REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

“Rodzina na Swoim” przepis na...

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe

REKLAMA

REKLAMA

Już od roku 2006 istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, w którego spłacie pomaga państwo z środków budżetowych. Uzyskanie kredytu w złotówkach z dopłatą jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, nawet w porównaniu z do tej pory najtańszym kredytem walutowym.

REKLAMA

Osoba, której zostanie udzielony kredyt preferencyjny, przez okres 8 pierwszych lat otrzyma wsparcie z budżetu państwa. Środki te wypłacane są poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio do banku który udzielił kredytu. Dopłaty do oprocentowania mają stanowić równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych od salda kredytu, zgodnie z zasadą – WIBOR 3M + 2 p.p. Kwota ta zależy również od powierzchni mieszkania, czy domu, który stanowi cel finansowania. Jeśli wielkość nieruchomości przekroczy powierzchnię bazową (50 m2 dla lokalu, a dla domu 75 m2), wysokość dopłat zaczyna maleć według wskaźnika obliczanego jako iloraz powierzchni bazowej i użytkowej danej inwestycji.

REKLAMA

Nie wszyscy mają możliwość uzyskania kredytu w programie „Rodzina na Swoim”. Jest on przeznaczony wyłącznie dla małżeństw bądź osób samotnie wychowujących dziecko, które jest małoletnie lub uczące się ale nie starsze niż 25 lat. Jeżeli pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny na takie dziecko, nie ma ograniczeń wiekowych.

Przeczytaj także: Kredyt Rodzina na swoim na mieszkanie w centrum miasta

REKLAMA

Wymogów, które trzeba spełnić, jest oczywiście znacznie więcej. Osoby takie nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości mieszkalnej, ani nie może przysługiwać im spółdzielcze własnościowe czy też lokatorskie prawo do lokalu. Ci ostatni, mogą przystąpić do kredytu preferencyjnego zarówno jak i osoby wynajmujące mieszkanie muszą się zobowiązać, że w przeciągu 6 miesięcy od otrzymania kredytu, wypowiedzą umowę najmu, bądź doprowadzą do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu.

Warunki jakie musi spełnić nieruchomość, aby mogła zostać objęta taką metodą finansowania, jest również kilka. Pierwszą jest to, że musi być ona zlokalizowana na terenie Polski. Powierzchnia lokalu oraz domu nie może przekroczyć odpowiednio 75 m2 i 140 m2. Co kwartał, poszczególne urzędy wojewódzkie przedstawiają górne limity ceny metra kwadratowego nieruchomości. Jeżeli cena ta przekracza wyznaczoną granicę, nieruchomość nie może być skredytowana przy pomocy rządowych dopłat. Ceny rozróżnione są na poszczególne miasta i województwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od stycznia 2011 roku, rząd planuje stopniową likwidację programu dopłat do oprocentowania, do całkowitego zamknięcia go w 2013 roku. Pojawią się nowe ograniczenia w postaci górnej granicy wieku osób ubiegających się o kredyt preferencyjny oraz wykluczenia jednego z rynków nieruchomości. I tak, nie będzie możliwości nabycia nieruchomości z rynku wtórnego, który to przeważał i stanowił ok. 60% transakcji dokonywanych poprzez tę formę finalizowania zakupu. Kredytobiorcy nie będą mogli mieć więcej niż 35 lat, aby móc złożyć wnioski do banku, o przyznanie tego typu kredytu.

Kredyt w programie „Rodzina na Swoim” jest dostępny nie tylko na zakup domu lub lokalu mieszkalnego. Można go wykorzystać również do adaptacji nieruchomości o innym przeznaczeniu użytkowym, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność. To samo dotyczy się również nadbudowy, przebudowy lub rozbudowy istniejącej już nieruchomości.
Można również sfinansować w ten sposób wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Po wprowadzeniu pod koniec 2008 roku większej dostępności kredytu z dopłatami, bardzo szybko wzrosła liczba udzielanych kredytów tego typu. Nic w tym dziwnego, skoro realne oprocentowanie takiego kredytu jest faktycznie o połowę niższe. Rodzina na swoim stała się więc naprawdę ciekawym rozwiązaniem dla planujących zakup nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego i wyśmienitym przepisem na pierwsze własne M.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA