REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec organów państwowych

Martyna Wosion
Na czym polega obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec organów państwowych
Na czym polega obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec organów państwowych

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek informacyjny przedsiębiorcy zwykle kojarzy się z koniecznością pełnego informowania konsumenta o wszystkich cechach kupowanego towaru. Okazuje się jednak, że obowiązek ten odnosi się także do Prezesa UOKiK oraz rzecznika konsumentów. Na czym on polega?

Żądanie Prezesa

Prezes UOKiK ma prawo wystosować żądanie do przedsiębiorcy w celu uzyskania odpowiednich informacji i dokumentów, które są mu niezbędne. Dane te mogą być konieczne nie tylko w trybie postępowania antymonopolowego, ale także mogą służyć analizie rynku, czy badaniom przeprowadzanym przez Urząd. 

REKLAMA

Prezes w swoim żądaniu powinien wskazać zakres oczekiwanych informacji, cel, termin w jakim przedsiębiorca powinien wywiązać się z obowiązku oraz pouczenie o sankcjach za nieudzielenie informacji lub przekazanie nieprawdziwych danych.

Należy pamiętać, że przedsiębiorcy zawsze przysługuje wniosek o przedłużenie terminu. 

Żądanie Rzecznika Praw Konsumenta

Podobną kompetencję ma Rzecznik Praw Konsumenta. Przedsiębiorca jest zobowiązany do udzielenia wyjaśnień i informacji na jego żądanie, a także do ustosunkowania się wobec jego opinii i uwag. Przepis ten obowiązuje analogicznie wobec Krajowej Rady Rzeczników Konsumentów. 

Przeczytaj także: Jak zorganizowana jest ochrona konkurencji i konsumenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sankcje karne

Za niewywiązanie się z obowiązku informacyjnego przedsiębiorcy grozi kara pieniężna w wysokości stanowiącej równowartość do 50.000.000 euro. Kara nie jest określona sztywno, zatem Prezes UOKiK może wyważyć winę oraz umyślność działania przedsiębiorcy i nałożyć karę mniejszą lub w ogóle z niej zrezygnować. W praktyce wysokość kary zależy przede wszystkim od postawy przedsiębiorcy oraz tego, jak przebiegały jego wcześniejsze relacje z Urzędem. 

Polecamy serwis: Finanse i rozwój

Zeznania fakultatywne

Każdy ma prawo do składania zeznań, wyjaśnień i dostarczania istotnych informacji z własnej inicjatywy lub na prośbę Prezesa UOKiK. Uprawnienie to, zgodnie z treścią ustawy, przysługuje „każdemu” – zatem nie tylko przedsiębiorcom, ale wszystkim, którzy mają jakiś interes w sprawie lub dysponują odpowiednią wiedzą, a nawet osobom nie związanym ze sprawą (także osobom fizycznym). 

Zeznania składane są na piśmie, po czym Prezes Urzędu decyduje, czy zostaną włączone do materiałów dowodowych

Oczywiście wszyscy pracownicy Urzędu są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy przedsiębiorstwa oraz wszystkich informacji, które podlegają ochronie na podstawie innych przepisów. Ochrona ta odnosi się do wszystkich osób, biorących udział w kontroli, także pracowników Inspekcji Handlowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA