reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy nie narzucą ciężkich warunków kontrahentom

Firmy nie narzucą ciężkich warunków kontrahentom

PKP Cargo nadużyło pozycji rynkowej - potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sąd zgodził się również z wysokością nałożonej przez UOKiK kary – 60 mln zł

Wyrok sądu dotyczy postępowania zakończonego przez Urząd w lipcu 2009 roku. Było ono prowadzone na wniosek spółki CTL Logistics – konkurenta PKP Cargo. Prezes Urzędu stwierdziła wówczas, że PKP Cargo wykorzystuje swoją przewagę i narzuca części kontrahentom uciążliwe warunki współpracy. Za dyskryminowanie kontrahentów Prezes Urzędu nałożyła na spółkę ponad 60 mln zł kary oraz nakaz natychmiastowej zmiany praktyki. Spółka odwołała się od decyzji do sądu.

W wydanej decyzji Urząd uznał, że PKP Cargo wykorzystywało swoją przewagę i narzucało części kontrahentom uciążliwe warunki współpracy. Spółka świadczyła usługi przewozowe na zasadach ogólnych oraz na zasadach szczególnych związanych z oferowaniem atrakcyjnych upustów cenowych. Jak ustalił UOKiK przedsiębiorca uznany za konkurenta PKP Cargo w zakresie przewożonych towarów mógł podpisać umowę jedynie na zasadach ogólnych. W konsekwencji część przedsiębiorców była pozbawiona możliwości uczestniczenia w obrocie na znacznie korzystniejszych warunkach.

Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK. W ogłoszonym wyroku sąd podkreślił, że działanie spółki stanowiło praktykę ograniczającą konkurencję. Ponadto potwierdził zasadność nałożenia sankcji finansowej przez Urząd, a wysokość kary uznał za odpowiednią w stosunku do naruszenia przepisów. Działalność miała charakter celowy, dotyczyła szeregu podmiotów, prowadzona był w znacznej skali i w sposób umyślny.

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.

Polecamy: Jak prawidłowo oznaczać cechy produktów i usług?

Źródło: UOKiK

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

PKP Cargo nadużyło pozycji rynkowej - potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
PKP Cargo nadużyło pozycji rynkowej - potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ryczałt ewidencjonowany17.94 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama