Określenie właściwej delegatury UOKiK - wskazówki
REKLAMA
REKLAMA
Należy pamiętać, że w interesie przedsiębiorcy jest prawidłowe określenie delegatury Urzędu. Możliwe jest co prawda złożenie pisma do centrali w Warszawie, jednak takie rozwiązanie prowadzi do niepotrzebnego przedłużania się sprawy i dłuższego czekania na rozstrzygnięcie.
REKLAMA
Przeczytaj też: Jak określić właściwość delegatury UOKiK
Nie ma wątpliwości, że jeśli wnioskodawca i przedsiębiorca pochodzą z tego samego województwa lub województw, należących do właściwości jednej delegatury – dla sprawy właściwa będzie właśnie ta delegatura.
REKLAMA
Jeśli zaś strony pochodzą z województw, należących do właściwości dwóch różnych delegatur – dokumenty należy złożyć do delegatury, która jest właściwa dla przedsiębiorcy „oskarżanego” o nadużywanie pozycji dominującej lub zawieranie porozumień ograniczających konkurencję.
Przedsiębiorca A, mający siedzibę na terytorium województwa łódzkiego postanowił poinformować UOKiK o zmowie cenowej, jaką zawarli przedsiębiorcy B i C, działający na rynku województwa wielkopolskiego. W tym przypadku przedsiębiorca A powinien złożyć zawiadomienie do delegatury w Poznaniu.
Jednak kartele są umowami między dwoma lub więcej przedsiębiorcami. Co w sytuacji, gdy zmowa dotyczy trzech przedsiębiorców, z których każdy ma siedzibę w województwie właściwym dla innej delegatury? Wówczas sprawę należy skierować do centrali w Warszawie i Prezes Urzędu, po zapoznaniu się z dowodami w sprawie, zdecyduje która delegatura będzie właściwa dla rozstrzygnięcia.
REKLAMA
Doszło do zmowy między przedsiębiorcami, mającymi siedzibę w województwach: mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim i lubelskim. Delegaturami, które mogłyby być właściwe są placówki w Warszawie, Lublinie i Łodzi. Jeśli sprawa zostanie skierowana do którejkolwiek tych delegatur, akta zostaną przesłane do centrali, a tam Prezes UOKiK wskaże właściwą delegaturę. Przy podejmowaniu decyzji Prezes bierze pod uwagę m. in. to, gdzie kartel wywołał najpoważniejsze skutki, gdzie nastąpiło największe zagrożenie konkurencji, a także jakie były cele porozumienia itp.
Sprawę należy zgłosić do centrali także w sytuacji, gdy „oskarżany” przedsiębiorca jest monopolistą, a jego czyn wywiera wpływ na całym terytorium Polski. Analogiczna zasada dotyczy koncentracji, które wywołują zagrożenie na krajowym rynku.
Polecamy serwis: ABC małej firmy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA