REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Węgiel wychwycimy na nowo

REKLAMA

REKLAMA

Zapowiedź wdrożenia niskokosztowych technologii wychwytu dwutlenku węgla, a także jego długoterminowego magazynowania - takie obietnice padły podczas październikowej konferencji Carbon Sequestration Leadership Forum.

- Dla polskiej gospodarki opartej na węglu, niezwykle ważny jest rozwój technologii umożliwiających wykorzystanie tego surowca przy jednoczesnym ograniczeniu jego negatywnego wpływu na środowisko. Dzięki wysiłkowi naukowców i przemysłu oraz wsparciu partnerów zagranicznych nasz kraj ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie – powiedział wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji.

REKLAMA

Wicepremier Pawlak poinformował, że zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), węgiel będzie nadal odgrywał dominującą rolę w produkcji energii. - Według szacunków specjalistów, w 2030 r. będziemy z niego pozyskiwać ok. 44 proc. energii elektrycznej na skale światową – zauważył. Podkreślił ponadto, że wystarczalność światowych zasobów surowcowych wynosi odpowiednio ok. 200 lat dla węgla kamiennego oraz ok. 300 lat dla brunatnego.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

REKLAMA

Nawiązując do założeń Polityki energetycznej Polski do 2030 r., wiceszef rządu wskazał na zapisy mające ograniczyć negatywne oddziaływanie energetyki na środowisko, m.in. poprzez wsparcie rozwoju Czystych Technologii Węglowych (CTW), w tym technik gazyfikacji oraz wychwytu i geologicznego składowania dwutlenku węgla (CCS). - W tym celu Ministerstwo Gospodarki prowadzi działania promocyjne dla projektów demonstracyjnych CCS, m.in. w Elektrowni Bełchatów oraz w Zakładach Azotowych Kędzierzyn S.A.- powiedział.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka na uwagę zasługują również prace prowadzone przez polskie instytucje naukowe. Wśród liderów wymienił Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, które przystąpiły do realizacji Centrum Czystych Technologii Węglowych na Śląsku. - Celem budowy Centrum jest stworzenie w Polsce wiodącego w Unii Europejskiej ośrodka badawczego oraz rozwój know - how dla komercjalizacji innowacyjnych CTW – podsumował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas konferencji prasowej przedstawiciel Forum Victor Der przybliżył podstawowe priorytety działalności CSLF. Jak zaznaczył, zadaniem Carbon Sequestration Leadership Forum jest promowanie rozwoju niskokosztowych technologii wychwytu dwutlenku węgla oraz jego bezpiecznego i długoterminowego magazynowania. – Nasza organizacja obejmuje 24 kraje, które wspólnie odpowiadają za emisję 75 proc. dwutlenku węgla na świecie - dodał.

Polecamy: Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę

Wicepremier Waldemar Pawlak wręczył ponadto nagrody laureatom CSLF Recognition Awards, które przyznawane są najlepszym projektom z zakresu komercyjnego wdrożenia technologii CCS na skale światową.

Współorganizatorem i koordynatorem konferencji CSLF jest Ministerstwo Gospodarki, przy współpracy z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. oraz Polskiej Platformy Czystych Technologii Węglowych.

Źródło: MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA