reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Na czym polega kontrola koncentracji

Na czym polega kontrola koncentracji

Najważniejszym celem koncentracji przedsiębiorców jest zapobieganie połączeniom, które mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na konkurencję na danym rynku. Kto musi zgłosić zamiar koncentracji, a kto jest z niego zwolniony?

Obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji

Obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji dotyczy przedsiębiorców, których:

  • łączny światowy obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 1.000.000.000 euro lub
  • łączny obrót na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 50.000.000 euro.

Obejmuje to zarówno obrót przedsiębiorcy nad którym ma zostać przejęta kontrola, jak i jego przedsiębiorców zależnych lub przedsiębiorców należących do tej samej grupy kapitałowej.

Zwolnienia, wyłączenia i wyjątki

Z powyższych wyjaśnień wynika, że omawiane przepisy dotyczą raczej dużych przedsiębiorstw. Kontrola UOKiK ma zapobiegać koncentracjom, które mogłyby zakłócić funkcjonowanie konkurencji, zatem spod obowiązku zgłoszenia zamiaru koncentracji wyłączone są przedsiębiorstwa, które w żadnym z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie równowartości 10.000.000 euro.

Ponadto nakaz ten nie dotyczy koncentracji przejściowych oraz koncentracji w ramach grupy kapitałowej (a więc w sytuacji, gdy grupa przedsiębiorstw jest kontrolowana przez jednego przedsiębiorcę).

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Ostatni wyjątek dotyczy koncentracji następującej w toku postępowania upadłościowego, z wyłączeniem przypadków, gdy zamierzający przejąć kontrolę jest konkurentem albo należy do grupy kapitałowej, do której należą konkurenci przedsiębiorcy przejmowanego.

Inne obowiązki przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, których obejmuje obowiązek zgłoszenia koncentracji zobowiązani są do wstrzymania koncentracji do momentu uzyskania decyzji w tej sprawie od Prezesa UOKiK.

Przeczytaj też: Czym są koncentracje przedsiębiorców i dlaczego są kontrolowane

Oczywiście koncentracja jest prawnie dopuszczalna, a nawet pożądana, ponieważ zazwyczaj dobrze wpływa na wzrost gospodarczy. Jednak powyższe regulacje mają na celu zapobieganie nadmiernej koncentracji, która w efekcie zagrażałaby konkurencji na rynku regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym .reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama