REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

“Rodzina na Swoim” przepis na...

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe

REKLAMA

REKLAMA

Już od roku 2006 istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, w którego spłacie pomaga państwo z środków budżetowych. Uzyskanie kredytu w złotówkach z dopłatą jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, nawet w porównaniu z do tej pory najtańszym kredytem walutowym.

REKLAMA

Osoba, której zostanie udzielony kredyt preferencyjny, przez okres 8 pierwszych lat otrzyma wsparcie z budżetu państwa. Środki te wypłacane są poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio do banku który udzielił kredytu. Dopłaty do oprocentowania mają stanowić równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych od salda kredytu, zgodnie z zasadą – WIBOR 3M + 2 p.p. Kwota ta zależy również od powierzchni mieszkania, czy domu, który stanowi cel finansowania. Jeśli wielkość nieruchomości przekroczy powierzchnię bazową (50 m2 dla lokalu, a dla domu 75 m2), wysokość dopłat zaczyna maleć według wskaźnika obliczanego jako iloraz powierzchni bazowej i użytkowej danej inwestycji.

REKLAMA

Nie wszyscy mają możliwość uzyskania kredytu w programie „Rodzina na Swoim”. Jest on przeznaczony wyłącznie dla małżeństw bądź osób samotnie wychowujących dziecko, które jest małoletnie lub uczące się ale nie starsze niż 25 lat. Jeżeli pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny na takie dziecko, nie ma ograniczeń wiekowych.

Przeczytaj także: Kredyt Rodzina na swoim na mieszkanie w centrum miasta

REKLAMA

Wymogów, które trzeba spełnić, jest oczywiście znacznie więcej. Osoby takie nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości mieszkalnej, ani nie może przysługiwać im spółdzielcze własnościowe czy też lokatorskie prawo do lokalu. Ci ostatni, mogą przystąpić do kredytu preferencyjnego zarówno jak i osoby wynajmujące mieszkanie muszą się zobowiązać, że w przeciągu 6 miesięcy od otrzymania kredytu, wypowiedzą umowę najmu, bądź doprowadzą do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu.

Warunki jakie musi spełnić nieruchomość, aby mogła zostać objęta taką metodą finansowania, jest również kilka. Pierwszą jest to, że musi być ona zlokalizowana na terenie Polski. Powierzchnia lokalu oraz domu nie może przekroczyć odpowiednio 75 m2 i 140 m2. Co kwartał, poszczególne urzędy wojewódzkie przedstawiają górne limity ceny metra kwadratowego nieruchomości. Jeżeli cena ta przekracza wyznaczoną granicę, nieruchomość nie może być skredytowana przy pomocy rządowych dopłat. Ceny rozróżnione są na poszczególne miasta i województwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od stycznia 2011 roku, rząd planuje stopniową likwidację programu dopłat do oprocentowania, do całkowitego zamknięcia go w 2013 roku. Pojawią się nowe ograniczenia w postaci górnej granicy wieku osób ubiegających się o kredyt preferencyjny oraz wykluczenia jednego z rynków nieruchomości. I tak, nie będzie możliwości nabycia nieruchomości z rynku wtórnego, który to przeważał i stanowił ok. 60% transakcji dokonywanych poprzez tę formę finalizowania zakupu. Kredytobiorcy nie będą mogli mieć więcej niż 35 lat, aby móc złożyć wnioski do banku, o przyznanie tego typu kredytu.

Kredyt w programie „Rodzina na Swoim” jest dostępny nie tylko na zakup domu lub lokalu mieszkalnego. Można go wykorzystać również do adaptacji nieruchomości o innym przeznaczeniu użytkowym, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność. To samo dotyczy się również nadbudowy, przebudowy lub rozbudowy istniejącej już nieruchomości.
Można również sfinansować w ten sposób wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Po wprowadzeniu pod koniec 2008 roku większej dostępności kredytu z dopłatami, bardzo szybko wzrosła liczba udzielanych kredytów tego typu. Nic w tym dziwnego, skoro realne oprocentowanie takiego kredytu jest faktycznie o połowę niższe. Rodzina na swoim stała się więc naprawdę ciekawym rozwiązaniem dla planujących zakup nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego i wyśmienitym przepisem na pierwsze własne M.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA