| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Określenie właściwej delegatury UOKiK - wskazówki

Określenie właściwej delegatury UOKiK - wskazówki

Określenie właściwości delegatur tylko z pozoru wydaje się łatwe. Oczywiście nie ma problemu, jeśli sprawa i przedsiębiorcy pochodzą z jednego województwa. Jednak co w sytuacji, gdy sprawę można zakwalifikować do kilku delegatur?

Należy pamiętać, że w interesie przedsiębiorcy jest prawidłowe określenie delegatury Urzędu. Możliwe jest co prawda złożenie pisma do centrali w Warszawie, jednak takie rozwiązanie prowadzi do niepotrzebnego przedłużania się sprawy i dłuższego czekania na rozstrzygnięcie. 

Przeczytaj też: Jak określić właściwość delegatury UOKiK

Nie ma wątpliwości, że jeśli wnioskodawca i przedsiębiorca pochodzą z tego samego województwa lub województw, należących do właściwości jednej delegatury – dla sprawy właściwa będzie właśnie ta delegatura. 

Jeśli zaś strony pochodzą z województw, należących do właściwości dwóch różnych delegatur – dokumenty należy złożyć do delegatury, która jest właściwa dla przedsiębiorcy „oskarżanego” o nadużywanie pozycji dominującej lub zawieranie porozumień ograniczających konkurencję. 

Przedsiębiorca A, mający siedzibę na terytorium województwa łódzkiego postanowił poinformować UOKiK o zmowie cenowej, jaką zawarli przedsiębiorcy B i C, działający na rynku województwa wielkopolskiego. W tym przypadku przedsiębiorca A powinien złożyć zawiadomienie do delegatury w Poznaniu. 

Jednak kartele są umowami między dwoma lub więcej przedsiębiorcami. Co w sytuacji, gdy zmowa dotyczy trzech przedsiębiorców, z których każdy ma siedzibę w województwie właściwym dla innej delegatury? Wówczas sprawę należy skierować do centrali w Warszawie i Prezes Urzędu, po zapoznaniu się z dowodami w sprawie, zdecyduje która delegatura będzie właściwa dla rozstrzygnięcia. 

Doszło do zmowy między przedsiębiorcami, mającymi siedzibę w województwach: mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim i lubelskim. Delegaturami, które mogłyby być właściwe są placówki w Warszawie, Lublinie i Łodzi. Jeśli sprawa zostanie skierowana do którejkolwiek tych delegatur, akta zostaną przesłane do centrali, a tam Prezes UOKiK wskaże właściwą delegaturę. Przy podejmowaniu decyzji Prezes bierze pod uwagę m. in. to, gdzie kartel wywołał najpoważniejsze skutki, gdzie nastąpiło największe zagrożenie konkurencji, a także jakie były cele porozumienia itp. 

Sprawę należy zgłosić do centrali także w sytuacji, gdy „oskarżany” przedsiębiorca jest monopolistą, a jego czyn wywiera wpływ na całym terytorium Polski. Analogiczna zasada dotyczy koncentracji, które wywołują zagrożenie na krajowym rynku. 

Polecamy serwis: ABC małej firmy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »