Kogo dotyczy obowiązek założenia rachunku bankowego?
REKLAMA
REKLAMA
Zakładając działalność gospodarczą należy pamiętać o założeniu rachunku bankowego. Jest to niezbędne z uwagi na konieczność m.in.:
REKLAMA
- dokonywania lub przyjmowania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego tego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a jednorazowa wartość należności lub zobowiązań przekracza równowartość 15.000 euro przeliczanych na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonywane są operacje finansowe [podstawa prawna: art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1807 ze zm.)] ,
- zawiadomienia urzędu skarbowego, właściwego ze względu na podatek dochodowy, o posiadaniu rachunku bankowego związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą, a w razie posiadania więcej niż jednego rachunku – do wskazania jednego z nich jako rachunku podstawowego i zawiadomienia o tym banku, w którym rachunek jest otwarty, oraz właściwego urzędu skarbowego; zawiadamiając urząd skarbowy, należy podać nazwę i adres banku oraz numer rachunku bankowego albo podstawowego rachunku bankowego,
- zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego oraz banku, w którym otwarty jest podstawowy rachunek bankowy związany z wykonywaną działalnością gospodarczą, o posiadaniu rachunków bankowych w innych bankach, informując o nazwach i adresach banków oraz o numerach rachunków bankowych,
- zawiadomienia banków, w których otwarte są inne rachunki bankowe tego przedsiębiorcy, o nazwie i adresie banku, w którym otwarty jest rachunek podstawowy tego przedsiębiorcy związany z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Banki obowiązane są do sporządzania i przekazywania comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą urzędowi skarbowemu właściwemu według siedziby banku, w terminie do 7 dnia następnego miesiąca. Informacje zawierają numer rachunku, dane identyfikujące jego posiadacza oraz datę założenia albo likwidacji rachunku.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w niewielkim rozmiarze, mogą posiadać konto „Giro-składka” prowadzone przez Bank Pocztowy S.A.
Polecamy: Fakty i mity o prowadzeniu własnej firmy
Konto to służy do regulowania składek ZUS, a od 2003 r. również zobowiązań podatkowych do urzędu skarbowego. Posiadacz konta może za jego pośrednictwem realizować wyłącznie ww. płatności. Nie można regulować zobowiązań ani należności względem kontrahentów. Zaletą tego konta są niskie koszty jego obsługi. Płaci się tylko niewysokie kwoty za przelew środków.
Właściciele najmniejszych firm (mikroprzedsiębiorcy) nie muszą zakładać konta firmowego. Mogą rozliczać się w gotówce zarówno z Urzędem Skarbowym jak i z ZUS-em.
Polecamy: serwis Jak założyć własna firmę?
Do 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów mieli obowiązek rozliczania się za pomocą konta bankowego. Po tej dacie mikroprzedsiębiorca (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej*)1 może płacić podatki i składki na ubezpieczenie przekazem pocztowym a podatki również gotówką. Zmiana ta wynika z ordynacji podatkowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 80, poz. 60 z późn. zm.) i ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Mikroprzedsiębiorcę w rozumieniu ustawy o swobodzie gospodarczej uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Artykuł jest fragmentem książki Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010 autorstwa Jacka Czerneckiego i Ewy Piskorz-Liskiewicz. Wydawnictwo Wszechnicapodatkowa.pl
REKLAMA
REKLAMA