REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak określić właściwość delegatur UOKiK

Martyna Wosion
Jak określić właściwość delegatur UOKiK
Jak określić właściwość delegatur UOKiK

REKLAMA

REKLAMA

Podział Urzędu na centralę w dziewięć delegatur jest przede wszystkim próbą usprawnienia funkcjonowania organów oraz toczących się postępowań. Większość decyzji w praktyce wydają dyrektorzy delegatur, działający z upoważnienia Prezesa. Dlatego też wiedza, gdzie skierować pismo lub wniosek jest niezwykle pomocna oraz pozwala na zdecydowane skrócenie okresu oczekiwania na decyzję.

Teoretycznie wszystkie decyzje w sprawach ochrony konkurencji i zbiorowych interesów konsumentów wydaje Prezes UOKiK. Biorąc jednak pod uwagę, że Urząd rocznie wydaje kilkaset różnorakich decyzji i postanowień, a Prezes ma szereg innych obowiązków i kompetencji, w praktyce funkcję wspomagającą pełnią delegatury. 

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak zorganizowana jest ochrona konkurencji i konsumenta

Właściwości delegatur

Według rozporządzenia Rady Ministrów właściwość miejscowa delegatur Urzędu kształtuje się w następujący sposób: 

  1. Delegatura w Bydgoszczy obejmuje województwa: kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie;
  2. Delegatura w Gdańsku obejmuje województwa: pomorskie i zachodniopomorskie;
  3. Delegatura w Katowicach obejmuje województwa: śląskie i opolskie;
  4. Delegatura w Krakowie obejmuje województwa: małopolskie i podkarpackie;
  5. Delegatura w Lublinie obejmuje województwa: lubelskie i podlaskie;
  6. Delegatura w Łodzi obejmuje województwa: łódzkie i świętokrzyskie;
  7. Delegatura w Poznaniu obejmuje województwo wielkopolskie;
  8. Delegatura w Warszawie obejmuje województwo mazowieckie;
  9. Delegatura we Wrocławiu - województwa: dolnośląskie i lubuskie.

Teoretycznie wszelkie pisma można kierować na adres ogólny Urzędu (Plac Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa), ale należy liczyć się tym, że konieczne będzie przekazanie dokumentów do innej delegatury. Niewątpliwie znacznie wydłuża to czas rozpatrzenia sprawy.

Czy można zmienić delegaturę?

REKLAMA

Zmiana właściwości delegatury może nastąpić tylko i wyłącznie z urzędu, w drodze decyzji Prezesa UOKiK. Jednak przedsiębiorca może zwrócić się z umotywowaną prośbą o przeniesienie sprawy do innej placówki. W uzasadnieniu należy wskazać dlaczego cel lub charakter postępowania wymaga takiej zmiany. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca może wskazać, że ze względu na swoje miejsce zamieszkania, utrudniony dojazd lub duże koszta korzystniejsze dla postępowania będzie przeniesienie go do pobliskiej delegatury. Takie rozwiązanie umożliwi mu aktywny i systematyczny udział w działaniach wyjaśniająco – rozstrzygających. 

Polecamy serwis: Korespondencja w biznesie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

REKLAMA

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA