reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Na czym polega obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec organów państwowych

Na czym polega obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec organów państwowych

Obowiązek informacyjny przedsiębiorcy zwykle kojarzy się z koniecznością pełnego informowania konsumenta o wszystkich cechach kupowanego towaru. Okazuje się jednak, że obowiązek ten odnosi się także do Prezesa UOKiK oraz rzecznika konsumentów. Na czym on polega?

Żądanie Prezesa

Prezes UOKiK ma prawo wystosować żądanie do przedsiębiorcy w celu uzyskania odpowiednich informacji i dokumentów, które są mu niezbędne. Dane te mogą być konieczne nie tylko w trybie postępowania antymonopolowego, ale także mogą służyć analizie rynku, czy badaniom przeprowadzanym przez Urząd. 

Prezes w swoim żądaniu powinien wskazać zakres oczekiwanych informacji, cel, termin w jakim przedsiębiorca powinien wywiązać się z obowiązku oraz pouczenie o sankcjach za nieudzielenie informacji lub przekazanie nieprawdziwych danych.

Należy pamiętać, że przedsiębiorcy zawsze przysługuje wniosek o przedłużenie terminu. 

Żądanie Rzecznika Praw Konsumenta

Podobną kompetencję ma Rzecznik Praw Konsumenta. Przedsiębiorca jest zobowiązany do udzielenia wyjaśnień i informacji na jego żądanie, a także do ustosunkowania się wobec jego opinii i uwag. Przepis ten obowiązuje analogicznie wobec Krajowej Rady Rzeczników Konsumentów. 

Przeczytaj także: Jak zorganizowana jest ochrona konkurencji i konsumenta

Sankcje karne

Za niewywiązanie się z obowiązku informacyjnego przedsiębiorcy grozi kara pieniężna w wysokości stanowiącej równowartość do 50.000.000 euro. Kara nie jest określona sztywno, zatem Prezes UOKiK może wyważyć winę oraz umyślność działania przedsiębiorcy i nałożyć karę mniejszą lub w ogóle z niej zrezygnować. W praktyce wysokość kary zależy przede wszystkim od postawy przedsiębiorcy oraz tego, jak przebiegały jego wcześniejsze relacje z Urzędem. 

Polecamy serwis: Finanse i rozwój

Zeznania fakultatywne

Każdy ma prawo do składania zeznań, wyjaśnień i dostarczania istotnych informacji z własnej inicjatywy lub na prośbę Prezesa UOKiK. Uprawnienie to, zgodnie z treścią ustawy, przysługuje „każdemu” – zatem nie tylko przedsiębiorcom, ale wszystkim, którzy mają jakiś interes w sprawie lub dysponują odpowiednią wiedzą, a nawet osobom nie związanym ze sprawą (także osobom fizycznym). 

Zeznania składane są na piśmie, po czym Prezes Urzędu decyduje, czy zostaną włączone do materiałów dowodowych

Oczywiście wszyscy pracownicy Urzędu są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy przedsiębiorstwa oraz wszystkich informacji, które podlegają ochronie na podstawie innych przepisów. Ochrona ta odnosi się do wszystkich osób, biorących udział w kontroli, także pracowników Inspekcji Handlowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na czym polega obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec organów państwowych
Na czym polega obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec organów państwowych

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama