli spółka jednocześnie posiada wspólników będących osobami prawnymi i wspólników będących osobami fizycznymi, to każdy ze wspólników przy ustalaniu swojego
przychodu uzyskanego w następstwie posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną oraz poniesionego kosztu stosuje przepisy właściwej dla tego wspólnika ustawy.

Projektowane zmiany w ustawie PIT oraz ustawie CIT mają na celu wyeliminowanie problemów interpretacyjnych związanych z brakiem precyzyjnych przepisów regulujących zasady opodatkowania dochodów osiąganych przez wspólników spółek niebędących osobami prawnymi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »