REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nastroje w regionie pod wpływem obaw o finanse publiczne

Joanna Pluta
analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za nami kolejna sesja pod znakiem wzrostu notowań eurodolara. Dziś para EUR/USD zdołała nawet naruszyć poziom 1,4000 i wzrosnąć aż do 1,4028. Pod koniec sesji jednak kurs powrócił pod tę wartość, a odreagowanie sięgnęło poziomu 1,3930. Korekta po przebiciu kolejnego oporu jest naturalną reakcją rynku, a trend wzrostowy w notowaniach eurodolara pozostaje niezagrożony.

Dziś zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii pozostawiły koszt pieniądza na niezmienionym poziomie. Pewnym zaskoczeniem była jednak decyzja brytyjskich władz monetarnych o nie rozszerzaniu zakresu łagodzenia ilościowego, spodziewano się bowiem dodatkowych zastrzyków płynności dla rynku. W reakcji na tę informację notowania GBP/USD zwyżkowały chwilowo ponad 1,6000, sesja europejska zakończyła się jednak poniżej tej wartości.

REKLAMA

Zobacz również: Waluty: nastąpiło przereagowanie rynku?

Komentarz do decyzji ECB nie wniósł niczego nowego w kwestii przyszłości polityki pieniężnej w Eurolandzie – J. C. Trichet wyraził jedynie swój negatywny stosunek do łagodzenia ilościowego i zasilania gospodarki dodatkową płynnością. O godz. 11.00 na rynek napłynęły dużo lepsze od oczekiwań dane z Niemiec. Po wczorajszej bardzo dobrej publikacji zmówień w niemieckim przemyśle, dziś poznaliśmy optymistyczny odczyt produkcji przemysłowej, która wzrosła w sierpniu o 1,7 proc. m/m, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,5 proc. m/m.
Jakkolwiek dobre dane z największej gospodarki strefy euro cieszą inwestorów, jednak z drugiej strony wskazują one na rosnący rozdźwięk w fundamentach gospodarczych pomiędzy najlepiej i najsłabiej rozwiniętymi krajami Eurolandu. W dłuższej perspektywie sytuacja ta może stworzyć poważne zagrożenie dla spójności polityki monetarnej strefy euro.
Dzisiaj początek publikacji wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Tradycyjnie serię raportów rozpocznie aluminiowy koncern Alcoa. Przedstawi on swoje wyniki po zamknięciu sesji na Wall Street.

Polecamy serwis Inwestycje

Złoty na dzisiejszej sesji nie wykazywał większych zmian – kurs EUR/PLN zwyżkował w ramach przedziału 3,9200 – 4,0000, a wartość dolara wyrażona w złotym oscylowała powyżej 2,8200 PLN. Notowania pozostałych walut naszego regionu również pozostawały stabilne z lekką tendencją deprecjacyjną. Źródłem napięcia w regionie są trwające dyskusje nad przyszłorocznymi ustawami budżetowymi poszczególnych krajów. W czasie dzisiejszej debaty w sejmie nad kształtem budżetu w 2011 r. minister finansów J. Rostowki powiedział, iż deficyt finansów publicznych nie powinien przekroczyć poziomu 6,5 proc. PKB. Na rynku utrzymują się jednak spore obawy o kondycję polskiego sektora publicznego. Na Węgrzech z kolei rząd ma przedstawić w przyszłym tygodniu złożenia budżetowe – inwestorzy liczą na sprowadzenie deficytu w tym kraju poniżej poziomu 3,0 proc. PKB. Niepewność wokół sytuacji fiskalnej nie pozwala walutom naszego regionu w pełni korzystać z poprawy nastrojów na globalnym rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

REKLAMA

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

REKLAMA

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA