Jak liczyć obroty na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji – cz. 1
REKLAMA
REKLAMA
Przede wszystkim przypomnijmy, że zamiar koncentracji podlega zgłoszeniu Prezesowi Urzędu, jeżeli:
REKLAMA
- łączny światowy obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 1.000.000.000 euro lub
- łączny obrót na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 50.000.000 euro.
Przeczytaj także: Na czym polega kontrola koncentracji
Zasadnicze pojęcie: rok obrotowy
Z praktyki UOKiK wynika, że wielu przedsiębiorcom pewien problem sprawia określenie czym jest rok obrotowy, który nie wpisuje się w ramy roku kalendarzowego. Rok obrotowy zależy od systemu księgowości w firmie i może zaczynać się w dowolnym dniu i miesiącu. Trwa on 12 pełnych miesięcy, a określa go statut lub umowa, na podstawie których utworzono przedsiębiorstwo. Dopuszczalna jest także zmiana roku obrotowego – wówczas rok „przejściowy” jest analogicznie dłuższy lub krótszy niż 12 miesięcy.
Polecamy serwis: Finanse
Obrót grupy kapitałowej
REKLAMA
Często ignorowaną kwestią jest fakt, iż obrót grupy kapitałowej obejmuje zarówno obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji, jak i obrót pozostałych jednostek, należących do grupy kapitałowej. Natomiast w sytuacji przejęcia, w obrót zaliczamy obrót przedsiębiorcy nad którym ma zostać przejęta kontrola, a także obrót jego przedsiębiorców zależnych.
Istotne jest także, że do łącznego obrotu przedsiębiorców, uczestniczących w koncentracji nie wlicza się obrotu dokonywanego pomiędzy przedsiębiorcami należącymi do tej samej grupy kapitałowej.
Obrót światowy czy krajowy?
Ustawa rozróżnia obrót globalny oraz krajowy. Obrót światowy dotyczy oczywiście wszelkich dochodów bez względu na źródło i pochodzenie. Zaś w przypadku obliczania obrotu krajowego należy wziąć pod uwagę tylko dochody, wynikające z działalności przedsiębiorcy na terenie Polski.
Do obrotu krajowego nie zalicza się przychodów z eksportu.
Jak liczyć, jeśli zmienił się skład grupy kapitałowej?
Zawsze należy uwzględniać aktualny skład grupy kapitałowej. Nawet, jeśli ustawa przewiduje dane z roku poprzedzającego dany rok obrotowy, konieczne jest objęcie tylko i wyłącznie przedsiębiorców będących w grupie.
Jeśli w poprzednim roku w skład grupy wchodziło trzech przedsiębiorców, po czym, jeden z nich zrezygnował przed podjęciem decyzji o koncentracji, w obliczaniu obrotu należy uwzględnić tylko pozostałych dwóch członków.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA