REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

“Rodzina na Swoim” przepis na...

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe

REKLAMA

REKLAMA

Już od roku 2006 istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, w którego spłacie pomaga państwo z środków budżetowych. Uzyskanie kredytu w złotówkach z dopłatą jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, nawet w porównaniu z do tej pory najtańszym kredytem walutowym.

REKLAMA

Osoba, której zostanie udzielony kredyt preferencyjny, przez okres 8 pierwszych lat otrzyma wsparcie z budżetu państwa. Środki te wypłacane są poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio do banku który udzielił kredytu. Dopłaty do oprocentowania mają stanowić równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych od salda kredytu, zgodnie z zasadą – WIBOR 3M + 2 p.p. Kwota ta zależy również od powierzchni mieszkania, czy domu, który stanowi cel finansowania. Jeśli wielkość nieruchomości przekroczy powierzchnię bazową (50 m2 dla lokalu, a dla domu 75 m2), wysokość dopłat zaczyna maleć według wskaźnika obliczanego jako iloraz powierzchni bazowej i użytkowej danej inwestycji.

REKLAMA

Nie wszyscy mają możliwość uzyskania kredytu w programie „Rodzina na Swoim”. Jest on przeznaczony wyłącznie dla małżeństw bądź osób samotnie wychowujących dziecko, które jest małoletnie lub uczące się ale nie starsze niż 25 lat. Jeżeli pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny na takie dziecko, nie ma ograniczeń wiekowych.

Przeczytaj także: Kredyt Rodzina na swoim na mieszkanie w centrum miasta

REKLAMA

Wymogów, które trzeba spełnić, jest oczywiście znacznie więcej. Osoby takie nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości mieszkalnej, ani nie może przysługiwać im spółdzielcze własnościowe czy też lokatorskie prawo do lokalu. Ci ostatni, mogą przystąpić do kredytu preferencyjnego zarówno jak i osoby wynajmujące mieszkanie muszą się zobowiązać, że w przeciągu 6 miesięcy od otrzymania kredytu, wypowiedzą umowę najmu, bądź doprowadzą do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu.

Warunki jakie musi spełnić nieruchomość, aby mogła zostać objęta taką metodą finansowania, jest również kilka. Pierwszą jest to, że musi być ona zlokalizowana na terenie Polski. Powierzchnia lokalu oraz domu nie może przekroczyć odpowiednio 75 m2 i 140 m2. Co kwartał, poszczególne urzędy wojewódzkie przedstawiają górne limity ceny metra kwadratowego nieruchomości. Jeżeli cena ta przekracza wyznaczoną granicę, nieruchomość nie może być skredytowana przy pomocy rządowych dopłat. Ceny rozróżnione są na poszczególne miasta i województwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od stycznia 2011 roku, rząd planuje stopniową likwidację programu dopłat do oprocentowania, do całkowitego zamknięcia go w 2013 roku. Pojawią się nowe ograniczenia w postaci górnej granicy wieku osób ubiegających się o kredyt preferencyjny oraz wykluczenia jednego z rynków nieruchomości. I tak, nie będzie możliwości nabycia nieruchomości z rynku wtórnego, który to przeważał i stanowił ok. 60% transakcji dokonywanych poprzez tę formę finalizowania zakupu. Kredytobiorcy nie będą mogli mieć więcej niż 35 lat, aby móc złożyć wnioski do banku, o przyznanie tego typu kredytu.

Kredyt w programie „Rodzina na Swoim” jest dostępny nie tylko na zakup domu lub lokalu mieszkalnego. Można go wykorzystać również do adaptacji nieruchomości o innym przeznaczeniu użytkowym, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność. To samo dotyczy się również nadbudowy, przebudowy lub rozbudowy istniejącej już nieruchomości.
Można również sfinansować w ten sposób wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Po wprowadzeniu pod koniec 2008 roku większej dostępności kredytu z dopłatami, bardzo szybko wzrosła liczba udzielanych kredytów tego typu. Nic w tym dziwnego, skoro realne oprocentowanie takiego kredytu jest faktycznie o połowę niższe. Rodzina na swoim stała się więc naprawdę ciekawym rozwiązaniem dla planujących zakup nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego i wyśmienitym przepisem na pierwsze własne M.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

REKLAMA